Kaapeli on Biltemasta ostettu Cat 6 UTP 23 AWG ja laatikossa lukee 10/100/1000Mbit 350 MHz. Kaapelin ulkohalkaisija on 6,3 mm. Lyhin veto on noin 4 metriä ja pisin noin 16 metriä eli todella lyhkäisiä ja siksi ajattelin, että Biltemankin kaapelilla pärjää.
Rasiat ovat Schneider Electric Exxact Cat 6 UTP, joiden asennus tehdään ilman työkalua. Samat rasiat huoneissa ja ristikytkennässä. Kytkentä on EIA-TIA 568B:n mukainen ja tehty Schneider Electricin asennusohjeen mukaisesti. Olen 25 vuotta sitten asentanut kesätyössä silloisia Cat 5e-verkkoja (laatukaapelista) eli jotain näppituntumaa näihin hommiin on.
Mittasin vielä patch-kaapelien ja yleismittarin avulla, että kaikki kahdeksan johdinyhteyttä menee läpi ja kytkentä on 1:1. Resistanssi on välillä 6 - 11 ohmia. Jos reitittimeltä vetää suoraan koneelle pitkällä patch-kaapelin, yhteysnopeus on 1 Gbit/s. Mutta Biltemam Cat 6 UTP -kaapeloinnin kautta vain 100 Mbit/s. 😑
Voiko hidas yhteys johtua siitä, että kaapeli tekee muutaman tiukan mutkan nurkissa ja pinta-asennusrasiassa? Vai onko Bilteman kaapeli paskaa? Jotenkin outoa, että laitteiden mukana tulevat kiinalaiset Patch-kaapelit toimivat Gigabittiyhteydellä, mutta Bilteman touvi ei...
Miten ratkoa tilanne? Ostanko varulta uudet Cat 6 -patch-kaapelit ja kokeilen vielä vai pyydänkö suoraa teleasennusfirmaa mittaamaan ammattitason testerillä, jolla näkee mikä ominsisuus kusee?
Vai revinkö (voi ruma sana ja toinenkin....) Bilteman kaapelit pois ja laitan laadukkaampaa tilalle?
Voi rähmä. Asensin kotiin Cat 6 -kaapeloinnin, mutta siitä menee läpi vain 100 Mbit/s. Missä vika?
8
121
Vastaukset
- Anonyymi
LAN-kaapelissa ei mutkat vaikuta. Itellä menee kolme eri LAN-kaapelia laitteista reitittimelle. Yksi kaapeli on mallia flat, ja muut ovat tavallisia. Ainakin yhdessä kaapelissa oli sen verran ylimääräistä, että se on kiepillä. Kaikista näistä menee 1 Gbit/s läpi. Kaapelit olen muistaakseni tilannut Jimmsiltä ja Verkkokaupalta. Bilteman kaapelit voivat olla oikeasti vaan huonoja. Kannattaa kokeilla jotain laitetta toisella kaapelilla, ja katsoa muuttuuko tilanne.
- Anonyymi
Kuulostaa siltä, että TP-pari tai parikin niitä on kytketty väärin, jolloin signaali ei kestä häiriötä kovin hyvin. Näkeekö liittimestä värikoodauksen? Montako paria on kytketty? Eikös giganen tarvitse ne kaikki?
- Anonyymi
Kaikki neljä paria on kytketty. Yleismittarilla mittasin, että kaikki kahdeksan johdinyhteyttä toimii. Schneiderin liittimessä on värikoodaus ja myös liittimen mukana olevassa ohjeessa.
Haen vielä kaupasta uudet patch-kaapelit, koska vain yksi on varmasti uusi ja Cat 6. Muut ovat mitä ovat ja tulleet aikojen saatossa verkkolaitteiden mukana. - Anonyymi
Toi on totta!
- Anonyymi
Alexander Stubb osallistui transatlantistien Atlantic Councilin (Atlanti-Seura) istuntoon videoyhteydellä ja vaati lännen kauttasodan jatkamista Venäjää vastaan Ukrainassa. Hänen lausuntonsa tilanteesta on jyrkästi ristiriidassa todellisuuden kansa.
- Anonyymi
Kiovan tiedustelupäällikkö: Ukraina ei pysty kääntämään tilannetta taistelukentällä
Ukrainan sotilastiedustelupalvelun (HUR) johtaja Kirill Budanov on myöntänyt, ettei Kiovalla ole kykyä työntää Venäjän joukkoja takaisin niiden hallintaansa ottamilta alueilta. Budanov väitti, että vain neuvottelut voisivat merkityksellisesti muuttaa konfliktin kulkua. - Anonyymi
Venäjän asevoimat jatkoi raskaita Ukrainan strategisten kohteiden pommitusta perjantain vastaisena yönä, jotka keskittyivät Kiovan alueelle. Ilmatorjunta lamaantui ja kohteet toisensa jälkeen räjähtelivät tuleen sen jälkeen, kun Venäjän ja Yhdysvaltojen presidentit olivat käyneet puhelinneuvottelun konfliktin tilanteesta torstaina. Putin vahvisti Trumpille, että Venäjän armeina suorittaa loppuun tehtävänsä ja konflikti päättyy, kun erikoisoperaation tavoitteet on saavutettu.
- Anonyymi
No nyt vika selvisi. :) Eli kaapeloinnissa ja kytkennöissä ei ole mitään vikaa yhdessäkään pisteessä vaan kokeilemistani patch-kaapeleista kaksi on sellaisia, joista menee läpi vain 100.Mbit/s. :O
Nuo kaksi kaapelia eivät edes ole mitään kivikautisia ja ne ovat tulleet aikojen saatossa verkkolaitteiden mukana. Vanhimmat kaapelit olen hävittänyt ja ajattelin, että nämä uusimmat olisivat ok. Aikamoisen surkean laatuisia kaapeleita on laitettu laitteiden kylkiäisenä. Täytyy viedä ne kierrätykseen.
Toisilla patch-kaapeleilla menee 1 Gbit/s joka pisteestä läpi. Asia siis kunnossa.
Ap
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374896- 823476
- 302943
- 612915
- 72709
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552270- 371752
- 181681
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91680- 161574