IS:n kyselyn mukaan puolueiden kannattajien välillä on suuria eroja siinä, miten puolustusmenojen kasvattamiseen suhtaudutaan. Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattajat ovat selvästi muiden puolueiden kannattajia valmiimpia sote-leikkauksiin.
Pahalta näyttää
10
59
Vastaukset
- Anonyymi
Kansan terveydestä viis - sehän on hallituksen tahto ollut tähänkin asti.
- Anonyymi
?
- Duunarin PalkkaVerotukseen - Vaatii - KIRISTYSTÄ - vain ;
SDP ja LaitaVasemmisto ja MyrkynVihreät ja VasemmistoKEPU -puolueet - !
Nuo - SAASTAT- On PieniPalkkaisen DUUNARIN -KIUSAAJIA - Veron Kiristyksellä
? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
?
- Duunarin PalkkaVerotukseen - Vaatii - KIRISTYSTÄ - vain ;
SDP ja LaitaVasemmisto ja MyrkynVihreät ja VasemmistoKEPU -puolueet - !
Nuo - SAASTAT- On PieniPalkkaisen DUUNARIN -KIUSAAJIA - Veron Kiristyksellä
?Kuka on tää kaheli joka tuon aina eri palstoille tuputtaa ?? Vissiin petturipersu ?
- Anonyymi
Suomen puolustusmenot kasvavat miljardeilla euroilla tulevina vuosina. Valtiovarainministeriön arvion mukaan Suomi käyttäisi puolustukseen ja turvallisuuteen yhteensä 20,4 miljardia euroa vuonna 2035.
Tällä hetkellä Suomen puolustusmenot ovat Naton määritelmän mukaan 7,3 miljardia euroa. Puolustusbudjetin pitäisi siis käytännössä kaksinkertaistua.
Hallitus on jo sitoutunut kasvattamaan Suomen puolustusmenoja 3 prosenttiin bkt:sta vuoteen 2029 mennessä, mikä tarkoittaa puolustusmenojen kasvattamista kolmella miljardilla. - Anonyymi
Jos persuhallitus on päättämässä, kylillä tulee ehkä sitten olemaan vain "terveyskioski", missä on yksi hoitaja, että saadaan Natojäsenmaksua kokoon.
- Anonyymi
Taas löytyi hallitukselle "peruste" kiduttaa ja kurjistaa kansaa.
- Anonyymi
Jostain luin, että armeijan ylläpito ei kuulu puolustusmenoihin, sehän olisi kaiken järjen vastaista. Toivottavasti ymmärsin väärin.
- Anonyymi
Eiköhän se kuulu puolustusvoimien budjettiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän se kuulu puolustusvoimien budjettiin.
Kyllä, varusmiespalvelus sisältyy puolustusvoimien budjettiin. Varusmiespalveluksen kustannukset, kuten ruoka, majoitus, varusteet ja palkka, sisältyvät puolustusbudjettiin. Lisäksi Kela maksaa varusmiehille päivärahaa ja asumisavustusta, jotka ovat osa valtion sosiaaliturvajärjestelmää, mutta ne eivät ole suoraan puolustusvoimien budjetissa.
- Anonyymi
Puolustusvoimien sivut
https://puolustusvoimat.fi/etusivu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422016- 621687
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26923Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696