Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Politiikka
02.07.2025 |14:58
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.
Miko Bergbomin mukaan SDP on pyrkinyt järjestelmällisesti piilottelemaan äänestäjiltä puolueensa ”todelliset aikomukset”, jotka perustuvat hänen mukaansa autoilijoiden, maatalouden ja yrittäjien kurittamiseen. Bergbom huomauttaa, että Suomessa maatalouden tila on jo nyt katastrofin partaalla, kun jauheliha on ollut kaupoissa vähissä.
ote suomen uutiset
Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset
19
109
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Natsima Nyzima on vakooja. Koukkunokkainen desantti.
- AnonyymiUUSI
islam painaa eurooppaa
- AnonyymiUUSI
Suomessa on noin 40000 Venäläistä kaksoiskansalaista, joilla on Suomessa äänioikeus. Arvatkaapas ketä he äänestävät. Ääni menee varmasti Venäjää myötääville puolueille. Kun raja on kiinni, voi vaikuttaa Suomessa politiikan avulla. Näin he jo nyt toimivat, kuten näkyy.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
islam painaa eurooppaa
Tutkijan havainto on, että yksikään Euroopan maa ei ole onnistunut muslimeiden kotouttamisessa.
- AnonyymiUUSI
Moskovan kommunisti.
- AnonyymiUUSI
Venäjällä on pikemminkin Kokoomuslainen meno. Siellä on markkinatalous ja rikkaat oligarkit vallassa.
- AnonyymiUUSI
Kova ryöpytys Nasima Razmyarille: Sairasta moraaliposeerausta
Anonyymi-ap
2025-07-03 05:44:27
Säästöjen peruminen on helppoa. Uusien menokohteiden keksiminen on helppoa. Razmyar puhuu yli 300 miljoonan euron säästöjen perumisesta tilanteessa, jossa sopeutustarve ensi vaalikaudella on 5–9 miljardia euroa. Razmyar puhuu yritystukien leikkaamisesta erittelemättä kuitenkaan, mitä tukia hän tarkoittaa, Partanen sanoo tiedotteessaan.
SDP haluaa kiristää ruuvia
Partanen ihmettelee myös SDP:n halua leikata Kela-korvauksista, jotka kohdentuvat julkisen sektorin vähemmän tarjoamiin lääkärikäynteihin.
IL kertoo - AnonyymiUUSI
Lisää rahaa aletaan lähettämään ulkomaille.
SDP - AnonyymiUUSI
🚨 SDP leikkaisi maataloustuista
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar ilmoitti eilen Ilta-Sanomille, että puolue on valmis leikkaamaan maataloustuista, joita hän pitää ”ympäristölle haitallisina”.
‼️ Ilman maataloustukia ei ole kotimaista ruokaa. Ilman kotimaista ruokaa ei ole huoltovarmuutta. Ja ilman huoltovarmuutta me olemme vaarallisen haavoittuvia maailmassa, jossa toimitusketjut voivat katketa hetkessä.
🇫🇮 Suomalainen maatalous on meidän henkivakuutus. Se turvaa ruoan saannin, kohtuuhinnat ja Itä- ja Pohjois-Suomen elinvoiman.
🔴 Demarit asettavat ideologisen ympäristöpolitiikan suomalaisen ruoan edelle – ja samalla suomalaisen maanviljelijän, perheen ja rajamaakunnat se unohtaa.
👉 Hallitus tekee toisin:
Me vahvistamme ruokaturvaa. Me lisäämme kotimaisen ruoan osuutta julkisissa hankinnoissa, joka parantaa viljelijän asemaa. Me määrittelemme turpeen strategiseksi raaka-aineeksi huoltovarmuuden vuoksi.
🔍 Missä on SDP:n vaihtoehto?
Tähän mennessä heiltä on saatu lähinnä ympäripyöreitä puheita ja piiloteltuja listoja. Razmyarin mukaan ”opposition ei kuulu nyt luetella miten me tämä hoidetaan”.
❗️Mutta kyllä kuuluu.
