Kokoomus löi nyrkkiä pöytään ja onnistui, PS:n ilmastojarrutus epäonnistui

Anonyymi-ap

"Hallituksen ilmastostrategia lähetettiin riitaisana eteenpäin kokoomuksen vaatimuksesta.
Riidan keskiössä on se, pitäisikö ilmastostrategiaa arvioida nykyisen ilmastolain pohjalta. Lain mukaan Suomen pitäisi olla hiilineutraali vuoteen 2035 mennessä.

IL:n tietojen mukaan kokoomus ja RKP painottavat ilmastolakia strategian arvioinnin pohjana, mutta perussuomalaiset vastustavat tätä. Puolue on julkisestikin kritisoinut ilmastolain toteutumista useaan otteeseen.

Neuvottelut strategian lopullisesta sisällöstä jatkuvat 22. elokuuta jälkeen, kun lausuntokierros päättyy. Iltalehden tietojen mukaan neuvotteluista voi tulla vaikeat, koska perussuomalaiset ei ole perääntymässä tavoitteistaan.

Juuri ilmastolaista voi tulla iso riita, ja asiaa väläytellään jopa hallituskysymyksenä. Perussuomalaisissa on tyytymättömyyttä kokoomuksen toimintaan ilmastoasioiden lisäksi myös työmarkkinakysymyksissä."

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c04bd14d-c7db-4489-997d-405752dfb464

6

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Perussuomalaisille on alkanut tulla takkiin muilta hallituspuolueilta. Myöskään
      maahanmuuttopakettia ei avattu persujen vaatimuksesta ja uhoamisesta
      huolimatta. Persuille osoitetaan paikkansa. Sen kun lähtevät hallituksesta.

    • Anonyymi

      Kokoomus on saanut läpi omat tuhotyönsä. Se ei tarvitse enää persuja
      apureiksi.

    • Anonyymi

      Persuille käy kylmät jos muitten hallituspuolueitten tuki hiipuu.

    • Anonyymi

      Noloa Purralle saada taas takkiinsa, mutta ehkä persujen uhoilut
      vähenevät siinä pelossa, että he voivat todellakin joutua toteuttamaan
      uhkauksensa. Kukaan ei näytä panevan hanttiin.

    • Anonyymi

      Tavoite hiilineutraali päästöjen suhteen ja mitä se vaatii, ei huono tavoite vaikka ei ihan sinne päästä. Hallitusohjelma sisälsi muitakin tavoitteita jotka ei onnistu mutta niitäkin on syytä jatkaa. Purralle vuosi 2035 ollut kummajainen vuosikausia ideologisista syistä, vihreä on hänelle punainen vaate. Puhdas energia on toissijaista, turpeesta luopuminen ei ollut persuille mieleistä, metsien käyttöä ei saisi jarruttaa, vaikka metsiämme hakataan nykyisin aina vaan nuorempana. Metsäpellot ja avohakkuu sopii hyvin yhteen suurille metsäyhtiöille, tiheä metsätieverkosto sopii hyvin tähän tehokkuuteen, tämä johtanut luonnon monimuotoisuuden katoamiseen.
      Puhdasenergia vähemmän päästöjä halvempaa sähköä, kuka sitä vastustaisi, energian tuottaminen tulee tästäkin vielä muuttumaan.

      Pertikki

    • Anonyymi
      UUSI

      Saa kuvan, että persujen mielestä kaikista tavoitteista, joita ei saavuteta
      pitäisi luopua kokonaan, vain siksi ettei bensan hinta nousisi - ja taas PS:n
      kannattajat hurraavat. He eivät pysty näkemään kokonaisuuksia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe