Marjakauppiaat

Anonyymi-ap

Ensimmäiset marjakauppiaat torilla. Niin myös Asikkalan miehet joilta ostin viime kesänä käymistilassa olevia mustikoita 5 kg n laatikon. En ennättänyt silloin viedä takaisin mutta tänään annoin palautetta. Vanha ukko sanoi vain että ei ollut viimekesänä myymässä. Ei ollut, kaksi nuorta sälliä oli, marjat olivat ala-arvoisia ja kompostitavaraa. Mansikoita kauppasivat tänään, enpä ostanut.

14

618

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi sitten ostit käymistilassa olevia mustikoita jos et kerran pitänyt niistä.

      • Anonyymi

        En tiennyt ostaessani että ne olivat pilalla eikä myyjät tietenkään kertoneet. Tyhmäkö olet?


    • Anonyymi

      Mustikoita saa ilmaiseksi metsästä , ei niitä ostaa kannata.

      • Anonyymi

        Kaikki eivät pääse metsään.


    • Anonyymi

      Sika hinta oli torilla tänään laatikosta

    • Anonyymi

      Eilen ostin ja lootan päällä oli parhaat nätit kuivat. Alla tekeentynyttä. En ollu menossa uudestaan.

    • Anonyymi

      kannattaa olla tarkkana. pohjalle laitetaan aina kaikki kompostitavara ja päälle ne herkulliset marjat.

      • Anonyymi

        Jokunen vuosi sitten ostin laatikollisen hyvän näköisiä puolukoita.
        Kotona, kun aloin pussittamaan marjoja pakastimeen, huomasin, että ei ne kaikki niin komeita puolukoita olekaan.
        Jouduin käsin perkaamaan seasta pois ruskeat ja vanuuttaan pehmenneet. Roskiin menevää olikin sitten 5 litran laatikosta lähes litra.
        Enpä osta minäkään enää, en minkäälaista marjaa tuolta tyypiltä.


    • Anonyymi

      Hyvä että infotaan ja varoitellaan. Viime kesänä tieto kiiri tänne Längelmäelle asti, sieltä kun ei saa kuin mansikkaa, vattuja ja herneitä.

      • Anonyymi

        Älä sinä päsmäröi yhtään muita. Kuten tuolla jo edellä joku sanoi, kaikki eivät -syystä tai toisesta - pääse valitettavasti metsään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä sinä päsmäröi yhtään muita. Kuten tuolla jo edellä joku sanoi, kaikki eivät -syystä tai toisesta - pääse valitettavasti metsään.

        Miten niin ei pääse? menis taksilla jos ei ole kulkuneuvoo..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten niin ei pääse? menis taksilla jos ei ole kulkuneuvoo..

        Onpahan taas yksinkertainen neuvo, ilmeisen yksinkertaiselta neuvojalta.


    • Anonyymi

      Marjat on vientitavaraa Virosta, kastopaikan tien varrelta. Ei syödä Virossa, ei kelpaa Helsingissä. Kuumassa autossa ja monella torilla kiertäneitä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      420
      1800
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1208
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      94
      1005
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      991
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      58
      916
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      45
      852
    7. Mitä uskot hänen ajattelevan sinusta?

      😇
      Ikävä
      64
      851
    8. 63
      830
    9. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      807
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      804
    Aihe