Heinäkuun ekan IS koviksen pääkuvan oleva kuva-arvoitus on onnistunut ja yksi ratkaisusana on toimiva.
https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/forums/topic/is-7-2027/?view=all#post-35845
IS Viikonloppu 5.-6.7.2025
21
570
Vastaukset
- Anonyymi
Minä luulin et kaikki ratkojat ovat lomailemassa kun kukaan ei aloittanut keskustelua. olen eilisestä lähtien miettinyt piiliksen 3.pystyy..mut en keksi siihen millään ratkaisu sanaa??
- Anonyymi
Oisko vastaanottava?
- Anonyymi
Vihje tuohon 2. pystyyn siis oli "Näin myöhään pyydettävä odottaa asemalla avoimin sylin."
Siis joku pyydetään vaikka vierailulle taikka juhliin hyvinkin myöhään. Tuo pyydettävä sitten odottaa jollakin asemalla avoimin sylin?!
Kauan poissa ollutta ja odotettua teiniä voi olla äiskä vastassa avoimin sylin. Mutta miksi myöhään juhliin kutsuttu odottelisi jossakin, jotakuta asemalla avoimin sylin?
En ymmärrä Vuokilan logiikkaa tältä osin.
- Anonyymi
Ei meidän ystävämme huuhaile lomailemassa. Oli yritteliäänä taas Sanarisin saitilla.
- Anonyymi
No kun ei ne toopet siellä osaa mitään tehdä oikein ellei niitä päsmäröimällä päsmäröi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kun ei ne toopet siellä osaa mitään tehdä oikein ellei niitä päsmäröimällä päsmäröi.
En millään jaksa ymmärtää sitä valitusta, että ei ole printteriä ja pitää ostaa paperilehti. Ei Magmalla ristikon ratkonta pitäisi olla liian ylivoimaista ikäihmisellekään. Voisin ihan mielelläni opettaa, miten toimia, jos on käytössä vain digilehti ja kosketusnäytöllinen laite. Mutta Eki ei anna opettaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En millään jaksa ymmärtää sitä valitusta, että ei ole printteriä ja pitää ostaa paperilehti. Ei Magmalla ristikon ratkonta pitäisi olla liian ylivoimaista ikäihmisellekään. Voisin ihan mielelläni opettaa, miten toimia, jos on käytössä vain digilehti ja kosketusnäytöllinen laite. Mutta Eki ei anna opettaa.
Kyse ei ole siitä. Kyse on siitä että sinä olet mennyt ehdoin tahdoin hankkimaan itsellesi porttikiellon sinne.
- Anonyymi
Laitoin piiliksen 18 vaakaan erään PS naiskansanedustajan sukunimen monikossa.
Siitä puuttuu varmaan selventävä osuus sillä paperilehdessä lukee vain tämä:
18. Leffan avaruusolennolla on rokulia- Anonyymi
Ylläpito ilmoitti, että vihjeestä puuttuu todella suora vihje ja piste lopusta. Minulla on luullakseni sama ratkaisu kuin sinulla.
- Anonyymi
Ylläpito myönsi, että vihjeestä puuttuu kokonaan ns. suora vihje. Kun puolet vihjeestä puuttuu, vaikea on edes ehdottaa, miten jatkaisi, jotta vihje olisi oikein.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ylläpito ilmoitti, että vihjeestä puuttuu todella suora vihje ja piste lopusta. Minulla on luullakseni sama ratkaisu kuin sinulla.
Joo, bodarin laitoin
- Anonyymi
Hankala vihje Kääntiksessä: Kelluvista lavoista ylityksiin. 12 kirjainta. Hoksaajo joku, mikä sana tulee.
- Anonyymi
Jokin silta siihen tulee - millä saadaan kelluva silta?
- Anonyymi
Taitaapi olla lauttasillat.
- Anonyymi
"Voisin ihan mielelläni opettaa, miten toimia, jos on käytössä vain
digilehti ja kosketusnäytöllinen laite. Mutta Eki ei anna opettaa."
Voi olla hyvä asia, ettei anna. Yleensä en saa mitään tolkkua selostuksistasi omallakaan saitillasi. Jos jotakin tekemistä haluat Magmasi kanssa, niin tee Youtubeen opetusvideo Magman käytöstä.
Minulla ei ole muita kosketusnäytöllisiä laitteita kuin puhelin. Sillä olisi aika kurjaa alkaa scrollailemaan jotakin ristikkoa.- Anonyymi
Muutama video on. Puhelin on turhan pieni ristikoita piirtämällä ratkontaan. 10-13 tuumaa on järkevä laitekoko ja optimi on 12-13 tuumaa. Yli 13 tuuman laite on tarpeettoman iso.
- Anonyymi
mitä olisi piiliksen 11.vaakaa?? en hoksaa mistä se tulisi?
- Anonyymi
anagrammi sanasta "kiehtomaltasi" - nimitystä käytetään tietokoneiden sisältämän datan järjestelyssä.
- Anonyymi
Näin myöhään pyydettävä = vasta anottava.
- Anonyymi
aiheesta poiketen 23.6. maanantain keskis "lajimaa= visa" voisiko joku kertoa mistä/miten vastaus sana tulee??
- Anonyymi
Vaihda sanojen viimeinen tavu sanan alkuun, niin selviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425841Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714575Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464342SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564121SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913725Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613245SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502423Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352339Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131199