en siis päässy lääkikseen ja yritän luultavasti sinne ens vuonna tai jonneki muualle. Minulla on kuiteski ens kaudelle opiskelupaikka kemiaan helsinkiin. Mutta ajattelin pitää välivuoden ja keväällä satsaa pääsykokeisiin. Voiko kemian paikkaa lykätä vuodella ilman mitään vakavampaa syytä? tai voiko uudestaan pyrkii linjalle taas keväällä (pisteet taitaa muuttuu ku on se uus realikin).
ei lääkikseen mutta kemiaan
bontsoo
6885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kemiaa opiskelee kuiteski sen verran että siitä on hyötyä.Muutama tuttu on tehnyt juuri niin ja sanoneet että apua on ollut.
pakko ilmottautua läsnäolevaks ekaksi vuodeksi, lue ne paperit mitä kemmalta sait!
Ite oli kemmalla viime syksyn, luin koko kevään..
Suosittelen välivuoden pitämistä, jos et ole varma, mikä ala kiinnostaa! Muuten ne opintotukikuukaudet menee hukkaan...
niin jos päätän pitää välivuoden,
niin pitäisikö
a) yrittää saada vuoden lykkäyst (mut jos lykkää niin voiko sitten vuoden pääst vaihtaa paikkaa?)
b)kirjautua läsnäolevaks mutta ei kuitenkaan osallistu
c)jättää opinto-oikeuden ja yrittää ens vuonna päästä parempaan paikkaan
ei niissä kirjeissä oikein suoraan sanota juurikaan mitään ja mistäs minä mitään opiskeluista tiedän..
nyt haluisin vähän vaihtelua elämään ja sen jälkeen vasta takaisin koulunpenkille. Onko kukaan muu samoissa ajatuksissa? Vai onko hirvee hinku opiskelija elämään??
Itse pidin ekaks välivuotta tyhmänä ajatuksena tarkoitettu vain laiskoille ei-menestyville, mut tuntuu et se olis parasta mitä mulle vois
tapahtua kaiken kouluhössötyksen jälkeen.
viel yks selvennys, en ole edes varma halunko lääkikseen tai kemiaan.saa nähdä mitä maailma tuo tullessaan
a)Jos et ole raskaana tai menossa armeijaan niin lykkäystä voipi saada vähän nihkeästi.
b)Kannattaa kirjautua - saat OIKEUDEN osallistua. Se ei ole sama kuin pakko. Tiedekunnalta voivat vähän kysellä vuoden lopussa että mistä vähäinen ovarimäärä johtuu mutta selitykseksi on perinteisesti kelvannut vaikkapa että rahallinen tilanne vaati välivuoden työntekoa - aiot jatkaa opiskelujasi...jne. Ja jos jossain vaiheessa huvittaakin käydä jotain kursseja suorittamassa niin kukaan ei ainakaan ole estämässä.
c)Lue kohta b jos et pidä ylioppilaskunnan jäsenmaksua kohtuuttomana. (Sillä nyt kuitenkin saa kaikkeen yleiseen liikenteeseen alennukset ja uncafeista etc. ruokaa halvalla) Kannattaa ottaa se opinto-oikeus vastaan.
Tähän väliin pieni sananen omaltatunnolta. Tämä on järkevä toimintamalli - eettisesti se on kuitenkin hieman kyseenalainen. Se nimittäin voi viedä paikan joltakulta jolle kemia oikeasti on se suuri kutsumus. Toimintamalli on kuitenkin erittäin yleisessä käytössä - uskallan väittää että viime vuoden kemian fukseista alle 30% olivat ns. "tyytyväisiä opiskelupaikkaansa".
Mikä tulee tiedon määrän puutteeseen niin sitä on kyllä hirvittävästi tarjolla - molemmissa merkityksissä. Sitä on paljon ja esilletuonti on hirvittävää...Tuo on yksi syistä miksi suosittelen "kokeiluopiskeluvuotta" - auttaa kummasti pääsemään hommaan käsiksi ja bilettäminen on hauskaa kun ei ole huolta huomisesta... :) (Itse opin oikeasti opiskelemaan vasta fysiikan ja kemian laitoksilla yliopistossa - ei olisi ollut mahdollisuuksia tänä keväänä ilman.)
Vielä vihonviimeisenä loppukaneettina minä kuitenkin PIDIN sen varsinaisen välivuodenkin - kävin intin välissä. Auttoi kummasti parantamaan opiskelumotivaatiota. :)
Onnea ja menestystä jatkoon mitä ikinä nyt sitten päätätkään tehdä. Toivottavasti nähdään hesan lääkiksessä '06.
Sama tilanne. Lääkiksen ovet eivät avautuneet koko kevään lukemisesta huolimatta. Kemiaan pääsi.
Toisaalta voihan kemiaa ja fyssaa lukea yliopistolla, onhan niistä kuitenkin hyötyä ens kevään pääsykokeisiin. Jos siis enää haluat lääkikseen hakea. Itselle ainakin tuli kevään aikana selväksi, että se on tuleva ala, ei tietoa koska, mutta sinnepäin menossa kuitenkin. :)