Mitä se hyvejää hoitaa....

Anonyymi-ap

Kotieläimiä. ... Ollaan vaan niin kepua ja ollaan karvat korvilla välittämättä eläinten kärsimyksestä. Puolanka profiloituu kovaa vauhtia eläinrääkkäyspitäjänä. Ja sen päälle vihamielinen suhtautuminen luontoon. Mikään ei ole kantapuolakalaiselle yhtä luonnollista kuin oman elinpiirinsä vihaaminen.

Puolangalla kuntajohtoa myöten kuvitellaan, että eläinrääkkäys... tapahtuipa se lain kirjaimen mukaan tai sen ulkopuolella... on eräänlainen vetovoimatekijä. Mielestäni karjan 365 vrk/ vuosi sisälläpito on sekin rikos eläimiä kohtaan vaikka kepuhallitukset ovat ao. asian aikanaan laillistaneet.

Eläintenrääkkäysmyönteinen -ilmapiiri voi vetää kuntaan lisää rääkkääjiä. Jos kunta ei pysty palkkaamaan päteviä eläinlääkäreitä hoitamaan asiaa lankeaa vastuu kuntajohdolle.

Yhtä suuri ongelma kuntajohdossa on luonnonvihaaminen. Motolla on kymmenen kertaa enemmän äänioikeutta kuin keskivertoäänestäjällä. Pusikkoa on puolankalainen maisema niin kauas kuin silmä siintää.

10

961

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sole kuule mithään tuo.Jokivarressa tapahtuu päivittäin

      • Anonyymi

        Jokivarressa tervataan ja ihmiset hiirtäkin ala-arvoinepia on tavan ihmiset ,sellainen on Tiltu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jokivarressa tervataan ja ihmiset hiirtäkin ala-arvoinepia on tavan ihmiset ,sellainen on Tiltu.

        Olet väärillä jäljillä. Tekijä ei ole kepulainen. Terve puolakalainen joka huolehtii puolakalaisten turvasta. Toisin kuin sinä ,tollo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet väärillä jäljillä. Tekijä ei ole kepulainen. Terve puolakalainen joka huolehtii puolakalaisten turvasta. Toisin kuin sinä ,tollo.

        Puolankalainen ja terve? Jos on jyystetty satoja vuosia omissa pirteissä niin onko terve? Samat samperin puolankalaiset pyörii toistensa päällä ja joku käyttää termiä terve. Kyttyrät kumiseee, kun Puolanka humisee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet väärillä jäljillä. Tekijä ei ole kepulainen. Terve puolakalainen joka huolehtii puolakalaisten turvasta. Toisin kuin sinä ,tollo.

        Päähänpinttymän valtaama ihminen on yhtä mielenkiintoinen, kuin se ,joka tuntee saaneensa suuren kutsumuksen. Unettava.


    • Anonyymi

      On se kumminki väärin, ettå Puolanka on

    • Anonyymi

      Olen aloittaja. Ja syntynyt 1960-luvulla Puolangalla. Ja häpeän mistä tulen. Tulen luonnonvihaajien paratiisista, jossa sisäsiittoinen puolankalaisuus on hyve eikä rasite. Meillä puolankalaisilla on kierot silmät, kun olemme katsoneet satoja vuosia omia serkkuja ja kun ei ole muuta hommaa ollut olemme nk. puuhastelleet keskenämme. Ja siitä touhusta ei ole juuri mitään aikaansaatu kuin minut, joka tämän kirjoitti.

      • Anonyymi

        Kiitos rehellisyydestä! Oletko myös äänestänyt ikäsi kepua, kuten teki isäsi ja äitisi kun?


    • Anonyymi

      Eipähän tuota tartte mainostaa syntyneensä kys.pitäjässä enää. Kannattaa muuten pähkäillä onko siellä "kotieläinpihalla"olevilla elukoilla puhtaat paperit esim.salmonellan suhteen vai onko Puolanka jatkossa pitäjä jonka läpikulustakin sa p...taudin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      86
      1436
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      38
      1125
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      22
      895
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      157
      740
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      720
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      196
      664
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      647
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      570
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      558
    Aihe