Meillä oli perunkirjoitus vuosi sitten. Pesän asioita hoitamaan valittiin yksi veljeksistä. Nyt kun sovittu perinnönjako on edessä, hän tuo odottamatta ilmi hoitamattomia ulosottoja, joista hänellä on täytynyt kaiken järjen mukaan olla tieto jo kauan sitten. Ja tietenkin ulosotot ovat nyt juuri lankeamassa ja heti! Perunkirjoituksen yhteydessä ei tuotu esiin mitään ulosottotietoja vaikka niitä suurella todennäköisyydellä oli olemassa jo silloin ja niiden on täytynyt olla kyseisen veljeksen tiedossa. Jostakin luin, että lisävelkojen ilmaantuessa ne on kuukauden sisällä käsiteltävä perunkirjan liitteiksi. Mitä, jos pesän asioita hoitanut mies ei niin ole halunnut tehdä vaan on pantannut tietoja itsellään. Ulostotoista olisi ollut haittaa hänen liiketoimilleen (otaksuma).
Apua!
meitä huijataan
1321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
tekoon. Jos hän on ollut pesän ilmoittajana, niin hän on valaehtoisesti ilmoittanut kaiken pesään liittyvän velat ja varat.
Ottakaa pesän osakkaiden kokous nopeasti ja vaatikaa veljeltä selvitys pesän tilasta. Sovitelkaa asiat ja tehkää heti täydennysperukirja veloista ja velat on maksettava pesästä ennen pesänjakoa.