Kanslaisloite videopelien puolesta

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/digitoday/esports/art-2000011338681.html
"Eurooppalainen kansalaisaloite Loppu videopelien tuhoamiselle (Stop Destroying Videogames) on kerännyt jo yli 800 000 ääntä.
Nykyään monet pelit vaativat toimiakseen yhteyden julkaisijan verkkopalvelimeen. Se voidaan kuitenkin sulkea, jos pelin ylläpito lopetetaan esimerkiksi vähäisen suosion tai muun syyn vuoksi.
19. kesäkuuta perustetussa aloitteessa vaaditaan, että julkaisijat jättäisivät pelit toimintakuntoiseen eli pelattavaan tilaan, jotta kuluttajilla olisi mahdollisuus jatkaa pelaamista esimerkiksi yksityisillä palvelimilla.
Moni peli on kadonnut historian hämäriin, kun julkaisija on sulkenut verkkopalvelimet.

Yksi tunnetuimmista esimerkeistä on vuonna 2014 julkaistu Ubisoftin ajopeli The Crew, joka maksoi 50 euroa ja keräsi yli 10 miljoonaa pelaajaa. Pelipalvelimet suljettiin vuonna 2024, joten edes pelin yksinpeliosuuksia ei voi pelata enää lainkaan.
Kansalaisaloitteen mukaan pelipalvelimien sulkeminen on nykyisellään kuluttajaoikeuksien vastaista. Aloitteella pyritään paitsi puolustamaan pelaajien oikeuksia myös suojelemaan pelikulttuuria ja -historiaa."

Ensin ajattelin, että nytkö ne kieltää pelaamisen, mutta ei onneksi.
Se on väärin pelin hankkineita kohtaan, jos peliä ei enää voikaan pelata, jos pelin ylläpito päätetään sulkea.
Nykyään pelaaminen vaatii lähes aina verkkoyhteyden, eikä voi pelata, jos ei pelilaite ole yhdistettynä verkkoon, johtuen myössiitä syystä, että peliä pelataan verkossa muiden pelaajien kanssa.
Myös moni peli ladataan netistä, kuten Steam pelialustalla tietokoneessa.
Playstation kakkosella pelasin aikoinaan, eikä silloin ollut vielä mitään verkkopeliä, vaan peli oli CD-levyllä ja sitä kautta pelattiin.
Aikaahan siinä meni, kun pelin edetessä pelikonsoli latasi uutta tiedostoa cd levyltä.

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      PS2:ssa on dvd asema ja monet pelit dvd levyillä. PS2 oli yksi ratkaiseva laite DVD elokuvienkin yleistymisessä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tilt oli hyvä silloin aikoinaan, kun Jaana Pelkonen juonsi sitä.

    • Anonyymi

      Myös pelaajien oikeuksia seksiin ja parisuhteisiin tulee ajaa!! On väärin, että naiset antavat pillua ja rakkautta vain jykeväleukaisille alfachadeille. Kiltti, kunnollinen ja intellektuelli gamer ansaitsee myös kumpaakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      35
      3985
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      263
      3925
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      134
      3471
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      87
      3460
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2317
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      34
      1833
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      59
      1708
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1640
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1521
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      93
      1485
    Aihe