Lervo rähisee ulosotto virastossa

Anonyymi-ap

KA-lervon perse huutaa hoosiannaa, niin kuin olisi saanut tarpeekseen kaikesta hälinästä. Protestilista laulaa kwai joen sillalla, vetäen mukaansa ohikulkijoita ja paikallisia, jotka pysähtyvät kuuntelemaan meluisaa yhteislaulua. Ulosotto paukuttaa marssia porilaisten kanssa, vaatimalla velkoja takaisin ja marssien tiukasti eteenpäin.

Samaan aikaan Kassu pyyhkii takapuolensa vekseleillä, yrittäen saada itsensä siistimmäksi kaaoksen keskellä. Lervo-Pöpi puolestaan on krapulapaskalla, makaa lattialla ja haukottelee, mutta tuoksu ei ole aivan miellyttävä – paska haisee ja vekselit ovat kaatuneet päälle, tehden sotkun.

Lervo haastaa riitaa Päntälän SEO-mieheen, ja he käyvät väittelyä paarilla ja pajatsolla, juoden sahtia ja kaljaa, yrittäen löytää yhteisymmärrystä kaaoksen keskellä. Samaan aikaan WANHA MARKKU ajaa kunttaa Kokemäelle, tottuneena maastoajoon ja seikkailuihin.

Ällää-puhelimessa kuuluu kauheaa mölinää, kuin koko maailma olisi kähinöissä. Lervo kiukuttelee ulosotossa, yrittäen selittää, että hänellä on kiire ja ettei hän ole mikään velallinen. Kaikki tämä tapahtuu yhtä aikaa, kuin suuri sekasotku, jossa jokainen yrittää löytää oman paikkansa.

8

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KA-lervo, rahtisika ja aina turhapurovirne naamalla. Hän kulki ympäri kyliä lärviö, lörviö, kassu, ktk, sannan ajo ja kippaaminen – kaikki tunsivat hänet ja tiesivät, että Lervo oli se kaveri, joka ei koskaan ottanut mitään vakavasti.

      Eräänä päivänä KA-lervo päätti ostaa vekselillä kaivurin ja ajaa sillä ulosottotoimiston seinästä läpi, samalla juoden kaljaa ja piereskelevänsä kuin maailmanmestari. Vekseli kilahti ja kaivuri rymähti seinään, kun Lervo nautti kaljansa ja huusi: "Ulosotto ulvoo, hoosiannaa!"

      Samaan aikaan Jompero ja Kassu ajoivat velkavetoisilla romoillaan kuormia ja karjuivat ällää-puhelimessa härskejä juttuja. Nimismies rähjää ja kiroaa Lervon, mutta Lervo vain nauraa ja jatkaa piereskeluaan.

      Lervo ja Jompero päättivät mennä ulosottovirastoon pitämään messua. He tulivat sisään, syöivät ja joivat piikkiin Rattoraijan Grillillä, piereskelivät lisää ja huusivat: "Perse huutaa, kwai joen siltaa!" Ulosottohuuto raikasi, ja hoosianna kaikui.

      Samaan aikaan VELKA ja PERSE LAULAA KWAI JOEN SILTAA, ULOSOTTO HUUTAA HOOSIANNAA! KA-lervo, PÄNTÄLÄ, SEO, PASKANTAMINEN ja RYYPPÄÄMINEN jatkoivat riehaantuneina. NiittiHytit Sisu ulvoivat kuin paviaanilauma Sasin mäesä, ja Rattoraija piereskeli kuin maailmanmestari.

      Lervo meni taas konkurssiin ja haastoi Pajatson käräjille. Hän päätti liittyä protestilistalle – mukaan tulivat seo, aunemumma, rattoraija, krilli ja vekseli. Kaikki lauloivat yhdessä: "Perseeseen kairaaminen, renkinanuru, latoviinapullot kilisee!"

      Lopulta Lervo päätti ottaa rennosti, juoda karvialaista sahtia, kossua ja paskantaa joka paikkaan. Renkinauru ja latoviinapullot kilisivät, ja sisu, kaania, volvo ja lasti olivat hänen uskollisia kumppaneitaan matkalla kohti seuraavaa seikkailua.

      Näin jatkui KA-lervon hurja elämä, täynnä piereskelua, kaljaa, ulosottohuutoja ja hullunkurisia juttuja, jotka saivat kaikki nauramaan – tai vähintäänkin huutamaan hoosiannaa.

    • Anonyymi

      Kyllähän onkin mieluisaa luettavaa nämä Lervon puuhat. Kesälomatekemistä!

    • Anonyymi

      Ei velkoja tartte maksaa! Maalarin kisälli paavo
      Köyhien ystävä ,arhimäki.

      Lervo on vaan tehnyt enempi töitä kuin paavo!

    • Anonyymi

      Kassun päivät Lervolla olivat yhtä hulvattomia kuin hänen nimensäkin. Hän lervoili ympäriinsä, ja KA-lervon perse huusi hoosiannaa kuin suuret orkesterit konsanaan. Protestilista lauloi voimakkaasti Kwai Joen sillalla, jossa ihmiset kerääntyivät kuuntelemaan vastalauseita ja lauluja.

      Samaan aikaan Lervo, Kassu ja Jompero olivat karjuen ällää puhelimessa, kuin he olisivat olleet jossain suuremmassa sotataistelussa. Kossu ja Tapio kilisivät kilpaa Lervon hytissä, ja kaikki tuntui olevan yhtä sekasortoa.

      Kassulla oli ulosotto päällä, ja hän katseli ympärilleen hieman huolestuneena. Lervo puolestaan kysyi Seolta, kottia ja paskantaa lattialle turhapuromaisen virneensä kanssa, yrittäen saada huomiota ja naurua ympärillään olevilta.

      Kaiken tämän keskellä, elämä Lervolla jatkui yhtä kaoottisena mutta täynnä naurua ja ystävyyttä. Vaikka maailma näyttikin välillä kaoottiselta, heillä oli yhteinen sävel ja tarina, joka jatkui yhä uudestaan ja uudestaan, kuin hyvä laulu, joka ei koskaan lopu.

    • Anonyymi

      KA-lervo kulkee aina turhapuroilme naamallaan, ja Hessu sekä Kilju suunnittelevat rahtia Karviasta Päntälän kautta Poriin. Vekseli, ulosotto ja ulvova hyeenalauma muodostavat kaaoksen, jossa Kalevi nimismies rähjää ja protestilista vetää tosi hyvin. Paskantaminen tapahtuu joka paikkaan, sisu, kaania, Volvo ja lasti ovat kaikki sekaisin.

      Lervo ostaa vekselillä kaivurin ja ajaa sillä ulosottotoimiston seinästä läpi, juoden samalla kaljaa. Mälli, rovasti, rattoraija ja konteklo tulevat paikalle, mutta kaikki ovat yhtä sekavia kuin koko tarina. Tämän jälkeen kaikki jatkavat sekoilua ja huutamista, ja lopulta tilanne päättyy siihen, että kaikki nauravat ja nauttivat tästä hulvattomasta sekamelskasta.

    • Anonyymi

      LERVOHAN AJOI YKSILLÄ PERSEIN MANTEREEN MOLSAKEIKKAA KARVIAN SAHDIN VOIMIN. ÄLLAASSA HOITI KAIKKI ASIAT, PANKKI JA PANO TOUHUTKIN
      LERVOLLA ON KOLME PERSETTÄ; YHDESSÄ ON VEKKU TOISESSA TRATTA JA KOLMANNESSA ULOSOTTO

    • Anonyymi

      Tilanne kärjistyy, kun vetelä paska pursuilee kolitsiin heti, mikä voi symboloida epäonnistumista tai kaaosta. Lervo haluaa päästä protestilistalle huutamaan hoosiannaa, eli hän haluaa ilmaista mielipiteensä äänekkäästi ja näkyvästi. Hän soittaa myös tilitoimistoon, vaatimalla: "Poltan koko paskankin, jos ette tee H.E.T.I. mulle tilinpäätöstä". Tämä kuvastaa hänen turhautumistaan ja vaatimustaan saada asioita hoidettua

      • Anonyymi

        Kassu lervoilee riehakkaasti, ja KA-lervolla perse huutaa hoosiannaa kuin juhlapäivän kunniaksi. Protestilista laulaa voimakkaasti Kwai Joen sillalla, missä ihmiset pysähtyvät kuuntelemaan yhteistä ääntään. Lervo, Kassu ja Jompero päättävät lähteä kekkuleihin, joissa Putte Possu viettää nimipäiväänsä ja messuamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3950
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3455
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3397
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3337
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      2991
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2905
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      74
      2628
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe