Syöpä vie suomalaisten rahat.

Anonyymi-ap

Syöpä vie suomalaisten rahat.

Syöpä vie suomalaisilta rahat, näin voi asian ilmaista eurooppalaisen tutkimuksen johtopäätöksenä. Tuore tutkimus julkaistiin ESMO Open -tiedelehdessä. Sen toteutti Netherlands Cancer Institute ja rahoitti European Fair Pricing Network. Mukana oli 2 507 syöpäpotilasta 25 Euroopan maasta.

Tutkimus kertoo, että syöpäpotilaiden taloudellinen kuormitus on Suomessa EU:n kärkeä. Potilaat raportoivat hoitoihin liittyvistä lisäkustannuksista ja muista tulonmenetyksistä.

– Suomessa on nähtävissä sosioekonomisen eriarvoisuuden lisääntyminen, ja taloudelliset vaikeudet vaikuttavat sairastuneiden arjessa pärjäämiseen ja selviytymiseen. Tutkimuksen tulokset ovat huolestuttavat, sanoo terveysosaston johtaja Marika Skyttä Syöpäjärjestöistä.

Suomalaisista vastaajista 63 prosenttia ilmoitti menettäneensä tuloja sairastumisen takia ja 73 prosenttia kertoi hoitoihin liittyvistä lisämenoista.

Ehkä hurjinta on se, että joka viides oli jättänyt lääkkeitä ostamatta, tai hoitokäynnin väliin rahasyistä.

Myös tuen hakeminen koetaan kuormittavaksi.

– Kelan lomakkeet ja hakuprosessit eivät ole yksinkertaisia. Erityisen haastava tilanne syntyy, jos sairastuminen tapahtuu loppuvuodesta. Silloin maksukatot on ensin kerrytettävä loppuvuoden aikana ja uudestaan alkuvuodesta. Tämä on monelle ylitsepääsemätöntä, eivätkä kaikki kulut myöskään kerrytä maksukattoja, kertoo psykososiaalisen tuen päällikkö Katja Tähkä Syöpäjärjestöistä.

6

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EU on syöpä

    • Anonyymi

      Orpo "Minulla on mandaatti!"
      "en muuta keksinyt!"
      ja miljardit syötetään yritystukina globaaleille miljardööreille joilla ei pikku kolikoista ole uupeloa

    • Anonyymi

      Se on jo tyhmyyttä jos ei hae tukea tilanteeseen jos ei ole varaa lääkkeisiin tai hoitoon syövässä.
      Missä maassa ei tule minkäänlaista tulojen menetystä jos sairastaa pitkään syöpää ja joutuu olemaan pitkiä aikoja pois työstä ja juoksemaan hoidoissa?

      • Anonyymi

        Olet varmaankin jo pitkään sairastanut syöpää, ja juoksentelet sädehoidossa. Siitä huolimatta
        et TIEDÄ MISTÄÄN MITÄÄN ???


    • Anonyymi

      Mitään syöpiä ei pitäisi yrittää hoitaa lainkaan. Luonnon valintaan ja järjestykseen ei pidä puuttua mitenkään.

      • Anonyymi

        Pidä peukkuja jottet itse sairastu.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      139
      7648
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7091
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3623
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      138
      3256
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2784
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2318
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe