Hei,
Muutto edessä Lappeenrantaan.
Mitä alueita suosittelette lapsiperheille?
Mitä alueita kannattaa välttää?
Lukisin mielelläni kokemuksia eri asunnonvälittäjistä: Lappeenrannan asuntopalvelu, Avara, Lumo, Kodisto, Asuntosäätiö, Ta.fi jne. Ketä suosittelisitte?
Olen lukenut aika paljon negatiivista Kodiston vuokra-asunnoista, mitenköhän on Lappeenrannassa?
Vuokrataso on korkea Lappeenrannassa eikä osu Kelan hyväksyttyjen asumismenojan kanssa, mistä ihmeestä ihmiset saavat vuokra-asunnon, joka menee tuon taulukon kanssa samoihin? Esim. 2 hlöä huomioidaan 658e vuokra Kelan taulukon mukaa, mutta sellaisia ei juurikaan löydy. Hinnat ovat satasen yli suurimmassa osassa asunnoissa. Jopa 30 m2 yksiöistäkin pyydetään enemmän.
Millainen asuinalue on Mäntylä, siellä näyttäisi olevan edullisimmat asunnot, onko rauhallista aluetta vai pahimmasta päästä?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!
Rauhalliset asuinalueet?
14
462
Vastaukset
- Anonyymi
Keskustan alueet ovat hyviä, mutta tietenkin aika kalliita. Mäntylä, Kuusela, ja Mattila ovat kuolevia alueita. Ei palveluja juurikaan jäljellä. Samoin Lauritsala ja siellä päin olevat alueet ovat aika näivettyneitä. Skinnarila ja Kourula ovat kai aika hulivili paikkoja ehkäpä siksi, että siellä on paljon opiskelijoita ja kaupungin asuntoja. Tosin niitä on vähän joka paikassa. Tyysterniemi ja Voisalmi ovat ehkä kivoja jos löytää hyvän asunnon. Lappeenranta on yleensä ottaen aika hiljainen kaupunki, etenkin nyt kun Venäjän raja on ollut kiinni usemman vuoden. Palvelut olivat tosi hyvät muutama vuosi sitten, mutta nyt on todella hiljaista.
- Anonyymi
"nyt kun Venäjän raja on ollut kiinni usemman vuoden"
? - Anonyymi
Skinnarila ei ole rauhallinen. En suosittele.
- Anonyymi
jos mikä on kuolevaa aluetta niin se on lappeenrannan keskusta kaikkine palveluineen
- Anonyymi
laula sinä vaan rauhallisesti siellä tyysterniemen /voisalmen karaoke baarissa vaikka niin hiljaista onkin
- Anonyymi
Mäntylä on tosi rauhallinen alue, mutta siellä ei ole juuri mitään muuta jäljellä kuin rapistuvia 60-luvun omakotitaloja ja kaupungin kerrostaloja joista osa on viime vuosina remontoitu ja tietenkin vuokrat nousivat tappiin. Siis rauhallista on, mutta ei juuri muuta.
- Anonyymi
nyt joku kuulostaa enemmin rapistuneelta kuin nuo 60-luvun talot
- Anonyymi
Osuusasunnot oy:llä on Mäntyläntiellä asuntoja, jotka ovat halpoja. Minkähänlaisia nuo ovat, ovatko levottomia? Onko kenelläkään kokemusta?
- Anonyymi
Joutsenoon ei ainakaan kannata muutta täällä ei ole
mitään palveluita ja bussi matkat Lappeenranttaan
hiton kalliita. - Anonyymi
Älä muuta jos ei ihan pakko kaduttaa kuitenkin jälkeen päin.
- Anonyymi
Lepra ei ole hyväksi lapsille.
- Anonyymi
Jos sulla on mitään epävarmuutta tästä muutosta, niin ota se merkkinä. Älä lähde. Sinä tuut katumaan sitä.
- Anonyymi
Aivan samaa mieltä v.....sitten jälkeenpäin itsellä sama tilanne V.... kun tuli muutettua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan samaa mieltä v.....sitten jälkeenpäin itsellä sama tilanne V.... kun tuli muutettua.
Lapsetkin todennäköisesti harmittelee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512