Naisena oleminen on ihan jotain muuta kuin se että vedetään hame ja sukkahousut jalkaan, meikit naamaan ja kynnet lakkaan.
Naisen kokemukset, ne kkävätkin tekevät naisesta naisen. Pitää tietää, mitä se on kun on kipeä kuukautisista, pelkää että suoja pettää ja valuu housuille, ja tämä alkaa monella jo 10- vuotiaana. Tässä vain yksi esimerkki naisena olemisesn ihanuudesta. Iän myötä näitä on tuhansia.
Naiseksi pukeutuminen
16
632
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvältä näyttäminen vaatii paljon vaivannäköä..!?t.61ukm
- Anonyymi
Eivät transvestiitit väitä aitoja naisia olevansakaan. Eikä kuukautissuojan pettämisen pelkääminen tee kenestäkään naista, ei ainakaan minusta tehnyt. Se mikä tekee naisen on uhriutuminen, kaikesta loukkaantuminen ja naisten näkeminen yksilöinä ja miesten yleistäminen yhdeksi ja samaksi ihmiseksi.
- Anonyymi
Siitä ensisijaisesti tunnistaa aidon naisen, että tämä loukkaantuu, jos esität yhdenkään yleistyksen naisista, naiset kun ovat ainutlaatuisia yksilöitä eikä heistä voi tehdä minkäänlaisia yleistyksiä - miehistä sitten taas voi, eivätkä miehet yleensä loukkaannukaan yleistyksistä.
- Anonyymi
Kokemukset naiseudesta tekevät naisesta naisen, toki jokainen voi vapaasti leikkiä naista pukemalla hameen päälle. Lapsethan tekevät sitä leikkiessään, pukeutuvat eri rooleihin.
Naiseksi kasvetaan kokemuksien kautta, hyvien ja ikävien. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokemukset naiseudesta tekevät naisesta naisen, toki jokainen voi vapaasti leikkiä naista pukemalla hameen päälle. Lapsethan tekevät sitä leikkiessään, pukeutuvat eri rooleihin.
Naiseksi kasvetaan kokemuksien kautta, hyvien ja ikävien.Ei kukaan transvestiitti muuta väitäkään. Transtaustaiset naiset sitten taas kasvavat naiseuteensa pikkuhiljaa, kuten transmiehet miehuuteensa, elleivät jää kiinni uhrin rooliinsa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kukaan transvestiitti muuta väitäkään. Transtaustaiset naiset sitten taas kasvavat naiseuteensa pikkuhiljaa, kuten transmiehet miehuuteensa, elleivät jää kiinni uhrin rooliinsa.
Täyttä ideologiaa. Hehän vain muokkaavat sukupuolitettuja (ulkoisia) kehollisia piirteitä sekä alkavat matkimaan tuntemiaan naisia/miehiä. Mitään luonnollista kasvua ei tapahdu, on vain hölmö, sekaisin oleva ihminen, joka luulee sukupuolenkorjaamisen olevan mahdollista. Aika käsittämätöntä kun sitä miettii. Uskomus, että menisi läpi + transyhteisön uhiutumisnarratiivin omaksuminen, jota käyttävät hyväkseen loppuelämän, kun muut ihmiset eivät suostu suostu heidän kontrolloin alle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokemukset naiseudesta tekevät naisesta naisen, toki jokainen voi vapaasti leikkiä naista pukemalla hameen päälle. Lapsethan tekevät sitä leikkiessään, pukeutuvat eri rooleihin.
Naiseksi kasvetaan kokemuksien kautta, hyvien ja ikävien.Kaikki tuo mitä nyt selität kertoo ainoastaan sitä että et tiedä trans seksualisåsiudesta yhtään mitään. Se ei ole mitään leikkiä heiltä vaan totisinta totta .
Joten turhat selittelyt , trans seklualiteetti wi ole mitään roolia , kun vertaat lapsiin .
Kun ruotsalaiseen Leen kirja millaista hänen elämänsä oli ennen kun uskalsi olla sitä mitä on.
Hänestä on myös dokumenttifilmi olemassa .
Hän on ainoastaan kasvanut ihmisenä , kuten kaikki muutkin ihmiset .
Ja se hänelle suotakoon , ilman kenenkään palopuhetta miten kunkin tulisi olla - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täyttä ideologiaa. Hehän vain muokkaavat sukupuolitettuja (ulkoisia) kehollisia piirteitä sekä alkavat matkimaan tuntemiaan naisia/miehiä. Mitään luonnollista kasvua ei tapahdu, on vain hölmö, sekaisin oleva ihminen, joka luulee sukupuolenkorjaamisen olevan mahdollista. Aika käsittämätöntä kun sitä miettii. Uskomus, että menisi läpi transyhteisön uhiutumisnarratiivin omaksuminen, jota käyttävät hyväkseen loppuelämän, kun muut ihmiset eivät suostu suostu heidän kontrolloin alle.
Si monikaan trans persoona tee yhtään mitään muutoksia akupioli silmissään monellamon kumppanina nainen .
He eivät ole mitenkään sekaisin kuten sinä yrität painaa heidät maanrakoon omilla ns mielipiteelläsi. Oletko koskaan puhunut edes ihmisen kanssa joka on trans seksuaalinen , et varmaan koska sinun maailmasi ei mahdu muuta kun ihan vaan sinun käsityksesi .
Mutta kun puhuu näiden ihmisten kanssa niin on helppo ymmärtää se että ovat syntyneet juuri sellaisiksi mitä ovat . Kukaan ei siis päätä mitenkään yhtä äkkiä että nyt olenkin trans persoona , vaan se on mukana jo lapsesta asti jolloin ainoastaan tuntevat itsensä erilaisiksi vaan eivät osaa sitä itselleenkään selittää miksi.
Joten annaetaan kaikkien kukkien kukkia. Eikä haukuta ihmisiä , heillä,on jo muutenkin ollut työlästä lapsesta asti. Oma erilaisuutensa , ei sitä tarvitse jonkun julistaa ja halveksia . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täyttä ideologiaa. Hehän vain muokkaavat sukupuolitettuja (ulkoisia) kehollisia piirteitä sekä alkavat matkimaan tuntemiaan naisia/miehiä. Mitään luonnollista kasvua ei tapahdu, on vain hölmö, sekaisin oleva ihminen, joka luulee sukupuolenkorjaamisen olevan mahdollista. Aika käsittämätöntä kun sitä miettii. Uskomus, että menisi läpi transyhteisön uhiutumisnarratiivin omaksuminen, jota käyttävät hyväkseen loppuelämän, kun muut ihmiset eivät suostu suostu heidän kontrolloin alle.
Kommentoin tähän itse transmiehenä, että käydessäni/käytyäni läpi prosessin en tehnyt enkä edelleen tee mitään erityistä. Elän elämääni kuten tähänkin asti, ainoa muutos on se, että ihmiset minut nähdessään olettavat minut henkilöksi, joka haluaisi työntyä naiseen peniksellään - ja niin haluaisinkin. Mitään tai ketään en matki, elän täysin tavallista elämää töissä käyden. Toki alitajuisesti saatan ottaa mallia kulttuurini miehistä. Ainoa varsinainen muutos käytöksessäni on se, että ulkona pussikaljalla käydessäni käytän huomaamatonta apuvälinettä virtsatessani seisten, jotten herätä huomiota.
Ehkä t-naisten muutos on sitten jotenkin dramaattisempi ja huomiota herättävämpi, koska he tavallaan saavat luvan alkaa meikata ja pukeutua leimallisesti naisten vaatteisiin, itselleni kulttuuri oli varmasti t-miehenä, tyttönä eläessäni sallivampi tässä suhteessa. Toisaalta et tunne suurinta osaa t-naisista, eivät he kaikki meikkaa tai ole supernaisellisia vaan elävät taviksina huomiota herättämättä, joten heistä on vähän vaikea muodostaa mielipiteitä, kun ovat stealth.
- Anonyymi
Toisille riittää pelkkä pukeutuminen . Vaikka hame ,sukkahousut ja korkkarit. Joillekkin naisten housut riittää, miten nekin eroittaa miesten mallista
- Anonyymi
Rinnat saa vetämällä hormonia, mutta todellisuudessa rintoihin liittyy paljon muutakin kuin iloa siitä, että ne kasvavat.
Voi sentään, parempi etten kerro.
- Anonyymi
Kaikki ei ole kipeitä kuukautisista .
- Anonyymi
Se ei ollut se pointti, vaan naiseksi kasvu. Meillä on asioita minkä kanssa pitää opetella elämään. Se on koko elämän mittainen kokemus. Transnaisilta jää se kokematta. En mitätöi heidän kokemusta, se vain ei ole naisen kokemus.
Transnaisten naisellisuus on mielikuvitusleikkiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se ei ollut se pointti, vaan naiseksi kasvu. Meillä on asioita minkä kanssa pitää opetella elämään. Se on koko elämän mittainen kokemus. Transnaisilta jää se kokematta. En mitätöi heidän kokemusta, se vain ei ole naisen kokemus.
Transnaisten naisellisuus on mielikuvitusleikkiä.Varmaan osalla onkin, niillä, joilla naiseus perustuu pintaan, meikkeihin ja botox-huuliin. Mutta niin se taitaa osalla cisnaisiakin perustua. Eikä naisellisuus ole sama asia kuin naiseus. Siilitukkalesbo on myös nainen.
- Anonyymi
Aloitus puhuukin näköjään tiiteistä. Eivät he kuvittelekaan olevansa naisia, vaan eläytyvät rooliin aika ajoin ja muuten elävät tyypillisesti miehinä ilman sen kummempia toiveita transitiota kohtaan.
- Anonyymi
Helteellä kiva kävellä farkkuhameessa, kukaan ei kiinnitä huomiota
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905147
- 534046
- 252159
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271817Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161785- 151434
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹271217Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201026T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43981- 21980