Tuntuu aika vähältä kun omalla bensarohmulla olen ajanut tankillisella yli 1250 km eikä rajoituksista tai ohituksista ole tosiaankaan tarvinnut tinkiä. Ainut huono puoli rangen kokeilussa olikin sitten se lopulta oli pakko ostaa bensaa reilu 20 senttiä kalliimmalla mitä se olisi maksanut edellisinä päivinä. (IS)
Priuksella 1000 km tankillisella.
Anonyymi-ap
7212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin ja tässä artikkeli: https://moottori.fi/testi/paaseeko-vanhalla-toyota-priuksella-tankkaamatta-1-000-kilometria-kayttotesti-kaytetylla/
Mulla on 60L tankki ja 0,5L/100km keskikulutus.
Sähkön osuus on nyt ollut noin 1,5€/100km.
Tuotahan ei voi kun peukuttaa.
Pääseehän noilla ihan vakioilla uskomattoman määrän kilometrejä yhdellä tankilla.
https://www.motortrend.com/news/honda-civic-sets-world-record-with-100-mpg-run-through-25-countries
Civicillä vajaat 1500 km yhdellä tankkauksella, 2,82l/100km kulutus.
Jos Civicissä olisi 60 litran (diesel) tankki, tuolla kulutuksella pääsisi 2127 km.
Jännä kuinka tärkeäksi hölmöille on tullut bensa-ja dieselauton ranget?
Ne saa tankattua vielä toistaiseksi kovin useasta paikasta. Kuka nyt oikeasti ajaa sen tuhat tai yli edes kerran elämässään yhtä kyytiä?
Tuo aloituksen reilu 1250 km olikin ajettu ainakin 10 erillisellä ajokerralla ja senkin kerran opetus oli että tankkaa silloin kun halpa bensa-asema sattuu kohdalle vaikka tankki olisi puolillaan. Jos ajat niin pitkälle kuin pystyt niin et pysty valikoimaan asemaa etkä ajankohtaa tankkauksellesi.