Missä äärioikeistopopulistit ovat vallassa siellä alkaa taloudellinen "kuolemankierre"

Anonyymi-ap

Onko meidän pieni Suomemme samassa kierteessä kohti tuhoa kun USA ?
Suomen hallituksella on sama linja - valtion ylivelkaannuttaminen sekä tulonsiirrot ja isot veroalet isotuloisille etc.

"Sijoittajaguru: USA ”kuoleman kierteessä” kohti tuhoa.
Amerikkalaismiljardöörin mukaan Trumpin "iso, kaunis laki "on syöksemässä Yhdysvallat velkakuiluun, josta supervalta ei enää nouse.

Republikaanit junttasivat torstaina läpi Donald Trumpin ison, kauniin lain. Kevennetyllä ”sovitusmenettelyllä” säädetyn paketin myötä monet väliaikaisiksi tarkoitetut veronkevennykset muuttuivat pysyviksi. Samalla Yhdysvaltojen entisestään nopea velkaantuminen kiihtyy.

Toinen uuden lakipaketin äänekäs arvostelija on hedgerahasto Bridgewater Associatesin perustaja ja miljardööri Ray Dalio. Hän on puhunut jo pitkään siitä, kuinka yli varojensa elävä Yhdysvallat on matkalla kohti tuhon tietä."

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/01341adf-595d-42bb-b6ac-5b522d3c8dd6

6

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On jo alkanut Suomessa.

    • Anonyymi
      UUSI
    • Anonyymi
      UUSI

      USA:ssa valtionvelka nousee, rikkaat rikastuvat ja köyhemmät köyhtyvät lisää.
      Kuulostaa tutulta. Aivan kuin persuhallituksen "kasvusuunnitelma".

    • Anonyymi
      UUSI

      Joitain kauheaa seuraa kaikesta. Trump pitäisi laittaa hullujenhuoneeseen.

      • Anonyymi
        UUSI

        Ja Suomen populistit.


    • Anonyymi
      UUSI

      Korjan, täyssekolint maaninen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe