Moottoripyörän tarpeellisuus

Anonyymi-ap

Nyt on moottoripyörien ostajan markkinat. Jokaisen moottoripyörää hankkivan kannattaa kuitenkin miettiä, mikä on se käyttötarkoitus, johon moottoripyörää tarvitsee. Onko se käyttö vai koriste-esine ja millaiseen käyttöön tai koristamiseen sitä aikoo käyttää. Ostossa kannatta käydä läpi miten pyörän huollot tehdään, mitä voi tehdä itse ja missä tarvitaan maksullista tekemistä ja suorittaa ne ajallaan. Parhaimmillaan moottoripyörä on silloin, kun se on oikein valittu ja sillä voi suorittaa niitä kulkemisen, harrastamisen tai poseeraamisen tarpeita, joita ostajalla on.
Moottoripyörällä ajamiseen kannatta ostaa vaatteet, jotka ovat suojaavia. Ne ja muut välineet ovat kuitenkin kalliita. Mutta niiden puute vieläkin kalliimpaa, jos kohdalle sattuu.
Parhaimmillaan moottoripyörä voi olla kauppakassi tai kärry, jolla hakee päivän tavarat kaupasta. Ja käy viilentymässä kuumuudessa. On syytä suosia käytännöllisiä ja arjen toimia tukevia moottoripyöriä. Silloin niiden luonnetta kulkuvälineenä voidaan ehkä hyödyntää parhaalla tavalla. Ellei halua langeta harrastamisen maailmaan, joka ei sekään ole väärin, mutta ehkä enemmän kulttuuria, kuin varsinaista kulkemista. Toisaalta harrastekin voi auttaa.
Mitä mieltä te olette moottoripyöräilystä? Laittakaa kommentteja kertokaa miten ja millaisissa tilanteissa te käytätte moottoripyörää.

18

515

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vain kumin polttamiseen ja keulimiseen...

      • Anonyymi

        Tämähän se pääasiallinen käyttötarkoitus tuntuu monella olevan eli liikenteessä leikkiminen.


    • Anonyymi

      moottori pyöräily on 105 % tunne laji joten ,kaiken lainen spekulointi sen moottori pyörän ,tarpeellisuudesta on aivan turhaa

      • Anonyymi

        Sama koskee monia harrastuksia. Jos kaikki tekisi vain jotain järkevää ja tarpeellista, niin maailma olisi ikävä paikka elää.


    • Anonyymi

      Kuljen työmatkat pärrällä ja sitten paljon ihan huviajelua.

    • Anonyymi

      Kun on ostajan markkinat, voi ostaa useamman pyörän ja ajella niillä vuorotelen. Köyhät on kateellisia.

    • Anonyymi

      No tuossahan sen sanoit: jokainen hankkii omiin tarpeisiinsa ja haluihinsa sopivan vekottimen.
      Ei sen tarvitse olla yhtään käytännöllinen jos siltä tuntuu, kunhan on omasta mielestä kiva. Silloin se on oikein valittu, oli millainen tahansa.

      • Anonyymi

        Juuri näin moottoripyörän valinta on tunne kysymys, ja kun jätät sen parkkiin ja kävelet pois ja et käänny sitä uudestaan katsomaan olet ostanut väärän pyörän?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri näin moottoripyörän valinta on tunne kysymys, ja kun jätät sen parkkiin ja kävelet pois ja et käänny sitä uudestaan katsomaan olet ostanut väärän pyörän?

        Tämä vasta on typerä väite.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä vasta on typerä väite.

        Mutta totta


    • Anonyymi

      Minulle se on tarpeellinen kun ei ole autokorttia. Pyörällä mennään ja sään salliessa moottoripyörällä. Ihan joka paikkaan ei jaksa tai ehdi polkea.

      • Anonyymi

        En ole vielä tavannut ihmistä, jolla on pelkkä A-kortti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole vielä tavannut ihmistä, jolla on pelkkä A-kortti.

        Enkä minä ole tavannut ihmistä, joka asuu Kuala Lumpurissa.
        Mutta se ei tarkoita etteikö sellaisia ole olemassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enkä minä ole tavannut ihmistä, joka asuu Kuala Lumpurissa.
        Mutta se ei tarkoita etteikö sellaisia ole olemassa.

        Väitän silti, että aika harvassa on ne, joilla on pelkkä A-kortti.
        En tarkoita A1- tai A2-korttia, vaan A-kortti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väitän silti, että aika harvassa on ne, joilla on pelkkä A-kortti.
        En tarkoita A1- tai A2-korttia, vaan A-kortti.

        Minulla tosiaan komeilee ajokortissa pelkkä A.
        Auto on aivan turha kapine.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla tosiaan komeilee ajokortissa pelkkä A.
        Auto on aivan turha kapine.

        Pelkkä A -kortti ei komeile! Enemmänkin rumailee!


    • Anonyymi

      HYvä kun joku on kesäkuussa sanonut että on ostajan markkinat. Eiköhän ne ole vasta kun on kylmä ja lunta kolme metriä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1759
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      25
      1252
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1142
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      943
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      662
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      642
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      58
      507
    14. 36
      494
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      21
      448
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe