Asun pääkaupunkiseudulla. Elisa on nostanut 5G 300M-liittymän hintaa lähes 40 euroon kk ja pakotti ottamaan turvapaketin (mobiilivarmenne ja muita lisukkeita). Tarjosivat tilalle 4G 20M-liittymää jonka hintaan 31 eur/kk kuuluisi myös matkapuhelinmaksut (mpm), ne maksaa muissa liittymissä lähes 19 snt/min. Pyörittääkö 4G 20M esim. auton eParking-lataus-sovellusta kännykässä tai vaikkapa abc-sähkölataus-appia?
Pyörittääkö 4G ja 20M esim. auton lataus-applikaatioita?
10
302
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä toimii tuollaiset, kallis liittymä silti.
- Anonyymi
19:sta puolet pois niin ollaan lähempänä totuutta.
- Anonyymi
Hupsista, kyse olikin matkapuhelinmaksusta eli se on 0,198 e/min jos ei sisälly kk/maksuun.
Tosin en tiedä mitä se tarkoittaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hupsista, kyse olikin matkapuhelinmaksusta eli se on 0,198 e/min jos ei sisälly kk/maksuun.
Tosin en tiedä mitä se tarkoittaa.No sitten siihen liittymään sisältyy xx min kotimaanpuheluita ja vasta ylimenevästä osuudesta maksetaan.
Noihin appeihin riittänee mikävaan hitain mahdollinen liittymä. Ei niissä megatavukaupalla dataa siirretä.... ja pullonkaulat yleensä siellä palveluntarjoajan päässä / bugittavissa laitteissa (esim. latauspömpelit, joita eParkingin kautta ohjataan) tai siinä, että sijaintieto on epätarkka -> pysäköintialueen tunnus ei löydy tai auto paikantuu väärälle alueelle. Tätä lajia tottakai eniten maan alla ja korkeiden rakennusten välissä, missä GPS tökkii.
- Anonyymi
Nissanin hinaus ainakin onnasi tuolla sovelluksella
- Anonyymi
"Tarjosivat tilalle 4G 20M-liittymää jonka hintaan 31 eur/kk"
Argh. Kai tuo oli edes 200M?
Siltikin, sen saa winback-hintaan 18-20 eurolla.
5G 200M pitäisi irrota 23-25 eurolla.
Skaalan yläpää sisältää turvaominaisuudet - Anonyymi
Näyttää olevan aika vaihtaa operaattoria, kyllä sitten alkaa elisaltakin halvempaa tarjousta löytymään.
- Anonyymi
Niin mullekin tarjosi Elisa n. 38 euron kuukausihintaan eikä muka halvempaa löytynyt. Nyt sitten kun vaihdoin liittymän muualle, ovat pommittaneet "19,99 + satasen lahjakortti" tarjouksilla.
- Anonyymi
Sama käytäntö myös Telialla ja DNA:lla.
Tosin niiden kanssa ei joudu odottamaan siirtopäivään asti kunnollista tarjousta saadakseen.
- Anonyymi
Aivan loistavasti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1332686Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2562254Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?171383- 1151042
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar204993- 91970
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13882Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La52774Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50731Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.274716