Kuinka paljon on tapauksia joissa joku on tuomittu vankilaan, mutta hän kulkee vapaalla.

Anonyymi-ap

Epäilty oli tuomittu ehdottomaan vankeustuomioon kesäkuussa.

Olisiko puututtava siihen että viranomaiset joutuvat vastuuseen, jos vankilaan tuomittu rikollinen kulkee vapaana ja tekee uusia rikoksia, etenkin henkirokoksia. Näistä saa aika usein lukea. Joku vastuuseen, kuka sitten onkin virkamiehistä, kun tuollainen henkilö vahingoittaa tai tappaa jonkun. On täysin välipitämättömyyttä että nämä henkilöt saa seikkailla muun kansan keskellä.

1

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virkamiehet eivät päätä vangitsemisesta, vaan tuomioistuin. Tosin tuomaritkin toimivat tuomarin virassa.
      Puukottajalle oli tuomittu 17. kesäkuuta puoli vuotta ehdotonta vankeutta pahoinpitelystä rikoksen uusijana ja hän odotti vapaana tuomion täytäntöönpanoa.
      Puolen vuoden ehdottoman vankeusrangaistuksen SAA laittaa heti täytäntöön, JOS
      - tuomitulla ei ole vakituista asuinpaikkaa Suomessa ja on todennäköistä, että hän poistuu maasta vankilan välttääkseen.
      - hänet on tuomittu lyhyin väliajoin useista rikoksista ja vangitseminen on tarpeen samanlaistan rikosten jatkamisen estämiseksi.
      Vankilaan lähdön ajankohdasta päättää Rise ja toimeenpanevana viranomaisena toimii ulosottomies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5405
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4611
    3. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      240
      4530
    4. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4461
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4384
    6. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      71
      4231
    7. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4202
    8. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      150
      3701
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3014
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2991
    Aihe