Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla
Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkiintynyttä nautaa, jotka olivat löytäneet metsästä ruokaa. Myös osa hevosista voitiin siirtää muualle.

Mikä siinä on, että tämän tästä tällaisia rumia asioita sattuu?
1478882
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 147

Vanhimmat

Tyypillinen kainuulainen maajussi ,jotka rääkkäävät eläimiään vuodesta toiseen!!!

Äänestä
  • Ei tuo ole mikään tyypillinen maajussi! Poikkeava on-.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei tuo ole mikään tyypillinen maajussi! Poikkeava on-.

    Hulluhan se on, todellakin poikkeava yksilö.

    1Äänestä

  • Kyllähän maatiloilla eläimistä yleensä pidetään tosi hyvää huolta mutta joskus käy niin että ihmisen terveys pettää kaikkien huolien ja paineiden alla. Kun viljelijän terveys pettää niin silloin maatilalla pettää kaikki muukin.

    1Äänestä

  • Anonyymi00056 kirjoitti:

    Kyllähän maatiloilla eläimistä yleensä pidetään tosi hyvää huolta mutta joskus käy niin että ihmisen terveys pettää kaikkien huolien ja paineiden alla. Kun viljelijän terveys pettää niin silloin maatilalla pettää kaikki muukin.

    z
    z
    - - - - - - Vain - SDP:n - " PERSELIJÄT " - RÄÄKKÄÄ - Eläimiä - !
    z
    z

    Äänestä

  • Anonyymi00080 kirjoitti:

    z
    z
    - - - - - - Vain - SDP:n - " PERSELIJÄT " - RÄÄKKÄÄ - Eläimiä - !
    z
    z

    Tilat menneet liian isoiksi, tulee loppuunpalaminen!
    Kaikki tilat tehosyyniin!!

    Äänestä

  • Anonyymi00080 kirjoitti:

    z
    z
    - - - - - - Vain - SDP:n - " PERSELIJÄT " - RÄÄKKÄÄ - Eläimiä - !
    z
    z

    Oikeassa olet , tikkukirjain pöljä…..persut johtavat eläinrääkkäys tilastojakin….koska eivät osaa kirjoittaa kuin tikkukirjaimilla. Menkää kouluun !

    Äänestä

  • Anonyymi00080 kirjoitti:

    z
    z
    - - - - - - Vain - SDP:n - " PERSELIJÄT " - RÄÄKKÄÄ - Eläimiä - !
    z
    z

    ...

    Äänestä

  • Anonyymi00080 kirjoitti:

    z
    z
    - - - - - - Vain - SDP:n - " PERSELIJÄT " - RÄÄKKÄÄ - Eläimiä - !
    z
    z

    ? ? ?

    Äänestä

Maaseudun ahdinko. Ja SDP haluaa karsia tukia huoltovarmuutta ylläpitävästä kotimaisesta tuotannosta.

Äänestä
  • Nyt puhutaan eläin rääkkäyksestä- ei huoltovarmuudesta. Huoltovarmuuden kanssa ei ole mitään tekemistä jos eläimet nälkiintyneitä ja hoitamatta.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Nyt puhutaan eläin rääkkäyksestä- ei huoltovarmuudesta. Huoltovarmuuden kanssa ei ole mitään tekemistä jos eläimet nälkiintyneitä ja hoitamatta.

    Joku Hintsu Onanias Runkman ollut asialla.

    1Äänestä

  • Hevosia ei valtio elätä. Ei ole valtion vika.

    Äänestä

  • Ois soittanu karjaauton hakee,jos ei pystynyhoitaa...Vienyt teuraaks ennenkuin nälässäpitäny...Viattomat luontokappaleet.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Ois soittanu karjaauton hakee,jos ei pystynyhoitaa...Vienyt teuraaks ennenkuin nälässäpitäny...Viattomat luontokappaleet.

    Niinpä! Tota en tajua miksei ne runkkarit koskaa soita apua. Ihmisiä saa rääkätä mun puolesta mutta eläimet ovat viattomia. Rääkkäis vaikka vaimoaan tai jotain

    1Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Niinpä! Tota en tajua miksei ne runkkarit koskaa soita apua. Ihmisiä saa rääkätä mun puolesta mutta eläimet ovat viattomia. Rääkkäis vaikka vaimoaan tai jotain

    Kommarit eivät ymmärrä asiasta mitään

    Äänestä

  • Rahan kylväminen kädettömille junteille lopetettava.

    Äänestä

Pakko karsia tukia, Suomi velkaantuu ja NATO tarvii euroja!!

Äänestä
  • Niin. Suomessahan on tutkitusti maailman kannattavimmat päivittäis/elintarvikekauppaketjut K ja S. Jotenkin tulee mieleen, että tavalla tai toisella se maataloustukikin siirtyy enimäkseen sinne kaupan katteisiin. Huomioon otettavaa, että yksittäiset kaupat harvoin ovat ole mitään kultakaivoksia.
    Ruotsihan lopetti kokonaan kansallisen maataloustuen. Maantietellinen sijainti on kuitenkin eri kuin Suomella. Ehkä Suomi voisi ainakin kohdentaa paljon paljon paremmin maataloustukensa.
    Tämähän on toki kiinni politiikoista. Joten tuskin mitään muutosta, lukuuottamatta juhlapuheita, tulee tapahtumaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00081 kirjoitti:

    Niin. Suomessahan on tutkitusti maailman kannattavimmat päivittäis/elintarvikekauppaketjut K ja S. Jotenkin tulee mieleen, että tavalla tai toisella se maataloustukikin siirtyy enimäkseen sinne kaupan katteisiin. Huomioon otettavaa, että yksittäiset kaupat harvoin ovat ole mitään kultakaivoksia.
    Ruotsihan lopetti kokonaan kansallisen maataloustuen. Maantietellinen sijainti on kuitenkin eri kuin Suomella. Ehkä Suomi voisi ainakin kohdentaa paljon paljon paremmin maataloustukensa.
    Tämähän on toki kiinni politiikoista. Joten tuskin mitään muutosta, lukuuottamatta juhlapuheita, tulee tapahtumaan.

    Satutko tietämään, minkä verran s ja erityisesti k kauppa tekee tulosta.
    ERITTÄIN HYVÄÄ.

    https://www.verdelehti.fi/2025/02/25/kesko-ja-s-ryhma-takovat-vahvaa-tulosta-tyontekijoiden-tilanne-historiallisen-heikko/

    Äänestä

Puolangalla ei vissiin enää kasva edes ruoho?

Äänestä
  • Ei ainakaan tuon tilan pihalla kasvanut jos on nähnyt pihan kunnon...

    1Äänestä

"Aluehallintoviraston eläinlääkärin mukaan tilanne tilalla on paha, mutta voisi olla vielä huomattavasti pahempikin."

https://yle.fi/a/74-20170873

1Äänestä
  • Onko tuolla eläinlääkärillä ihan kaikki kotona. Vaikuttaa täysin sopimattomalta työtehtävänsä vaatimuksiin. Kun eläinsuojelutilanne tulee eteen, siihen puututaan välittömästi eikä huokailla.