Jos SDP haluaa hallitusvastuun, sen on myös kerrottava mitä se aikoo leikata, miten paljon ja keneltä. Tämän hallituksen päätöksiä se ei aio kahta lukuunottamatta ainakaan perua. Miksi? Koske ne olivat pakollisia, jotka demarit olisivat myös tehneet. Mutta nyt heidän pitää kertoa oma vaihtoehto kokonaisudessaan. Ja aloittaa ainakin:
Kansalaisilla on oikeus tietää, mitä muutoksia SDP tavoittelee huoltovarmuuden, ruokaturvan, omavaraisuuden suhteen. Aikooko SDP leikata viljelijtukia ja ajaa viljelijöitä konkurssiin? Kuinka paljon SDP on heikentämässä kotimaista ruuantuotantoa ja huoltavarmuutta?
📣 Kansalaisilla on oikeus tietää.
🇫🇮 Perussuomalaiset eivät leikkaa suomalaiselta ruoalta. Me suojelemme sitä, koska se on osa turvallisuutta - AnonyymiUUSI
Aikooko Nazima korvata suomalaisen puhtaan ruuan afgaanistanilaisella ruualla vai millä?
Että lentorahtina tänne?
Ilmasto kiittää..- AnonyymiUUSI
No Nasimalla ikävä savimajoja ja toukkia mitä syödä.
- AnonyymiUUSI
Ennen 1995 EU:n liittymistä, demarit halusivat lopettaa Suomessa viljelyn, kun Unionissa ruoka halpenee niin paljon, ettei suomalaista kukaan enää ostaisi, ainakaan demarit. Lipponen ja kumppanit silloin ruorissa ja keput vielä vastustivat EU:n liittymistä. Sitten Paavo nukkui yön yli ja "valaistui" traktorimarssit jäivät historiaan. Kyllä pisti vihaksi se ilveily! Työkaverin kanssa oltiin jo silloin sitä mieltä, että huoltovarmuus on Suomelle tärkein voimavara vaikeina aikoina ja että nämä sosialistit tuhoavat Suomen.
- AnonyymiUUSI
Niinhän ne ovat tehneet, siksi ollaan tässä tilanteessa. Melkoinen vedätys tämä ruoan halpeneminen EU: n liittymiseksi. Meillä on sinne vain maksajan rooli, se "unohdettiin" kertoa
- AnonyymiUUSI
Autot halpenee,työpaikat lisääntyy,vienti lisääntyy.palvelut paranee
Ruoka halpenee,vapaa liikkuminen (ei koske suomalaisia,valitettavasti)
Sama valuutta eu..ssä.köyhänkin helpompi matkustaa.byrokratia vähenee..
Ja pääsemme ytimeen!
Kyllä lampaita taas vietiin kuin litran mittaa.!
Mutta lisää kuvia vaan someen näistä kiva kiva kaunis minä minä minä,hei katsokaa minä nuori ?kaunis kaunis minä minä. poliitikoista!
Taas lampaan päivä pelastettu - AnonyymiUUSI
Suomi devalvoi euron. metsäteollisuus alkaa vetämään!
Ai ,anteeksi.!.eurossa joustaa palkat ja kustannukset .tuottavuus..kiitos tästäkin - AnonyymiUUSI
Eikös voitais haukkua välissä TRUMPPIA ja persuja..kuten vuoden jokaisena päivänä!
- AnonyymiUUSI
Sosialistit korottaa heti veroja ja poistaa yli 65-vuotiailta pääsyn yksityiselle lääkärille erikoishinnoin. Mitä järkeä? Miten joku voi kannattaa tällaista puoluetta? Oikeasti? Ja yritysten ja ihmisten tahallinen vahingoittaminen päälle turhilla lakoilla!!!
Aiemmin tapahtunutta:
Sisällissota sata vuotta sitten, Terijoen hallitus ja talvisota, 1990-luvun lama, poliittiset lakot Sipilän ja Orpon hallituksien aikana, IAU:n lakot. Kaikki SDP:n CV:ssä tavalla tai toisella. Häpeä.
Paetkaa, jos demarit pääsee valtaan!- AnonyymiUUSI
Suomi on pohjoismainen hyvinvointivaltio (sosiaalidemokraattinen hyvinvointivaltio), jota ylläpidetään verovaroin.
- AnonyymiUUSI
Natsima Nutsima ja Jan Pier Kusela, mikä pari!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä851742Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721615Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901399Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1711321- 57915
- 48891
- 66884
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66883Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40871Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838