Damn Small

Lueskelin tossa DSL:n sivuilta asennusohjeita. Siellä sanottiin kovalevyasennuksen tekevän tiedotosysteemiksi ext2:n. Onko tosiaan näin?
Onko DSL:ssä mukana SDM-layer? Olisi tarkoitus pyörittää Dosboxia parin vanhan DOS-ohjelman takia.
5522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

se oli SDL eikä SDM...

Äänestä

DSL:n kotisivut ja pakettivalikoima:
http://www.damnsmalllinux.org/packages.html
FAQ:it ja muuta infoa:
http://www.damnsmalllinux.org/talk/node/91

Olen tuon asentanut joskus kovalevylle aikapäiviä sitten ihan testimielessä. Mielestäni tuo jakelu on lähinnä LiveCD-versioksi USB:lle tms. parhaiten sopiveltuva.

Mielestäni parhaan lopputuloksen saa valitsemalla jonkin soveltuvan ja originaalin levitysversion ja asentamalla se karsien omaksi, halutuksi kokonaisuudeksi.

Äänestä
  • ei haluttaisi hirveesti vääntää parin DOS-ohjelman takia. Ext2 sen takia että kloonaussoftamme ymmärtää sen päälle muttei journaloivien fs:ien päälle. Ei ole kiva asentaa 50 (viiteenkymmeneen) koneeseen erikseen Linuxia. Pitänee varmaan sitten itse kokeilla ja katsoa mitä tulee.

    Äänestä

Kovalevyasennus ei nykyisin tee tiedostojärjstelmäksi ext2 vaan uuden ReiserFS:än. Tai siis ainakin Debianissa ja Mandrakessa (Kyllä, nykyisin Mandrivan, mutta vanha versio...). Eli voit halutessasi jonkin seuraavasta kolmesta vaihtoehdosta: (tai no en ole varma, mutta ainakin toka vikan ja vikan) ext1, ext2 ja ReiserFS. Muita vaihtoehtoja ei taida ola tarjolla. Itse suosittelisin tuota ReiderFS:sää.

Äänestä
  • "Kovalevyasennus ei nykyisin tee tiedostojärjstelmäksi ext2 vaan uuden ReiserFS:än. Tai siis ainakin Debianissa ja Mandrakessa.."

    No, onneksi yhä Linuxissa on vara valita ja tarjolla on aina ext3. Ext3 on täysin yhteensopiva ext2:n kanssa. Ext3 on ext2 lisättynä journaloinnilla.
    DSL toimii siis myös ext3-osiolla.
    Jos järjestelmästä löytyy tuki ext3:lle, voi aina ext2:n muuttaa ext3:ksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linux? kirjoitti:

Lueskelin tossa DSL:n sivuilta asennusohjeita. Siellä sanottiin kovalevyasennuksen tekevän tiedotosysteemiksi ext2:n. Onko tosiaan näin?
Onko DSL:ssä mukana SDM-layer? Olisi tarkoitus pyörittää Dosboxia parin vanhan DOS-ohjelman takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu