Oisko joku ihan oikeasti lakialan pro joka kertois että miksi suomessa ei noudateta esim pakkotyösopimusta joka sanoo että pakkotyötä on esim sellainen että pakotetaan töihin jonkun etuuden menettämisen uhalla ?? onko siellä jossain joku pykälä joka kumoaa tuon ja sallii sen pakotetun työn, vai miten tuota kierretään suomessa??
ihmisoikeudet & pakkotyö
6
142
Vastaukset
- Anonyymi
Eli sun lähtökohtako on se, että kun yhteiskunta avustaa kyvytöntä, niin se on sen kaltainen etuus jonka menettäminen on verrattavissa pakottamiseen?
No mites tämä toimii suhteessa esim. työllisiin?
Onko ne kaikki työlliset tuolla logiikallasi kanssa pakkotyössä, kun eivät saa työttömyysetuja?
Joten, mitäpä jos selvitetään ensin aika paljon suuremman joukon, työllisten, pakkotyö ja tasapuolinen kohtelu ja sitten vasta jonkun työttömien vetelysten marginaaliryhmän kysymykset?- Anonyymi
Miksi työnantaja kannattaisi palkata ketään suoraan, kortissa olevia saa halvalla.
Terve menoa töihin kortiston kautta.
- Anonyymi
Kerro toki lisää, missä kohtaa ko. sopimusta sanotaan, että työttömälle pitää yleensä maksaa mitään tukia?
Sitten voisit näyttää sen kohdan, jossa sopimuksessa mainitaan jotain tukien menettämisestä. - Anonyymi
Nälkä on hyvä motivaattori. Ei kenenkään työikäisen ja työkykyisen kuulu loputtomiin yhteiskunnan tuilla notkua muiden elätettävänä. Sairaat ja työkyvyttömät ovat sitten asia erikseen.
- Anonyymi
Kun varastaa kaiken tarvitsemansa niin ei nälkä pääse yllättämään eikä pakottamista tarvitse sietää ja voi virkanilkille haistattaa pitkän vitun (ellei pitkää vittua ole saatavissa niin lyhyempikin kelpaa).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun varastaa kaiken tarvitsemansa niin ei nälkä pääse yllättämään eikä pakottamista tarvitse sietää ja voi virkanilkille haistattaa pitkän vitun (ellei pitkää vittua ole saatavissa niin lyhyempikin kelpaa).
Varas kun jää kiinni, niin pääsee myös täysylläpitoon ja saa katon päänsä päälle. Yhteiskunnan saastan paapomista ja lepsua toimintaa moinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4443019Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372255- 1322073
Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71325Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081324Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511253Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281218- 81056
- 561031
- 37785