Ostin kirpparilta mustan lipallisen hatun, jota myyjä kutsui ruotsalaislakkiksi. En ollut ennen kuullutkaan koko nimitystä, mutta se näytti jotenkin tutulta, kuin jostain vanhasta valokuvasta tai sotilaselokuvasta.
Onko muilla kokemusta tällaisista? Onko se oikeasti ollut käytössä Ruotsissa vai onko kyseessä vaan suomalainen nimitys jollekin vanhalle lierittömälle lakille?
Käytättekö arjessa tällaista hattua, vai onko se vain keräilykamaa? Olisi kiva kuulla jos joku on ostanut samanlaisen tai tietää enemmän taustaa tästä lakkimallista.
Joko ostit ruotsalaislakin?
Anonyymi-ap
7
243
Vastaukset
Onko se lippa nahkaa vae nahkaimitoentia?
- Anonyymi
Se on mustaa sametin tapasta ja nahkalippa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on mustaa sametin tapasta ja nahkalippa
Se on hot juuri nyt Ruotsin gay piireissä.
Anonyymi kirjoitti:
Se on mustaa sametin tapasta ja nahkalippa
Vaahteramäen Eemelin lippalakki?
- Anonyymi
Jag har en hårig rumpa. Jag älskar finska killar.
- Anonyymi
Onkohan se niin sanottu länsilakki tai laivurin lakki? Tunnetaan myös nimellä kipparin lakki. Valmistetaan myös Suomessa Porissa. (Hinta yli 70 euroa)
- Anonyymi
Miksi luoja on luonut ihmiselle korvat ?
Jus tämä lakin takia 🫡
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1904373Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313160Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma302864Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602746PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist672733Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902605Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142341Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k992098- 911150
- 601082