Miksi ei lähe käyntiin

Eli siis Derbi senda r x-race -09 tossa noin viikko sitte oletettavasti ylikuumeni vaan ja päättelin tän siitä koska sylkän kannesta suli lämpöanturi irti (ei niin vakavaa sillä ei mulla sitä ollu missään johoissa kiinni) mutta ylikuumenemisen jälkeen se sammu enkä uskaltanu koittaa polkea. No sitten kotona aloin purkamaan ja kattomaan sylinterin sisään ja mäntä näytti täysin ehjältä joten vaihdoin vaan vesitilan ja kannentiivisteet sekä tulpan. Tän jälkeen koitin polkea käyntiin mut puristukset oli aivan toisella planeetalla (todella löysä siis) koitin sitte työntää käyntiin ja sehän lähti mutta sammuu heti ku pysähtyy oli kytkin tai ei. Ja semmonen vielä että ku luin jostain että pitkän seisomisen tai koneen avaamisen jälkeen puristukset voi olla löysät ennenku se käy hetken aikaa joten ku työnsin sen käyntiin ja koitin ajaa pientä rinkiä ja pitää käynnissä nii heti ku vaihdoin toiselta vaihteelta ensimmäiselle niin kierrokset nousi ihan taivaisiin ja rupes huutamaan. Se on nyt kolme tai neljä kertaa työnnetty käyntiin ja puristukset edelleen kateissa.
Joten koitan nyt vielä viimestä oljenkortta ennen ammattilaiselle viemistä ja kukkaron keventämistä että jos joku osaisi auttaa niin olisin erittäin kiitollinen!

4

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja vielä lisäyksenä siis vesitilan tiivisteen vaihdoin ja kun koittaa polkea niin ei edes lupaa mitään

      • Anonyymi

        Siinäpähän opit poika polkemaan.


    • Anonyymi

      Vie se ammattilaislle, ennrnkuim pistät rahaa enemåiin kokeiluihin.

    • Anonyymi

      Oletettavasti männänrenkaat meni huonoksi jolloin ei ole puristuksia paljoa ja kone ei jaksa käydä eikä tehoja ole. Itsellä kävi joskus niin että ajosta takarengas lukkoon ja puristukset katosi miltein kokonaan, mutta silti lähti käyntiin ja pystyin ajamaan hitaasti kotio. Kotona katsoin niin toinen männänrengas oli juntannut mäntään täysin kiinni, jolloin se ei tietenkään tuo puristuksia. Laitoin kokonaan uuden männän ja renkaat ja sitten se toimi pitkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      170
      6154
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4683
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      51
      4440
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2682
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2195
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1662
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      132
      1552
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1473
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1328
    Aihe