    4Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Onko tuolla eläinlääkärillä ihan kaikki kotona. Vaikuttaa täysin sopimattomalta työtehtävänsä vaatimuksiin. Kun eläinsuojelutilanne tulee eteen, siihen puututaan välittömästi eikä huokailla.

    Onko tuossa syytä epäillä virkavelvollisuuden laiminlyöntiä?

    Miten tuollaine on mahdollista, että ilmoituksia on tehty, mutta ei ole mitään parannusta eläin raukkojen elämään järjestetty.

    Onko miten pieneltä piiriltä kysytty hevosille uutta kotia!?

    Tuntuisi, että jos ihmiset Suomessa yleisesti olisivat tienneet, uudet kodit olisi jokaiselle hevoselle järjestynyt. Nyt menivät niin huonoon kuntoon, että poliisien pitänyt......Voi Hyvä Jumala!

    1Äänestä

Tälle tilallehan yritti yksi nainen kiireissään ostaa heiniä elukoille, van liekkö kukaan myöny. Myös näytti torissa olevan hevoset ja karjaa myynnissä. Oli mahettu ottaa pulleimmista yksilöistä vaan kuvia. Onneksi tuohon hommaan viimeinkin viranomaiset puuttui.

1Äänestä
  • Tuollaista määrää eläimiä pitää tilalla, jossa ei vaikuta olleen edes laidunmaita?? Nytkin kesäaika ja pelloilla olisi ruokaa, jos peltoja yleensä on ollut tuolla.

    Jo lähtökohdiltaan aivan järjetön ja mahdoton tapaus, jos kaikki eläinten ravinto ollut ostettava jostakin,

    2Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Tuollaista määrää eläimiä pitää tilalla, jossa ei vaikuta olleen edes laidunmaita?? Nytkin kesäaika ja pelloilla olisi ruokaa, jos peltoja yleensä on ollut tuolla.

    Jo lähtökohdiltaan aivan järjetön ja mahdoton tapaus, jos kaikki eläinten ravinto ollut ostettava jostakin,

    Hevosten kaikki ruoka on ostettava muualta, eikä siihen saa mitään tukia.

    Äänestä

Joka kunnasa tuomosia särkyneen setorin karjatiloja,masennusta,vitutusta,mielenterveysongelmia,vaikia niihin on puuttua,osa kuitenki hoitaa eläimet vaikka kuin huonosti menis

Äänestä
  • Mites olisi avunanto. YYA:n hengessä korpimaille.

    2Äänestä

  • Enemmän säännöllisiä tarkistuksia, sillä siitä selviää, ei mene kauaa kun näkee yleistilanteen, 15min käynti riittää

    Äänestä

Kyllähän tästä kaikesta ei voi mielestäni syyttää ketään muuta, kuin eläintenomistajaa.
Jos valvontaa on tehty, olisi eläimen omistajan pitänyt heti ensimmäisestä käynnistä ottaa onkeen ja alkaa tehdä kaikkensa sen eteen, ettei uusia käyntejä tarvita.
Ja jos ei itse siihen pysty mitenkään yrityksistä huolimatta, myöntää tämä ja tehdä se raskas päätös, että alkaa ITSE etsiä eläimille uutta sijoituspaikkaa tai tehdä ITSE se päätös, että eläin/eläimet lopetetaan.
Milloin minkäkin selittelyn ja syyttelyn taakse piiloutuminen on vain munattomuutta. Kun eläimet on päästetty tuohon kuntoon, että niille ei voida muuta, kuin päästää kärsimyksistä on siinä vaiheessa ihan turhaa syytellä ketään muuta kuin itseään.
Viranomaisten tai jopa puolueiden syyttely ei asiaa muuta, että eläintenhoitaja on se vastuullinen taho, jonka tehtävänä olisi ollut pitää huoli niistä. Tuollaiseen kuntoon eläimet päästäneellä ei todellakaan ole ollut se eläinten hyvinvointi se tärkein asia vaan, jotkin ihan muut asiat.
Viranomaiset eivät huvikseen tai kiusallaan kenenkään eläimiä tule lopettamaan vaan siihen tarvitaan todella painavat syyt.

1Äänestä
  • Ennen kuin kukaan yleensä edes aloittaa eläinten pitoa, pitäisi tehdä viranomaisten tarkistus paikan päällä.

    Ammattilaiset kyllä tietää, mihin asioihin pitää kiinnittää huomio, jotta tämä aloittava yrittäjä tulee pärjäämään siinä.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Ennen kuin kukaan yleensä edes aloittaa eläinten pitoa, pitäisi tehdä viranomaisten tarkistus paikan päällä.

    Ammattilaiset kyllä tietää, mihin asioihin pitää kiinnittää huomio, jotta tämä aloittava yrittäjä tulee pärjäämään siinä.

    Kyllähän tämänkin asian tiimoilta tulee pormestari ja opetuslapsensa olemaan käräjillä. Pormestari toki puolustelee, että ympäristöterveydenhuoltopalvelut hoidetaan hänen toivomanaan ja opetuslapsiensa siunaamana ostopalveluna. Kunnan ostopalveluiden valvoja ja vastuullinen on aina ja kyseenalaistamatta kuitenkin kunta. Joku mättää pormestarin ja opetuslapsiensa touhuissa todella pahasti, kun pahimmat eläinsuojelurikokset tapahtuu Puolangalla ja Puolangalla on valtakunnan suurimmat sairausterveyspoissaolot ja kuntapäätösten valtavat oikeusastekäsittelymäärät.
    Näin toimii rikollispomo ja hänen äänettömät ja äänioikeudettomat puoluelampaansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Kyllähän tämänkin asian tiimoilta tulee pormestari ja opetuslapsensa olemaan käräjillä. Pormestari toki puolustelee, että ympäristöterveydenhuoltopalvelut hoidetaan hänen toivomanaan ja opetuslapsiensa siunaamana ostopalveluna. Kunnan ostopalveluiden valvoja ja vastuullinen on aina ja kyseenalaistamatta kuitenkin kunta. Joku mättää pormestarin ja opetuslapsiensa touhuissa todella pahasti, kun pahimmat eläinsuojelurikokset tapahtuu Puolangalla ja Puolangalla on valtakunnan suurimmat sairausterveyspoissaolot ja kuntapäätösten valtavat oikeusastekäsittelymäärät.
    Näin toimii rikollispomo ja hänen äänettömät ja äänioikeudettomat puoluelampaansa.

    Työnnä sinä ne pormestari puheesi sinne ,minne ei päivä paista. Senkin hullu.

    Äänestä

Järkyttävää, tuo peli olisi pitänyt puhaltaa poikki ajat sitten. Aiheetonta kärsimystä viattomille elukoille. Miten karmivaa välinpitämättömyyttä

1Äänestä

Hoivavietti ei sitten riittänyt.

Äänestä

Onko kukaan nähnyt niin huonokuntoisia ja nälkäisiä poroja jotka on virkavallan pitänyt lopettaa? Eipä varmaan kun syövät meidän leipää. prkl

Äänestä

Puolanka identifioituu täysin uudella tavalla valtakunnallisella kartalla tänäpäivänä.
Jokakesäisiä uutisia isojen nautalaumojen karkaamisesta ja samalla tilalla eläinsuojelutapaus. Ei kahta ilman kolmatta.

Äänestä

Melekosen huono bisnesmies se kasvattaja hihhuli on ollut, kun antoi haaskiin mennä koko yrityksen, kun sarvipäästä saisi hyvässä lihassa jopa reilun kymppitonnin. Siis per pää. Ei ole ollut terveellä pohjalla haalia sellaista laumaa jota ei pysty edes ruokkimaan asiallisesti. Eläimen kärsimystä unohtamatta.
Tuo hevosten määrä ihmetyttää, jos ei ole ollut toimivaa palveluyritystä silläkään saralla. On se kumma kun kukaan ei tiedä mitään mistään ennen kuin sattuu ja tapahtuu.

Äänestä
  • Sarvipäästä kymppitonni,siis mitä häh ja miten. Kerro ihmeessä lisää miten sen kymppitonnin voi yhdellä elukalla tienata?

    Äänestä

  • Anonyymi00072 kirjoitti:

    Sarvipäästä kymppitonni,siis mitä häh ja miten. Kerro ihmeessä lisää miten sen kymppitonnin voi yhdellä elukalla tienata?

    Nettisivuillaan ilmoittelee hinnat. Laskiko sitten lihakiloista vai elämystapaamisesta, en tiijä. Ehkä tässä on sama ajatus kuin puukaupassa. Kun myyt metän, saat pohjahinnan, mutta kun hoivaat kaatokypsäksi rungon, siitä tehdään taidetta.

    Äänestä

  • Oli Evankelisluterilainen ei Hihhuli

    Äänestä

Tietenkin eläin omistajalla on vastuu eläimistään.

Mutta sitä en usko, etteikö kukaan olisi paikkakunnalla ollut tietoinen pitkään jatkuneesta eläinrääkkäyksestä. Silloin ulkopuolisten pitää vain takoa niitä ilmoituksia vaikka joka päivä, jotta viranomaiset tulevat ja oikeasti puuttuvat asiaan.

Nyt siellä on ilmeisesti laiskanlainen eläinlääkäri käynyt silloin tällöin heristämässä sormeaan, että kyllä nyt pitää alkaa hoitaa eläimet kunnolla. Ja eikun kuukausien päästä taas uusi käynti ja sama sormen heristys.

Äänestä
  • Tähän asti olen aina arvostanut eläinlääkäreitä-

    Ovat auttaneet minua koirieni hoidossa. Meillä kun osataan koheltaa niin koirat kuin ihmisetkn.

    Mutta tuo viimeisin uutinen Puolangalta on jo liikaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Tähän asti olen aina arvostanut eläinlääkäreitä-

    Ovat auttaneet minua koirieni hoidossa. Meillä kun osataan koheltaa niin koirat kuin ihmisetkn.

    Mutta tuo viimeisin uutinen Puolangalta on jo liikaa.

    Itse olen menettänyt uskoni eläinlääkäreihin ja viranomaisiin jo vuosia sitten. Sellaisia leipälääkäreitä kaikki ja valvonnassa täysiä tumpeloita. Ympäri maata noihin hommiin hakee se sakki koulutettuja, joilla ei ole mitään omaa sanottavaa. Ruokaviraston tyypit samaa porukkaa. Sanktioita määräävät tunnollisille eläinten omistajille, mutta rikolliset saavat touhuta mitä haluavat. Miehiä tarvitaan alalle ja vahvoja sellaisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Itse olen menettänyt uskoni eläinlääkäreihin ja viranomaisiin jo vuosia sitten. Sellaisia leipälääkäreitä kaikki ja valvonnassa täysiä tumpeloita. Ympäri maata noihin hommiin hakee se sakki koulutettuja, joilla ei ole mitään omaa sanottavaa. Ruokaviraston tyypit samaa porukkaa. Sanktioita määräävät tunnollisille eläinten omistajille, mutta rikolliset saavat touhuta mitä haluavat. Miehiä tarvitaan alalle ja vahvoja sellaisia.

    Entisenä koiranomistajana olen täysin samaa mieltä.
    Kyllä "valvontaeläinlääkärit" kaupungeissa "toimivat".
    (mies Kajaanista)

    Äänestä

  • vaikuttaa ny yleensä siltä, että kainuun eläinlääkärit on pätevöityneet kirjekurssin kautta paria tohtoria lukuunottamatta

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Tähän asti olen aina arvostanut eläinlääkäreitä-

    Ovat auttaneet minua koirieni hoidossa. Meillä kun osataan koheltaa niin koirat kuin ihmisetkn.

    Mutta tuo viimeisin uutinen Puolangalta on jo liikaa.

    On ne kulkeneet ja ennennii poliisit käyneet ampumassa muutaman huonon pois. Pari syytettä saanu ei ihan uunituore juttu

    Äänestä

Kynnystä ryhtyä eläintilan pitoon on korotettava. Huolellinen suunnitelma kustannuksista ja mahdollisuuksista ennen kuin saa luvan ostaa tai ottaa eläimiä vastuulleen. Nyt kuka tahansa pöperöpää keräilee elukoita, vaikka taloudelliset ja muut voimavarat on kiikunkaakun.

Äänestä
  • Se voi olla että aloittaessa on kaikki ok. Vaan elämään tulee monelle tilanne, että sairastuu jollakin tavalla. Koko henkisesti tai ruumiillisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Se voi olla että aloittaessa on kaikki ok. Vaan elämään tulee monelle tilanne, että sairastuu jollakin tavalla. Koko henkisesti tai ruumiillisesti.

    Valtaosa suomalaisista saa mielenterveyden, käyttäytymisen tai neurokehityksen häiriön diagnoosin elämänsä aikana.

    Asia selviää Helsingin yliopiston tuoreesta rekisteritutkimuksesta, jossa tutkittiin kaikkia 1–100-vuotiaita suomalaisia vuosien 2000–2020 välillä.

    Tutkimuksen mukaan diagnoosin saa noin 77 prosenttia naisista ja 70 miehistä viimeistään täytettyään 100 vuotta.

    Puolangalla nuo prosentit lähentelevät varmasti sataa?

    Äänestä

  • Joo huomannu saman että niille tulee "bisnesidea", mutta kaikki tietää ei tyhmä pysty tekee rahaa, vaikka ne itte kuvittelee, ei siis pitäis sotkea eläimiä omii rikastumisfantasioihin. myisivöt vaikka pölynimureita jos jossain pitää epäonnistua

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Valtaosa suomalaisista saa mielenterveyden, käyttäytymisen tai neurokehityksen häiriön diagnoosin elämänsä aikana.

    Asia selviää Helsingin yliopiston tuoreesta rekisteritutkimuksesta, jossa tutkittiin kaikkia 1–100-vuotiaita suomalaisia vuosien 2000–2020 välillä.

    Tutkimuksen mukaan diagnoosin saa noin 77 prosenttia naisista ja 70 miehistä viimeistään täytettyään 100 vuotta.

    Puolangalla nuo prosentit lähentelevät varmasti sataa?

    Suomalaisia tutkitaan innokkaasti. Mitähän tuloksia saataisiin tuolta syrjemmältä mutta eihän siellä mitään tutkita eikä tilastoida.

    Äänestä

Sehän on jo korkea. Pitopaikkatunnus on hankittava, tehtävä ilmoitukset omistuksessa olevista eläimistä, syntymät, poistot ilmoitettava sekä avi vaatii valvonta ell. Käymään läpi kaikki ne tilat joissa hevosia 7tai enemmän, pienemmät hevosmäärät tarkastaa paikallinen eläinlääkäri jonka toimenkuvaan kuuluu myös muun eläinlääkinnän yhteydessä tehdä yleistä eläinten hyvinvointi kartoitusta tiloilla kulkiessaan. Valvonnassa käydään läpi hevosien karsinat mitoituksineen, juoma automaatit, ruokintakerrat, varusteet, tarhat, tarhojen juottomahdollisuus, sää suojat jos ulkona hevoset enemmän vuorokaudessa kuin sisällä, pihatot mikäli niissä hevosia, lähes kaikki mahdollinen. Kyseisestä tapauksesta en tiedä onko näin menetelty.

Äänestä
  • Ukon nettisivut antavat ymmärtää ettei kaikki muumit ole olleet laaksossa ollenkaan. Jos hörhöt alkavat eläintenpitoon sallitusti, se on jo sellainen tapaus, että tarkastusta on lisättävä joka tavalla. Kaikenlaista viranomaisen lepsuutta taas ollut tässäkin tapauksessa. Viattomilla eläimillä leikkimistä, ei tuollaista voi ymmärtää kukaan normijärkinen.

    1Äänestä

  • Varmaan on tehty kaiki noi mitä sun listassa ja tuplana, onhan se selvä!

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Ukon nettisivut antavat ymmärtää ettei kaikki muumit ole olleet laaksossa ollenkaan. Jos hörhöt alkavat eläintenpitoon sallitusti, se on jo sellainen tapaus, että tarkastusta on lisättävä joka tavalla. Kaikenlaista viranomaisen lepsuutta taas ollut tässäkin tapauksessa. Viattomilla eläimillä leikkimistä, ei tuollaista voi ymmärtää kukaan normijärkinen.

    Missä sen nettisivut ovat? 🤔

    Äänestä


Miksi ihmiset tekevät eläimille pahaa, jos on vihaa täynnä niin se tulee kohdistaa poliitikkoja kohtaan, ainoa oikea tapa.

Äänestä

Kyllä eläimet voidaan lopettaa mutta miten vuodepotilaana olevat muistisairaat vanhukset paskat housuissa. Eläimillä on paremmat oltavat Suomessa kuin ihmisillä.

Äänestä
  • Miksi luulet olevasi jotenkin ylempänä luomakunnan asteikolla? Samaa olet kuin pienin ja heikoin elävä tässä isossa järjestelmässä. Kaikista pitää pitää huolta, tietysti, eikä ylentää tai alentaa oman mielen mukaan.

    Äänestä

  • Pitäkääpä hyvätihmiset sukulaisianne silmällä..Ei pääse tälläistätapahtumaan.Kyllä viranomaiset puuttuu jos vain soittaa joku sinne...

    Äänestä

  • Täh? Oletko kateellinen vanhusten puolesta siitä, että nämä ammuttiin?
    Kateus on tosiaan sairaus.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Pitäkääpä hyvätihmiset sukulaisianne silmällä..Ei pääse tälläistätapahtumaan.Kyllä viranomaiset puuttuu jos vain soittaa joku sinne...

    Ei sitä pidä naapuria tai sukulaisia vahtia

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Ei sitä pidä naapuria tai sukulaisia vahtia

    Silmät ja korvat auki on hyvä kuleskella vieraisilla. Kaikenlainen höttöpuhe itää ottaa vakavasti vaikka ollaankin Kainuussa. Mielen pimennykset saapuvat vähitellen ja etenevät arvaamattomasti. Kaikkia pidettävä silmällä ja viranomaisia erityisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Pitäkääpä hyvätihmiset sukulaisianne silmällä..Ei pääse tälläistätapahtumaan.Kyllä viranomaiset puuttuu jos vain soittaa joku sinne...

    Helppo kostokeino tosiaan, tulee yleistymään, kiitos neuvosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Miksi luulet olevasi jotenkin ylempänä luomakunnan asteikolla? Samaa olet kuin pienin ja heikoin elävä tässä isossa järjestelmässä. Kaikista pitää pitää huolta, tietysti, eikä ylentää tai alentaa oman mielen mukaan.

    Voi silti aloittaa viattomista eläimistä se huolenpito, sitten kun ne on kunnossa, voi jatkaa ihmisiin

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    Voi silti aloittaa viattomista eläimistä se huolenpito, sitten kun ne on kunnossa, voi jatkaa ihmisiin

    Juuri niin. Minullakin on sellainen asteikko, että alhaalta ylös ja ylhäin ei todellakaan ole ihminen. Mitä enemmän ja kauemmin seurustelee nelijalkaisten kanssa, sitä kummempi on törtön lajin kaksipunttiset.

    Äänestä

  • Ei eläimille kannata kostaa.Ja sitäpaitsi tarpeeton kivun tuotto on kielletty laissa.

    Äänestä

  • Ei eläimille tarvii kostaa ihmisten asioita,syyttömiä ovat ja ihmisten armoilla.Ei puolusteltavissa yhtään

    Äänestä

  • Kovasti yrittää AM siirtää maalitolppia...

    Äänestä

  • Jos on pakko leikata niin samalla viivalla täytyy olla maatalous kuin pyssytkin, eikä ainostaan terveydenhoito ja sosiaaliturva

    Äänestä

Outoa touhua, mikä tarkotus noilla elikoilla on ollut ?

Lihantuotantoa vaiko mitä, entäs ne hevoset, mitä niillä on meinattu tehdä.

Koko suomi on täynnä heinäpolleja, eikö niitä olis voitu sinne hommata luulis ne syömällä pysyvän elossa.

Äänestä

Kaikki maatilat tehotarkastukseen heti !
Saadaan rääkkääjät selville!

Äänestä
  • Ja äkkii nyt! Loppuvat pian, maatilat meinaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00060 kirjoitti:

    Ja äkkii nyt! Loppuvat pian, maatilat meinaan.

    Suomessa on paljon ihmisiä joiden toiveuni on maatalouden loppuminen.

    En tiedä mistä ne ruokaa meinaa saada, putinko tuo kaalisoppaa ja porskeittoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00062 kirjoitti:

    Suomessa on paljon ihmisiä joiden toiveuni on maatalouden loppuminen.

    En tiedä mistä ne ruokaa meinaa saada, putinko tuo kaalisoppaa ja porskeittoa.

    No- tuossa tapauksessa nyt ei ole kyse ruuantuontannosta.
    Vai kaluatko luut kun ei hevosissa lihaa ole nälkiintymisen takia?

    Äänestä

  • Hyvä idea ja tarpeellinen.

    Äänestä

Melkein joka kuukausi tulee tietoon näitä tapauksia.

Äänestä
  • Puolet niistä puolangalta.

    Äänestä

Luulis että ensin pitää olla rehuntuotanto selville ennenkuin hommataan rehunsyöjiä.

Outoa touhua.

Äänestä

Olis kannattanut myydä eläimet pois jos ei pysty pitämään . Eikä päästää tilan toimintaa huonoon tilaan.

Äänestä

puolankalaiset kuulemma niitä eläimiä rääkkää. Turistien tekoja ei kuulemma kuin pari saksalaisten poron (pornon) -kaatoa, josta niille tulisi antaa mitali. Kuten myös Pallashotellin räjäytyksestä. Muistaako joku puolankalainen monivihaaja, kuka sen hotellin räjäytti? Lähetän 1 000 euroa kulukorvauksena jos on vielä hengissä.

Äänestä

"Poliisi ampui.."

No poliisi tietenkin.

Äänestä

Paremminkin.... Kuka ei rääkkää eläimiä puolangalla? Nyt on puolangalla riehaantunut päällensä eräänlainen eläintenvastainen riitti, jossa kidutetaan kaikkia puolangalle päätyneitä eläimiä.

Aivan sama miten ne puolankalaisten käsiin päätyy niin kaikkia kidutetaan. puolanka on Suomen kepulaisin kunta, joten olisi ihan kiva kuulla kuntajohdolta, että onko muissa mullikkakunnissa ollut tällaista kidutusaaltoa?

Äänestä

Luulis nyt karkulaiset löytäneet nopeasti noutajan. Kun on lihasta pulaa. Ihme kursailua.

Äänestä

Alotukseen vastais, että kuka ei rääkkäis. Homojakin rääkätään saati hepoisia.

Äänestä

Edellä on tullut loistavan upeita kommentteja . Mutta halukkaat sotaan puttuvat.

Äänestä

Miten nyt voi nälkiintyä kun joka paikka puskee vihreää yötä päivää huh!

Äänestä
  • Helposti kun ei ole laidunmaata eikä peltoa, osto heinällä ollut koko lauma. Siinä ei yksi tai kaksi isoa pyöröpaalia riitä päiväksi tuolle määrälle eläimiä.

    Äänestä

Eläinten pitäjät vissiin nauttii siitä kun eläin kärsii.

Äänestä

On tämä tapaus outo kun kaltoinkohtelun kohteet pitää ampua. Pitäkää puolisoistanne ja lapsista jatkossa hyvää huolta ettei...

Äänestä

Aikamoinen pyöveli oli ellikin, kun ei muuta keksinyt kuin pyssyt peliin. Kun ottaa huomioon kokonaistilanteen ja vuodenajan, ei muualla maassa olisi tullut tuollaista lopputulemaa eläinsuojeluasiassa. Kaksitoista hevosta, jotka ovat olleet kotitilalla ratsuina ja harrastuskäytössä, ei nyt yleensä poliisi käy teilaamassa. Ensin eläimet sijoitetaan väliaikaisesti ja sitten myydään mahdollisesti eteenpäin jos ei kukaan muu tai läheinen lunasta.
Ennenkuulumatonta eläinsuojelutoimintaa!

Äänestä
  • Ei nämä ole mitään ratsuja tai harrastekäytössä olleita. Hyvin omalaatuinen hahmo on kerännyt /hamstrannut entisiä ravureita, halvalla tai ilmaiseksi saanut.

    Äänestä

  • Anonyymi00098 kirjoitti:

    Ei nämä ole mitään ratsuja tai harrastekäytössä olleita. Hyvin omalaatuinen hahmo on kerännyt /hamstrannut entisiä ravureita, halvalla tai ilmaiseksi saanut.

    Olivat sitten vaikka elättejä ja seniorielämässä, ei kuitenkaan eläinsuojelussa ole käytäntönä kohdistaa väkivaltaiset toimet milloinkaan viattomiin. Siksihän se on juuri suojelua. Aika pelottava tapa, jos eläinten pidosta huolestuneet ilmoittajat joutuvat katsomaan tai toteamaan tappamistouhuja omien tekojensa vuoksi.
    Ensi kerralla jos ilmoittaa mistä vain, on siis mahdollista samaa. Ei tätä ymmärrä. Pelottavaa oman käden oikeutta virkahenkilöiltä.

    Äänestä

Ihmiset ovat toisilleen susia , mutta eläimille kiduttajia.

Äänestä

Puolanka kunnostautunut saamaan viime aikoina isoja mainehaittoja paikkakunnalle.
Tallotut raakut, lietteeseen tukehtunut ja pahoinpidelty lihakarja, metsästysrikos Savukukon mainingit, tiineen alfasuden myrkytys ja nyt tämä. Kuinka paljon on jäänyt uutisoimatta, niinpä.

Äänestä

Kokekoon saman mitä eläimille aiheuttaa..

Äänestä

Olisi pyytänyt jeesukselta vinkkiä miten vähällä ruokitaan monta nälkäistä suuta. Kun kuitenkin jeesus on vilahdellut puheissa ja julkisissa esiintymisissä tuon tuostakin.

Äänestä
  • En kyllä enää ymmärrä ollenkaan, mitä tuossa Puolangan hevosten hoidossa on tapahtunut. En ymmärrä.

    Äänestä

Tietojen perusteella eläimet ovat olleet hyväkuntoisia, ja itse hyvinvointi eläinlääkäri määräsi eläimiä lopetettavaksi ilman paikalla käyntiä alaistensa eläinlääkärin päätöksellä.

Äänestä
  • Pelottava tapaus tuo valvontaelli. Ei pärjäisi muualla kuin Kainuussa noin erikoisilla päätöksillä. Ei osaaminen vakuuta, ei, vaikka kuinka pesee tekosiaan ja mustaa valkoiseksi lehtien palstoilla.

    Äänestä

  • No eikös siinä ihan kirjoitettu että itse ollut paikan päällä :D surullista on jos nielet ja syöt nuo "tiedot".
    Tämän päiväinen IL juttu- joka väittämään "ei voida vahvistaa.."

    Äänestä

  • Anonyymi00110 kirjoitti:

    No eikös siinä ihan kirjoitettu että itse ollut paikan päällä :D surullista on jos nielet ja syöt nuo "tiedot".
    Tämän päiväinen IL juttu- joka väittämään "ei voida vahvistaa.."

    Sinänsä eläinten kannalta hyvä, jos eivät olleet niin kauhean hirveässä kunnossa. Ajattelen eläinten kärsimyksen kannalta näin.

    Mutta:

    Tarkimmat tiedot on tietenkin siellä eläinlääkäreiden tutkimustuloksissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00111 kirjoitti:

    Sinänsä eläinten kannalta hyvä, jos eivät olleet niin kauhean hirveässä kunnossa. Ajattelen eläinten kärsimyksen kannalta näin.

