Pietarsaari tarvitsee lisää pakolaisia!

Anonyymi-ap

Vuoden 2023 lopussa Pietarsaaressa oli 19 475 asukasta. Olisi kyllä hienoa, jos kaupunki ottaisi nyt pakolaisia vastaan niin, että väkiluku nousisi vihdoin yli 20 000. Se raja on monessa valtiollisessa asiassa tärkeä, koska sen jälkeen voi olla helpompi saada palveluita ja rahoitusta, ja muutenkin kaupunki pysyy elinvoimaisena.

Lähi-idästä olisi nyt halukkaita muuttamaan tänne, ja se voisi vahvistaa myös islamin asemaa täällä. Samalla kaupungissa jo asuvat muslimit tuntisivat itsensä kotosemmaksi, kun tulisi lisää tuttuja kulttuureita ja yhteisö vahvistuisi. Uusia perheitä, työikäisiä ja lapsia tarvitaan, joten tämä olisi hyvä monella tapaa!

7

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      🥳🖕

    • Anonyymi

      Laitetaan paatti hakemaan ne puuttuvat 500 kpl Gazasta. Puolet lapsis. Toinen puoli ukko ja akka max keski-ikä. Pakollinen sössersonin ruotsin kurssi kaikille. Hyvä tulee siitä heti toimeen nahjustamasta yhtään enempiä.

    • Anonyymi

      Gazasta esim puuttuvat 500 kpl tänne pikkulaan...

    • Anonyymi

      Venäjä on turvallinen maa, myös venäläisille.

      >>Tämän hetken tietojen valossa Lazarevin perheen pitää lähteä Venäjälle parin viikon kuluttua.<<
      ttps://www.hs.fi/urheilu/art-2000011375685.html

    • Anonyymi

      Lisää vain niin rantaruottalaiset saahaan ruotuun.

      • Anonyymi

        Uudet suomenruotsalaiset laittaa rantaruottalaiset ruotuun ja sitten pesäpallo nousee kaupungin johtotähdeksi?
        Onko tämä sitä etelä-pohojanmaalaasta vivutusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uudet suomenruotsalaiset laittaa rantaruottalaiset ruotuun ja sitten pesäpallo nousee kaupungin johtotähdeksi?
        Onko tämä sitä etelä-pohojanmaalaasta vivutusta.

        Taitaa nuo rantaruottalaiset vivuttaa etelä-pohojanmaalaiset evakkoon ja paluumuuttoon niillä uusilla suomenruotsalaisilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      214
      6275
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1698
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1517
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1058
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      105
      1000
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      927
    7. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      877
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      199
      852
    9. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      100
      816
    10. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      789
    Aihe