Sinne kaatuu RV Lehtonen

Konkurssi ovella kolkuttaa… 25.6.2025
41810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Wanhanrnklukija joi Karvian sahtia ja huusi: "POLTAN KOKO PASKAN JOS ETTE TEE H.E.T.I MULLE TILINPÄÄTÖSTÄ!" Lervo vastasi kuitenkin vain: "Tarttettaiskohan jotain kuittejakkin ym." Hän päätti lopulta soittaa Ällälle ja luuri soi:

"POLTAN KOKO PASKAN JOS ETTE TEE H.E.T.I MULLE TILINPÄÄTÖSTÄ!" Lervo vastasi rauhallisesti: "Tarttettaiskohan jotain kuittejakkin ym."

Lopulta Lervo löi ällän luurin korvaan ja huudahti: "Nyt on niin sekavaa, että pitää ottaa rauhoittavat!"

Lervo ajoi rekallaan kiireellä läpi kaupungin, kyydissään Lärviö, joka innokkaasti höpötteli kaikenlaista. Samalla Lervo-Pöpi oli chättäilemässä ja kehräsi hauskoja juttuja. Wanhanrnklukija soitti äkillisesti hoosiannaa ja luki samalla Rattolehteä, nauttien vanhoista ajoista. Kassu protestoi ja mylvien marssi ehtoolliselle, toivoen parempia aikoja.

Samaan aikaan anoppimummi koki kömmähdyksen ja kakka housuun – tilanne oli vähintäänkin huvittava. Lervo, joka oli nälkäinen, päätti syödä höyrärit kunnan piikkiin ulosotto-viraston kanttiinissa, mikä sai aikaan hilpeää kuhinaa. Sisu-maalaiset SM300-mopot lykkäsivät nerekeerejä putkista, ja kaupungin pääkirkossa Paavi tuli kylään Kassulaan. Jompero ja paarityttö lukivat Rattoa ällättäen Paaville, joka ihmetteli kaikkea.

Äänestä

Lervo oli mennyt tilitoimistoon, missä hän oli saanut tarpeekseen kaiken hälinän keskellä. Hän iski nyrkkinsä pöytään ja huusi: "Poltan koko paskan, jos ette tee H.E.T.I mulle tilinpäätöstä!" Ja päästi päälle turhapuromaisen rahtinaurun!

Henkilökunta vastasi kuitenkin rauhallisesti: "Tarttettais jotain kuittejakin ym." Lervo ei kuitenkaan tyytynyt vastaukseen, mylvi vaan hän löi Ällään luurin korvaan ja huusi vieläkin kovempaa: "Älä höpise, tee se heti! Viivan alle pitää jäädä jotain!" Ja otti tiukkaa viinaa irve lärvillään.

Jompero ja Paarityttö katselivat tilanteen kepeästi ja naurahtivat. Heidän ystävyyttään ei mikään tällainen hälinä häirinnyt. He jatkoivat lukemista ja mietiskelivät, mitä tarina seuraavaksi voisi tuoda tullessaan—ehkä jotain vielä oudompaa ja jännittävämpää kuin tämä.

Äänestä

Siinä sitä sillee kai

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Konkurssi ovella kolkuttaa… 25.6.2025

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu