Onko kenellekään käynyt niin, että joku häävieras on varastanut häälahjaksi saatuja rahoja? Siis jos esim. kuoressa on ollut 40 tai 60 euroa, niin onko tietoa tai epäilystä, että joku vieras olisi varastanut muutaman kympin tai enemmänkin. Onhan tällainen käytännössä täysin mahdollista, sillä lahjathan ovat lahjapöydällä, eikä lahjapöydän luona ainakaan yleensä seiso ketään "vahtimassa", ettei mitään viedä.
Tästä syystä olenkin ajatellut, että kun itse parin vuoden päästä kesällä 2007 menen naimisiin, niin kirjoitamme lahjalistaan rahalahjojen suhteen: "mielellään tilille", mikä mielestäni olisi järkevää. Suosittelen muillekin.
Tällä en tarkoita, että kutsuisimme häihimme epärehellisiä ihmisiä, mutta mikäli häihin tulee yli 100 vierasta mahtuu joukkoon taatusti myös muutamia, lähinnä nuoria, vähävaraisempia vieraita, joille näpistyksen houkutus taatusti on olemassa.
rahalahjoista
8
1802
Vastaukset
- lahja
pöytää hoida ketään.
Vieraat tulevat normaalisti samaan aikaa suoraan esim kirkosta, joten kuoret voisi joku ottaa vastaan. Ja toimittaa hääparille illan aikana tms.
Vaikka kaaso tai bestman voivat asiaa hoitaa ellei muita ole. - Rehellinen
Vähävaraisuus ei suinkaan automaattisesti tarkoita, että varastaisi! Tai nuoruus. Rahat on mm. joskus nuorena juuri kotoa muuttaneena ja työttömänä (ja vanhemmat ei tukenut rahallisesti yhtään) ollut hyvin vähissä, mutta en kyllä varastanut enkä tule varastamaan.
Jokuhan varastaa vaikka on hyvin toimeen tuleva. Se voi olla sairaus. Juu, mutta se nyt olis sivuseikka...
Ihmettelen myös sitä, että eikö esim. kaaso tai bestman voi ottaa rahoja talteen? Niin ainakin usein tehdään. - ei koskaan
Ei rahalahjoja pöydälle! Ihan jo senkin takia että kortin välissä oleva seteli lentää hyvin äkkiä, jos ikkuna ja ovi avataan vahingossa samaan aikaan.
Joku vastuuhenkilö, äiti, sisko, hyvä ystävä, ukki tms. ottaa rahat talteen korttien välistä ja kirjekuorista. Vain kortti pöydälle.
Sitä paitsi meillä ainakin yo-juhlissa on ihan sen takia otettu rahat/shekit pois näytiltä, kun jotkut eivät tykkää siitä, että pöydällä on esillä, että he ovat lahjoittaneet "vain" 20e. Olen monesti törmännyt esim. kavereiden yo-juhlissa tällaiseen vertailuun... hyi kamala! Tädit supisee pöydän ääressä, "miten Irmeli-serkku nyt noin, onkohan se mies taas alkanut juomaan, kun ei muuhun varaa..." - nuori juhlija
"...mikäli häihin tulee yli 100 vierasta mahtuu joukkoon taatusti myös muutamia, lähinnä nuoria, vähävaraisempia vieraita, joille näpistyksen houkutus taatusti on olemassa"
Loukkaavaa - todella loukkaavaa! Enpä haluaisi olla nuori sinun suvustasi, ja luultavasti, ja onneksi en olekaan. Törkeää!!- Nuorten puolesta
Niin on törkeätä! Jospa kysyjä on itse nuorena vähävaraisena sitten tuntenut houkutusta varastamiseen ja luulee, että näin on kaikkien kohdalla? En tiedä onko näin, mutta kommentti tuntuu ainakin oudolta!
"Taatusti"? Joopa joo... - mietiskelevä
Nuorten puolesta kirjoitti:
Niin on törkeätä! Jospa kysyjä on itse nuorena vähävaraisena sitten tuntenut houkutusta varastamiseen ja luulee, että näin on kaikkien kohdalla? En tiedä onko näin, mutta kommentti tuntuu ainakin oudolta!
"Taatusti"? Joopa joo...Olen elämäni aikana ollut yhteensä neljissä häissä ja olen hädin tuskin edes KOSKENUT hääparien häälahjoihin. Olen katsonut, mutten koskenut. Häälahjaksi saatavistamme rahoista olen huolissani, koska TIEDÄN ainakin yhden hääpäivänämme 15 vuotiaan lähipiiristäni, joka on mm. varastanut lompakon ja kiistänyt teon siitäkin huolimatta, että kyseinen lompakko on löytynyt HÄNEN kassistaan. Koska kyseinen henkilö sattuu olemaan eräs sisareni, olen siis VELVOLLINEN kutsumaan hänet häihimme hänen epäluotettavuudestaan huolimatta, että näin...
- Nuorten puolesta
mietiskelevä kirjoitti:
Olen elämäni aikana ollut yhteensä neljissä häissä ja olen hädin tuskin edes KOSKENUT hääparien häälahjoihin. Olen katsonut, mutten koskenut. Häälahjaksi saatavistamme rahoista olen huolissani, koska TIEDÄN ainakin yhden hääpäivänämme 15 vuotiaan lähipiiristäni, joka on mm. varastanut lompakon ja kiistänyt teon siitäkin huolimatta, että kyseinen lompakko on löytynyt HÄNEN kassistaan. Koska kyseinen henkilö sattuu olemaan eräs sisareni, olen siis VELVOLLINEN kutsumaan hänet häihimme hänen epäluotettavuudestaan huolimatta, että näin...
Ok. Jos kerta on syytä epäillä yhtä henkilöä. Mutta muotoilit (vai hetkinen olitko muuten alkuperäinen kirjoittaja...?) lauseen niin, että sai käsityksen että epäilet nuoria yleisesti. Että kun ovat nuoria ja vähävaraisia niin taatusti varastavat... tai ainakin tuntevat houkutusta.
Kaiken ikäiset tosiaan varastavat... Ja kaikki nuoret (eikä minkään ikäiset) ei varasta.
- mutta etiketti
sanoo muistaakseni, että lahjakuoret ojennetaan onnitellessa sulhaselle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204894
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni861752Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2881602Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741554Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561428Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351187Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121170Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041109Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi681084- 931064