Ehdotuksia? Olisko jättimäinen suihkulähde hyvä idea vai mitä ajatuksia ja ideoita teillä on?
Taajaman julkisivun kojentaminen?
30
1008
Vastaukset
- Anonyymi
"kojentaminen". Mikä sana tuo on?
- Anonyymi
Keskelle kylää Kultainen Suihkuähde!
- Anonyymi
Isosta mustasta kalusta
- Anonyymi
Naiset vaietkoot seurakunnassa!!!
- Anonyymi
Eikä kun pienestä ruttusesta nakista
- Anonyymi
Tulitikut on keksitty jo aikoja sitten...sopisi kirkonkylän puolelle
- Anonyymi
Paljon suomessa purkufirmoja jotka hoitavat taloja pois päiviltä muutamassa päivässä.
Luonnon monimuotoisuus on nyt muotia.
Kukkaniittyjä, ötökköpesiä ja paljon lintuja.
Kirkonkylä saataisiin kauniimmaksi muutaman kuukauden työllä - Anonyymi
Ei kannata kojentaa mitään.
- Anonyymi
Kirkonkylän Kalevan viereiset hometalot pitää purkaa myös!
Myös entinen kemikalio Korhosen (Hönö) rötiskö polttaa rumentamasta katukuvaa. - Anonyymi
Mitäpä se tyhjä hyvejää 😀
Etelässä työskenellessä yleensä kukaan ei ymmärtänyt mitä sanonta takoittaa.
Humeeti veet rupesi sassaroimaan, täh, 🤔
Onhan näitä - Anonyymi
Myös sivukylien rakennusten tienpuoleisien ulkoseinien uudistamiseen tulenee avustusta kun nyt päättäjät päättää
- Anonyymi
Tarkoittaako tämä sitä,maalataan etupuoli ja siinä se sitten on.Ilmeisesti muistellaan Neuvosto aikoja?
- Anonyymi
Nyt lopetettava kouhotus näitä siltoja on rakennettu enemmän kuin laki sallii.
Rahaa laitetaan jonninjoutavaan .
Alentakaa vaikka veroja ,että kylä virijäis eloon lähes kaikki yritykset on
KIINNI.
Kylä huutaa tyhjyyttä ei auta kosmeettinen sivellys ei sillä kukaan elä. - Anonyymi
Ruostepallolle kaveri
- Anonyymi
Ruostepallon lisä kiillotus 25000e. Otan urakan vastaan ja aloitan keskiviikkona homman.
- Anonyymi
Haapaveille oli osallistavan budjetin avulla hankittu erikoinen nähtävyys: näkymätön suihkulähde.
Sellainen voisi meilläkin olla paikallaan, sanottaisiin turisteille, että kahtokaa, siellä se selällä suihkuaa ettäkö työ näe! - Anonyymi
Nyt menee yli ymmärryksen,eikö kiinteistön kunnostaminen kuulu kiinteistön omistajalle?Mitenkähän kuntalaisten tasa arvoinen kohtelu soveltuu tällaiseen toimintaan?
- Anonyymi
Juuri näin
Päättäjät ovat todella heikkoa tasoa
- Anonyymi
Sisäpiiri huhu kertoo että Leninin patsas tulee torille .
Jokainen teetättää itsestään näköispatsaan ja asettelee sen kylän pintaan haluamaansa paikkaan ja muuttaa sitten fyysisen minänsä jonnekin parempiin maisemiin. Mitä nopeammin tämän kaikki teette niin sitä nopeammin kylä täyttyy ihmettelevistä turisteista.
- Anonyymi
Kyllä se siitä aika tekee tehtävänsä.
onko kunnassa liikaa rahaa laittaa miettimään.
Keskustassa kesäisin kauniit kukkaistutukset siistit pientareet kyllä riittää.- Anonyymi
Putinin Meppi ja Rotti torille patsaana
- Anonyymi
Kianto-patsas voisi suihkuttaa kultaista suihkua.
Patsasta voisi muokata siten että asentaa siihen suuttimen. - Anonyymi
Ämmän keskustan rakennukset on susirumia. Purkuun joutasivat kaikki. Kylän raitti on kuin entisestä Neivostoliitosta.
- Anonyymi
Samoin kuin sun kämmpäs, ihan hirveä rytökasa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samoin kuin sun kämmpäs, ihan hirveä rytökasa.
Ämmänsaaressaha se onkin. Purkuun vaan läävät kehityksen tieltä.
- Anonyymi
Jos yleiskuvaa halvalla halutaan parantaa niin ... tien oikaisu kunnan etelärajalta Pesiönlahteen .... ja kunnon meluesteet , vähintään nelimetriset penkat molemmin puolin ..
- Anonyymi
Pesiönlahdessa on jo aloitettu meluesteiden rakentaminen!
- Anonyymi
On nämä kommentit tällä palstalla aina niin huippuhauskoja, naurusta ei loppua tule! Ja sitten se oman kotipaikkakunnan jatkuva haukkuminen ja morkkaaminen, jos ei asuminen täällä miellytä niin pakkoko se on aikansa tuhlata vaan ottaa ja lähtee etsimään onneaan muualta! Vannoisin kyllä että Suomussalmi on asumisensa puolesta parhaimpia kuntia.
Se näkyy ihmisillä olevan tapana valittaa, siitä ilmeisesti endorfiininsa saavat. Sanonpas ettei sellaiset tyypit ole mitään miellyttävää seuraa saati hauskoja. Joka asia on huonosti. Koittakaahan nyt alkaa ajatella positiivisten asioiden näkökulmasta niin omakin elämänne taatusti kirkastuu!
Ja sitten tää persuporukka täällä palstalla voi hyvä isä nähköön että eikö ole muita levyjä laittaa soimaan? Kun ei ketään muita kiinnosta!
Sitten nämä aikuislapset, ei oikein ole heidän ajatusmaailmaa rikastettu, ei kyetä asialliseen rakentavaan kehittävään aikuismaiseen keskusteluun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 573783
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.463177Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1532959Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,432840SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752416Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621921Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a231898Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1281786- 881212
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681180