    Mutta:

    Tarkimmat tiedot on tietenkin siellä eläinlääkäreiden tutkimustuloksissa.

    Niin tai näin, mutta kyllä sitä aina joutuu itkua nielemään olipa kyse minkä tahansa eläimen lopettamisesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00111 kirjoitti:

    Sinänsä eläinten kannalta hyvä, jos eivät olleet niin kauhean hirveässä kunnossa. Ajattelen eläinten kärsimyksen kannalta näin.

    Mutta:

    Tarkimmat tiedot on tietenkin siellä eläinlääkäreiden tutkimustuloksissa.

    Kun on riittävää valta-asemaa, voi keksiä niitä syitä ihan miten tahtoo. Mahtoiko arvata, että julkinen haloo on suuri ja monissa hevospiireissä asiaa on ihmetelty. Jo se, että järjestää äkkiotteisen tappamissession noin raakaa menetelmää käyttäen en varsin outoa. Hevoset tuntien pitäisi tietää ja tajuta se pelko minkä sai aikaan laumassa. Onko tuo anne charlotta metsästyksen ohella sotahullukin, kun aseeseen noin helposti tarttuu.
    Erikoisen vastenmielinen tapaus ja nimi jää mieleen ympäri maan.

    Äänestä

Mielenkiintoinen tapaus. Päätös eläinten lopettamisesta on raskas ja kova, tuskin vähin perustein tehty. Kannattaa muistaa, että aikaa asioiden korjaamiseen yleensä annetaan - ellei tilanne toisin vaadi.

Mitä jos joskus onkin niin, että joku henkilö ei vaan hyväksy määräyksiä tai on ns. viranomaisvastainen? Mikään ei käy kun kaikkibon omasta mielestä ok tai päätöksiä kierretään ja venkuloidaan toteuttamisen kanssa. Tyypillisiä esimerkkejä ovat erilaiset romupihat, joille kukaan ei tunnu missään mahtavan mitään.

Eläinten kohdalla tilanne on toinen. Kyse on luontokappaleesta, tuntevasta ja ymmärtävästä lajissta. Monet eläimistä ovat ihmisen käyttöönsä kesyttämistä ja jalostamista. Niiden hyvinvointi edellyttää suurta vastuuntuntoa sekä niiden itsensä osalta, että muiden ihmisten suhteen. On kyettävä toimimaan siten, että eläimet pysyvät niille tarkoitetussa tiloissa ja tiloilla.

Puolangan tapauksesta lukiessa käy hyvin ilmi keskinäiset kaunat ja kriittisyys eri osapuolia kohtaan. Sitä lienee jatkunut jo hyvän aikaa. Henkilökohtaisuuksiin ei kannata mennä, mutta koska asialla on yhteiskunnallistakin merkitystä, siitä on hyvä käydä keskustelua.

Hyväksyttävä on sekin, että se mikä omasta mielestä on ookoo ja kunnossa, ei välttämättä ole sitä viranomaisten näkökulmasta. Uhriutuminen tai eläinten tilanteesta ammattinsa ja kokemuksensa puolessta arvionsa antanutta eläinlääkäriä on turha syyttää. Jos siihen on aihetta, asialle on omat kanavansa valittaa.

Yleisellä tasolla voinee todeta, että usein eläinten lopettamispäätöksissä painaa asiantuntijan arvio tilanteen kokonaiskuvasta. Asia ratkaistaan, koska aiemmat toimet ovat osoittautuneet tehottomiksi joko resurssien puutteen tai subjektiivisen tunteen vuoksi.
Asia päätetään, jotta tilanne ei pahene.

Vastuu eläinten myymisestä, luovuttamisesta toisaalle tai oman liiketoiminnan resursseista on aina jokaisella oikeustoimikelpoisella toimijalla itsellään.

Äänestä
  • Vuosikausia ovat viranomaiset saaneet ilmoituksia. Ovat varoittaneet, neuvoneet ja niin edelleen.

    Jatkossa toimisivat nopeammin ja määräisivät eläimet ajoissa parempaan kotiin.

    Eläinten omistajan pitää tuntea omat rajansa. Myöntää, että ei minusta ollutkaan tähän hommaan. Piste!

    Äänestä

  • Kuka se siellä nyt opettaa, ettei olisi asianosaisia itse.
    Tämä keissi ei ole normaalin eläinsuojelutoimen ohjeiden mukaan suoritettu. Lukuisista ulkopuolisten puuttumisesta ja ilmoittelusta ei ole seurannut juuri mitään. Sama tilanne kuin niiden lietekarjan asiassa. Kaikki tiesivät, että vaikeaa on ja apua tarvitaan, mutta sitähän sitä nyt puolankalainen tee. Eikä valvonta valvo.
    Varsin omituinen on lopputulema, jossa se suojeltava on syyllinen.
    Toki viranomaiselle helppo juttu, kun on tottunut lopettamaan yhtä sun toista lajia. Mutta ei eettisesti oikea, ei edes tavallisen ihmisen oikeustajuun istuva.

    Äänestä

  • Anonyymi00119 kirjoitti:

    Kuka se siellä nyt opettaa, ettei olisi asianosaisia itse.
    Tämä keissi ei ole normaalin eläinsuojelutoimen ohjeiden mukaan suoritettu. Lukuisista ulkopuolisten puuttumisesta ja ilmoittelusta ei ole seurannut juuri mitään. Sama tilanne kuin niiden lietekarjan asiassa. Kaikki tiesivät, että vaikeaa on ja apua tarvitaan, mutta sitähän sitä nyt puolankalainen tee. Eikä valvonta valvo.
    Varsin omituinen on lopputulema, jossa se suojeltava on syyllinen.
    Toki viranomaiselle helppo juttu, kun on tottunut lopettamaan yhtä sun toista lajia. Mutta ei eettisesti oikea, ei edes tavallisen ihmisen oikeustajuun istuva.

    Koska viranomainen syö pöydässäsi, kuntalainen, joten oikeita toimia voi odottaa jokainen. Tarkkailkaa nyt jatkossa miten jokainen hommansa hoitelee. Ja ketä tai mitä pyssyllä osoittelee.

    Äänestä

  • Anonyymi00119 kirjoitti:

    Kuka se siellä nyt opettaa, ettei olisi asianosaisia itse.
    Tämä keissi ei ole normaalin eläinsuojelutoimen ohjeiden mukaan suoritettu. Lukuisista ulkopuolisten puuttumisesta ja ilmoittelusta ei ole seurannut juuri mitään. Sama tilanne kuin niiden lietekarjan asiassa. Kaikki tiesivät, että vaikeaa on ja apua tarvitaan, mutta sitähän sitä nyt puolankalainen tee. Eikä valvonta valvo.
    Varsin omituinen on lopputulema, jossa se suojeltava on syyllinen.
    Toki viranomaiselle helppo juttu, kun on tottunut lopettamaan yhtä sun toista lajia. Mutta ei eettisesti oikea, ei edes tavallisen ihmisen oikeustajuun istuva.

    Jaa eli mitä sinä nyt halusit kertoa?

    Äänestä

hintalappu ratkaisee usein . Yleensä aina. Eläinten uudelleen sijoittaminen jos olisikin helppoa ja ilmaista niin sitähän tietenkin käytettäisiin. Ei voi lähteä siitäkään että yhteiskunta ottaa aina vastuun ja maksaa viulut ihmisten tekemisistä. Eläinlääkäri on kusessa jos hoitopaikkoja ja kustannusten maksajaa ei löydy. Silloin hänelle ei jää lainkaan todellisia vaihtoehtoja. Joutuu tekemään paskan päätöksen. Likaa itsensä paskaan ettei muiden tarvitse likaantua. Siitähän tämä episodi kertoo. On helppo julistaa ja puhua rinta pystyssä eettisyydestä ja moraalista jos itse ei ole maksumies tai pakkoraossa.

Äänestä
  • Muualla maassa toimii eläinsuojelun kautta auttamisrinkejä, ihan vapaaehtoisia jotka auttavat kun tilanne tulee päälle. Jos on kyse ravinnosta, sitä löytyy hätäavusta ja saman alan toimijoilta ja jos on kyse sairaudesta, sitten mennään lääkäriin. Siksi tämä tapaus on kummallinen, ettei ole autettu ja puututtu vaikka asia on ollut ihan selvä jo pitkään. Valvontaviranomaisen vastuu on toimia eikä huokailla. Tulee sellainen olo, että tätä loppua oli odotettu, odotettiin vain sopivaa päivää ja hetkeä ottaa kovat piippuun. Hevosen omistajaa kohtaan todella outoa käytöstä ja hevoselle viattomana eläimenä täysin tuomittavaa väkivaltaa.
    Mutta kun Puolanka kyseessä, taitaa olla teotkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00122 kirjoitti:

    Muualla maassa toimii eläinsuojelun kautta auttamisrinkejä, ihan vapaaehtoisia jotka auttavat kun tilanne tulee päälle. Jos on kyse ravinnosta, sitä löytyy hätäavusta ja saman alan toimijoilta ja jos on kyse sairaudesta, sitten mennään lääkäriin. Siksi tämä tapaus on kummallinen, ettei ole autettu ja puututtu vaikka asia on ollut ihan selvä jo pitkään. Valvontaviranomaisen vastuu on toimia eikä huokailla. Tulee sellainen olo, että tätä loppua oli odotettu, odotettiin vain sopivaa päivää ja hetkeä ottaa kovat piippuun. Hevosen omistajaa kohtaan todella outoa käytöstä ja hevoselle viattomana eläimenä täysin tuomittavaa väkivaltaa.
    Mutta kun Puolanka kyseessä, taitaa olla teotkin.

    ikäloppujen ravihevosten ylläpito on kallista. Ravitallit ovat bisnestä. Ravitallien onneksi on heitäkin syrjäseuduilla jotka haalivat itsellensä vanhoja kaakkeja hoitoon. Rahasta tietenkin ensisijaisesti. Ravitallit antavat siitä hevosen ottajalle pienen korvauksenkin kun pääsevät kustannuksia aiheuttavasta eläimestä vapaaksi. Sitten ikäloput eläimet kasaantuvat jollekin joka ei pysty saamiansa eläimiä hoitamaan säällisesti.

    Äänestä

Tahtoo näillä harrastajilla olla yhteinen ongelma,raha,autot ja hevoskopit on viimesen päälle,ajetaan toiselle puolen suomia raveihin,palkintona joku pallojuusto tai pokaali,sitte haalitaan kaikki pilalle hakatut konit kun saahaan muutamalla satasella toiselta persaukiselta tai mustalaisilta.hai osta hyvä hevonen,haisee juoksijalle

Äänestä

Maataloustuet pois

Äänestä

tuollainen konitason hevosten haaliminen omalle pellollensa on juurikin sitä auttamisrinki-hommaa. Jollakin on liikaa kalliiksi tulevia hevosia, niin ongelmasta pääsee irti kun joku hyvänteväisyys auttamisrinkiläinen ottaa kaikki hepat hoitoonsa. Sitten eläimet joudutaan lopettamaan ylläpitovaikeuksien takia. Näitä avuliaita aatuja riittää.

Äänestä

Ongelmia ei tule jos kantaa vastuunsa. Jos hummaharrastus on liian kallista niin soitto atrialle. Auto tulee hakemaan. Ongelmia ei saa siirtää auttamishaluisille konifarmareille.

Äänestä

Eiköhän nämä jutut saisi loppua täällä. Varmaan monelle tuskainen paikka.
Jos ihminen menee noin tiukalle, niin tarvitseeko vielä lisää vettä laittaa myllyyn.

Äänestä
  • Se on kumma piirre Puolangalla että kun jotain tympeää tapahtuu niin ihmiset vatvoo asiaa vuositolkulla. Antaisi aikuiset ihmiset asian olla ja jatkaisivat elämäänsä mutta ymmärtäähän sen jos on ikänsä Puolangalla asunut ja elämässä ei muuta tapahtumaa ole niin voi sitten muiden asioilla mässäillä. Pää leviäisi jos Puolangalla asuisin, vaikuttaa niin älyvapaata porukkaa kaikki olevan. Liiskaotsat.

    Äänestä

  • Anonyymi00132 kirjoitti:

    Se on kumma piirre Puolangalla että kun jotain tympeää tapahtuu niin ihmiset vatvoo asiaa vuositolkulla. Antaisi aikuiset ihmiset asian olla ja jatkaisivat elämäänsä mutta ymmärtäähän sen jos on ikänsä Puolangalla asunut ja elämässä ei muuta tapahtumaa ole niin voi sitten muiden asioilla mässäillä. Pää leviäisi jos Puolangalla asuisin, vaikuttaa niin älyvapaata porukkaa kaikki olevan. Liiskaotsat.

    Kiuruvedellä on liikaotsia.

    Äänestä

Seuraavaa skandaalia odotellessa. Keltainen lehdistö tykkää kun valtion ylintä johtoa vaikuttaa paikkakunnalla. Luulisi olevan toivottavaa uutisoida jotain hyvääkin joskus myös eläinten asioissa ja eläinsuojelussa. Nyt on miinusmerkkinen osaaminen ja asioiden hoito. Hyhhyh.

Äänestä

Kyllä he ovat tämän kaiken vatvomisen ansainneet. Miksi asiasta ei saisi puhua? Kummaa sakkia..

Äänestä
  • Samaa ihmettelin jo toisessa keskustelussa edellisestä tapauksesta missä yli 100 nautaa kuoli nälkään Puolangalla. Taitaa olla se syyllinen tai sen sukulaiset jotka yrittää nämä keskustelut lopettaa/puolustella syyllisiä.

    Äänestä

Vatvotaan niin kauan että syyllinen saa tuomion.

Äänestä
  • Josko kuitenkin sovittaisiin ettei kukaan enää kirjoita tänne? Alkaa kääntymään kunnianloukkauksen puolelle ja se voi poikia rikossyytteen...

    Äänestä

  • Anonyymi00137 kirjoitti:

    Josko kuitenkin sovittaisiin ettei kukaan enää kirjoita tänne? Alkaa kääntymään kunnianloukkauksen puolelle ja se voi poikia rikossyytteen...

    No ei kyllä käänny, mitään nimiä ei ole mainittu. Hevosten rääkkääjä on ihan itse tullut julkisuuteen omalla nimellään, netistä löytyy videot. Nautojen rääkkääjää yrittää sukulaiset suojella mutta kyllä sekin nimi tulee lehtiin kunhan saa tuomion.

    Äänestä

  • Anonyymi00138 kirjoitti:

    No ei kyllä käänny, mitään nimiä ei ole mainittu. Hevosten rääkkääjä on ihan itse tullut julkisuuteen omalla nimellään, netistä löytyy videot. Nautojen rääkkääjää yrittää sukulaiset suojella mutta kyllä sekin nimi tulee lehtiin kunhan saa tuomion.

    Jatkat ketjua jossa jokainen tietää kenestä on kysymys, eli on kunnianloukkaus, jos pahasti kirjoitat.
    Tämä asia on jo puitu, joten kannattaa lopettaa ajoissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00139 kirjoitti:

    Jatkat ketjua jossa jokainen tietää kenestä on kysymys, eli on kunnianloukkaus, jos pahasti kirjoitat.
    Tämä asia on jo puitu, joten kannattaa lopettaa ajoissa.

    No niin jatkat sinäkin. Puolangalla on ollut nyt kaksi Suomen mittakaavassa todella isoa ja järkyttävää eläinsuojelu tapausta. Kyllä niistä saa ja pitääkin keskustella. Tämmöistä ei saa enää tapahtua, että ilmoituksia tehdään mutta viranomaiset ei toimi ajoissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00140 kirjoitti:

    No niin jatkat sinäkin. Puolangalla on ollut nyt kaksi Suomen mittakaavassa todella isoa ja järkyttävää eläinsuojelu tapausta. Kyllä niistä saa ja pitääkin keskustella. Tämmöistä ei saa enää tapahtua, että ilmoituksia tehdään mutta viranomaiset ei toimi ajoissa.

    Ei se lyötyä lyömällä parane.

    Äänestä

8 § Yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen Joka oikeudettomasti 1) joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai 2) muuten toimittamalla lukuisten ihmisten saataville esittää toisen yksityiselämästä tiedon, vihjauksen tai kuvan siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, on tuomittava yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi. Yksityiselämää loukkaavana tiedon levittämisenä ei pidetä sellaisen yksityiselämää koskevan tiedon, vihjauksen tai kuvan esittämistä politiikassa, elinkeinoelämässä tai julkisessa virassa tai tehtävässä taikka näihin rinnastettavassa tehtävässä toimivasta, joka voi vaikuttaa tämän toiminnan arviointiin mainitussa tehtävässä, jos esittäminen on tarpeen yhteiskunnallisesti merkittävän asian käsittelemiseksi.

Äänestä
  • Siis vihjauskin riittää jo kunnianloukkaukseen...

    Äänestä

  • No ilmianna ylläpidolle sellaset kommentit?? Kyllähän asioista keskustella saa, ei sitä voi kieltää. Suomessa on kuitenkin vielä sananvapaus.

    Äänestä

  • Anonyymi00144 kirjoitti:

    No ilmianna ylläpidolle sellaset kommentit?? Kyllähän asioista keskustella saa, ei sitä voi kieltää. Suomessa on kuitenkin vielä sananvapaus.

    Ilmiannan suoraan poliisille...

    Äänestä

Ylen uutisissa puolankalaisten rääkkäyshimo taas esillä https://yle.fi/a/74-20175792

Oliskohan helpointa laittaa eläintenpitokielto koko kunnan alueelle?

Äänestä
  • Sama keissi jatkuu, ei ole erillinen juttu.

    Äänestä

  • Ja nyt siis me veronmaksajat maksamme näiden eläinten hoidon, uskomatonta.

    Äänestä

  • Anonyymi00148 kirjoitti:

    Ja nyt siis me veronmaksajat maksamme näiden eläinten hoidon, uskomatonta.

    Tärkeintä on turvata hoito, siinä ei luulisi olevan kenelläkään epäselvyyttä. Kyse on kaltoinkohdelluista viattomista eläimistä, joilla ei ole osaa tai arpaa tähän tilanteeseen. Raha-asiat selvitetään sitten myöhemmin oikeudessa.
    Nyt inhimillisyyttä kommentointiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00149 kirjoitti:

    Tärkeintä on turvata hoito, siinä ei luulisi olevan kenelläkään epäselvyyttä. Kyse on kaltoinkohdelluista viattomista eläimistä, joilla ei ole osaa tai arpaa tähän tilanteeseen. Raha-asiat selvitetään sitten myöhemmin oikeudessa.
    Nyt inhimillisyyttä kommentointiin.

    Eikö tärkeintä olisi nyt saada ne eläimet pois sieltä?? Ja ikävä kyllä, jos ei ole missään rekisterissä, korvamerkit, lääkekirjanpito ym puuttuu, niin silloin lopetus on ainoa järkevä vaihtoehto.

    Äänestä

  • Anonyymi00150 kirjoitti:

    Eikö tärkeintä olisi nyt saada ne eläimet pois sieltä?? Ja ikävä kyllä, jos ei ole missään rekisterissä, korvamerkit, lääkekirjanpito ym puuttuu, niin silloin lopetus on ainoa järkevä vaihtoehto.

    Turhaa kepulaista byrokratiaa. Eläin on itsearvollinen ilman mitään rekistereitä. Tilanne elää ja median huomio on taattua. Virhearviointeihin ei ole enää eläinrääkkäyskunnassa sijaa.

    Äänestä

  • Kyllä nimi on tiedetty heti alkumetreillä..Suomessa ei nimettömiä ihmisiä olekaan.

    Äänestä

Tekijä tulee selvittää, ottaa koko omaisuus pois ja vankilaan loppuelämäkseen.

1Äänestä

Kaikki rääkkää. puolanlaiset ovat hulluja. Ei yhteen kuntaan voi pervojen pormestaruuksien lisäksi tulla noin paljon rääkkäyksiä.

Äänestä

Yritin avata keskustelua puolakoitten sekaantumisesta eläimiin. Ei mennyt läpi. Totuus on kuitenkin se, että esim. Suolijärvellä poroja raiskataan ihan yleisesti. Jos vain kiinni saadaan.

Äänestä
  • Kertoo kaiken niistä paikkakunnan uroista. Hyi mitä roskia mun maillani.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla
Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkiintynyttä nautaa, jotka olivat löytäneet metsästä ruokaa. Myös osa hevosista voitiin siirtää muualle.

Mikä siinä on, että tämän tästä tällaisia rumia asioita sattuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu