Karhun kaato

Anonyymi-ap

Miksi sen Karhun piti kaataa heti? Ei olisi ollut parempi odottaa Metsästysaikaa.
Kiintiötkö pakotti toimiin vai halutiinko jollekin määrätylle porukalle kaato toimet.?
Paikkakunnan Metsästyseuroilla on jäseniä,pikaisen muuallakin kuin paikkakunnalla.
Vielä kun Karhun kaadot ovat yhteisluvissa.Ei tainnut mennä taaskaan ihan putkeen,kaato toimet.

17

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ,ymmärrät varmaan,kun tarve on silloin pitää karhukin poistaa,tuskin jos olisi pysynyt metsissä,loikkisi edelleenkin ,näin pitääkin olla . .malaisjärkeä on hyvä kuunnella tarvittaessa !

      • Anonyymi

        Kovin on...maalaisjärjessä viilaamisen varaa.Montako kerkisi,raatelemaan ihmistä.?
        Vai pääsikö enakkoperintään,kuin perintöjen saajatkin.
        Karhut kylillä ei olekylien kuolemaksi päin vastoin niistä perustuu juuri kylien kehittymiset.
        Riitääkö maalaisjärki edes tällaiseen ajateluun.


    • Anonyymi

      Kyllä ihmisten toimet ovat ihmeelisä,laitetaan komposteja/Bio-astioita ympäri markkia vieläpä lain tekemin oikeuksin.Sitten aletaan syytämään ihmisarkuudesta kärsiviä Karhuja. Joita sitten kaadetaan jopa ilman kaatoaikojen sallimaa lupaa,muutaman maalaisjärkeä mukamas käyttävän luvalla.
      Kyllä nämä kompostit tuoksuvat todella hyvälle tuulettuessaan,varmasti tuoksut leviää kilometrikaupalla ymmpäri alueita.Laittakaa ensin nämä kompostinne asialiseen
      kuntoon eli maksullisiksi kaikilta osin joiden tyhjennys tapahtuu joka toinen päivä.
      Oliko nämä suurristahenkilöt jonkun kylän metsästysseuran jäseniä.
      Kyllä on ihmeelisiä ihmisten toimet,jopa hevosia tapetaan kun niille ei löydy mukamas huostaanottajia.

    • Anonyymi

      Mihinkä malliin?

    • Anonyymi

      Eikös tällaiset ihmisystävälliset "Karhut" jotka tulevat pihapiireihin ruokailemaan ihmisten omista toimista johtuen. Tulisi nukuttaa ja siirtää "Eläintarhoihin"odotelemaan jatkotoimenpiteitä.
      Tällaiset Turhien tappojen hakijoille tulisi hakea,lopputilit viroistaan.Lapsille tällaiset toimet ovat oikein oiva esimerkki muutaman aikuisen toimista Suomessa.
      Kaiken laisia Lakeja sitä suositaankin,tuskin näitä kaikkia lakeja edes valvotaan,muuten kuin joidenkin pyynnöstä.

    • Anonyymi

      Soon niin,että näitä"ystävällisiä karhuja on jo niinni paljon ,että tarhoihin ja vaik metsiinkin siirtäis,niin takasin tulisivat jonkin asumuksen piiriin,, toiseksi verrattuna hieman entisiin aikoihin ,joka talos oli oma ns. kaatopaikka,mis oli jos minkälaista ruuantähettä,, ns,sontalan takana ? joskus jopa "eläintähteistä" lähtien ei niitä karhuja silloin ainakaan näkynyt pihapiireissä , pitää muistaa,että jokatapauksessa petoeläimiä ovat ,kotieläimille ja jopa ihmisille ,metsänriistasta puhumattakaan ,eli sitä MAALAISJÄRKEÄ, tarvitaan ,vaik tarkoittaakin poistamista tyystin sitten,ei9 se ole sen kummempaa,niin se vain on asia!!

    • Anonyymi

      Kivijärvellä kaadetusta Karhusta voi jokainen lukea ILTA_SANOMISTA, kyllä aika
      vesseleitä nämä siirto Serverit ovat.Saavat vielä aikaiseksi suuronnetomuuden .

    • Anonyymi

      Eikö siellä Kyyjärvellä tehdäkkään Riistanhoitotyötä.Nyt olisi se aika kaikkien jäsenten osallistua,(pienellä )seuran jäsenmaksun nousulla pienpetojen poistoon Kylien metsästysalueilta.Nahoista voisi Paikalinen Metsästysseura sitten maksaa,kokouksessa määrätyn hinnan pyydystäjälle.
      Näitä pienpetoja ei eläkevaarit pysty enää pitämään kurissa,pirulaiset yrittävät jo sisätiloihin.joko alueet on myrkytetty,tautejen varalta.

    • Anonyymi

      "Salossakin on Karhun kaato,Servi-apujan ja Poliisien luvalla."
      Vaarilla oli tapana sanoa: Kun oikein tekee pahojaan,alkaa naama ja perseposket punottaa.! Nyt tämä Ministeri Häkkänen tempun teki,ONKII jo Hauetkin vesistöistä.!

    • Anonyymi

      Tehhään tehhään veikkonen riistanhoitotyötä täälläin, henkistä ,ja hengetöntä aina tarpeen mukkaan,vähennettään ja lisätään kantoja monenlaista ,annetaan elläimille jyviä viljaa ym omenaa ,on suattanna joku vettää vihneen kurkuusa ja tukehtunna,mutta elläimiä riittää .yks kyy ei uskonna ,vaikka käskettiin lähteä poi huussin etestä,siinä lötkötteli monesti,no sitten lähti vissiin viimeselle matkalle ,ei oo näkynnä,, elämä on!no tu tuulivoimaloita ,kas aikuiset vanhat hirve osaa kiertää ,mutta uusi nuori kanta makoilee ja nauttii olostaan myllyjen juurella ,ei näy haittaavan iänet niitä ainakkaan ,hyvä niin. kaikenlaista on.

    • Anonyymi

      Paikalta löytyi valtava jööti.

    • Anonyymi

      Monenko Karhun kaatoluvat,Kyyjärvi ja Kumppanit saivat 2025.
      Täällä Kivijärven suunnassa,vesoja juoksentelee emänsä kanssa,kelpaa heille
      kalat ja lakat,mustikoineen.Tuulimyllyalueilla ottavat tuulikylpyjä.
      Eipä noista haittaa ole,samoissa puuhissa ollaan,marjavarkaissa,porukalla.!

      • Anonyymi

        Syksyisin syövä Marjoja/Kauraa/Omenatkin ynm marjat kelpaa,vatuista lähtien.
        Nyt kun nämä Bio-jätelaitokset menaavat,ryöstää nämä kotitalous biojätteet.
        Omenapuutkin eivät näytä tuottavan enää sato(Pääskysetkin ja Ampiaisetkin näyttävät kotiutuvan aivan Pakolaisten malliin muihin maihin. Nämä ihmisen tekemät Eurojen keräys-
        tuotantolaitokset vielä tapataa ihmisetkin maaseuduilta.Ainakin vanhukset,palvelu maksuineen,pitkien palveluiden takia. Joko nämä Kauppa-autot ovat palautumassa maaseuduille.


    • Anonyymi

      Monenko Hirven kaatoluvan Saunasihtaajat ovat hakeneet.?
      Kaatoluvat myöntää riistanhoitoyhdistys.Lupienmäärä riipuu,hirvikannan koosta ja
      METSÄSTYSSEURAN koosta.
      Hirven metsästykseen jäsen tarvitsee aina pyyntiluvan!
      Metsästyksessä noudatetaan aina metsästyslakeja ja asetuksia.
      Saunasihtaajilla on tapana puolitaa kaatolupia,eli yhdellä kaatoluvalla metsästää kaksi
      metsästysseuran jäsentä. Toinen luvalla ja toinen luvatta,
      Myöntääkö Riistakeskus kaatolupia,myös näille metsästysseuran jäsenille jotka metsästestelee seuroissa luvatta,Saako Riistakeskus oikeata tieto seuruemetsästäjä
      määrän koosta jotka anovat kaatolupia. Metsästysseura tekee Kylille ja seuralleen hallaa,pitäen mukanaan näitä haamujäseniään jättäen heiltä perimättä kaatolupien maksut./Riistan hoitotyöstä tässä ei ole kyse,päin vastoin,alueen riistakan ryöstöstä lähinnä. Hirvikokous on aina laillinen kokous Seuruemetsästykseen,Josta ilmoitetaan jäsenille A 4 paperilla miten toimitaan Syksyisessä tulevassa jahdissa.
      Sorkkaeläimen metsästyksessä noudatetaan metsästyslakeja ja asetuksia.
      Lopetakaa autoilu Yksityisteillä,ylimääräisiä jäseniä/marjastajien lisäksi,käyttöoikeus tien käytöstä tulee tietää,eikä arvailla.

      • Anonyymi

        Näinkö nämä Kirkoset kavereineen, käyttävät Saunakyläläisten metsästysvuokramaita hyväkseen.Nyt kun sanoo Metsästysvuokramaansa irti.saa 2026 koko riesan pois päiväjärjestyksestä.


    • Anonyymi

      Juu, tein tässä taannoin aamutuimaan työmatkalla hirvenkaadon🤭
      Mutta, en saanut kaadosta lihan palan, lihan palaa.🤔

      Riistamiehet sitten veivät kaiken, omiin lihapatoihinsa.😋

      • Anonyymi

        Olist nyt laittanut kaatosi köydellä kiinni,tienvarsi tolpaan.
        Vai säikähtikö Hirvi! ja kaatui omiaaikojaan.
        Siinä tapauksessa Hirven vievät SERVI-jäsenet Ouluun tutkimuksiin,
        toivottavasti ilman liikenne onnetemuksia.
        Jos liha sattuu olemaan vielä myytävää,niin S-Marketit jälleen myyvät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      118
      5360
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      141
      2993
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2557
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      448
      2320
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2265
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      179
      1738
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      119
      1382
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1202
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1006
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      83
      975
    Aihe