näyttelykoiran koulutus

Hei!
Mie olen sunnuntaina japanese chin pennun uusi onnellinen omistaja =). Sellasta meinasin kysyä että kasvattaja sanoi että näyttelykoirile ei saa opettaa istu-käskyä, kun voivat sitten istua näyttelyssä, niin onko muita juttuja mitä ei saa opettaa? Kiitos vastauksista ja mukavaa kesää =)
41820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kasvattaja on tuolla istu käskyn kieltämisellä halunnut välttää sen ettei koira näyttelyssä iske peppua maahan kun sitä esitetään tuomarille esim. namua kerjätäkseen.

Koirasi ei tarvitse näyttelyssä juuri muuta osata kuin antaa tuomarin (vieraan ihmisen) tutkia itsensä ja myös katsoa hampaat, Koirasi on pieni joten tämä tapahtuu pöydällä joten koirasi pitää rauhallisesti seistä pöydällä (sinun tehtäväsi on huolehtia ettei se hyppää sieltä pois). Hihnassa on osattava kävellä ja myös juosta pahemmin vetämttä. Samoin loppuarvostelun ajan on seistävä rauhallisesti.
Koiran kasvattaja on oikea henkilö ohjaamaan sinua pentusi hoidossa ja voit huoletta olla häneen yhteydessä jos sinulle tulee kysyttävää

Äänestä
  • Minun koirani käy näyttelyissä ja kyllä osaa istua! Mielestäni koiralle kyllä voi (ja omasta mielestäni pitääkin) opettaa istumaan. Mutta kannattaa opettaa myös seisomaan. Japanese chinit ilmeisesti esitetään vapaasti? Silloin, jos opettaa istumisen, niin on kyllä tärkeää osata myös seiso-käsky. Esim. oma rotuni villakoira yleensä esitetään niin, että handleri pitää koirasta kiinni, jolloin se ei siis pääse istumaan.
    Mutta, jos istumista ei saa opettaa, niin miten on mahdollista, että todella monet näyttelytähtöset käyvät ja kilpailevatkin tokossa?

    Äänestä

  • näyttelykärpänen kirjoitti:

    Minun koirani käy näyttelyissä ja kyllä osaa istua! Mielestäni koiralle kyllä voi (ja omasta mielestäni pitääkin) opettaa istumaan. Mutta kannattaa opettaa myös seisomaan. Japanese chinit ilmeisesti esitetään vapaasti? Silloin, jos opettaa istumisen, niin on kyllä tärkeää osata myös seiso-käsky. Esim. oma rotuni villakoira yleensä esitetään niin, että handleri pitää koirasta kiinni, jolloin se ei siis pääse istumaan.
    Mutta, jos istumista ei saa opettaa, niin miten on mahdollista, että todella monet näyttelytähtöset käyvät ja kilpailevatkin tokossa?

    Oma koirani on 7kk vanha. Näyttelyissä on käynyt hyvillä tuloksilla. "Seiso" käskyä en ole hyvin opettanut. Se osaa kuitenkin "maahan", "istu", "kosketa", "seuraa", "sivulle" sun muita ihmehömpötyksiä. Silti pentu ei "tarjoa" temppuja vaan yleensä tuijottaa mielenkiinnolla muita koiria, eli seisoo todella ryhdikkäästi.

    Riippuu täysin koirasta ja niiden miellyttämishalusta omistajaan. Mutta kuten joku tuossa sanoi, opeta "seiso" ja "istu" käsky erikseen.

    Äänestä

Kyllä myös näyttelykoiran voi ja pitääkin opettaa istumaan. Kun jo pennusta saakka alat opettaa koiralle näyttelykäyttäytymistä ei se pahemmin kehässä istuskele. Ja entäs sitten, jos vaikka välillä vähän istahtaakin? Ei se maailma siihen kaadu, eikä arvostelu huonone.

Itsellä on göötti ja olenkin eriyttänyt tokon ja näyttelyt siten, että luoksetulossa pyydän koiran suoraan sivulle enkä koskaan eteen ja näyttelyssä esitän edestä. Kun koiran kanssa harjoittelee aina tietyllä näyttelyremmillä ja tietyssä tilanteessa, se oppii kyllä tietämään milloin mitäkin pitää tehdä.

Opeta vaan koirasi istumaan, mutta opeta se ensin seisomaan. Tällöin asia helpoittuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie vain =) kirjoitti:

Hei!
Mie olen sunnuntaina japanese chin pennun uusi onnellinen omistaja =). Sellasta meinasin kysyä että kasvattaja sanoi että näyttelykoirile ei saa opettaa istu-käskyä, kun voivat sitten istua näyttelyssä, niin onko muita juttuja mitä ei saa opettaa? Kiitos vastauksista ja mukavaa kesää =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu