Miksi Linuxin kuva on perampi

Windows 11 Sumea ja epätarkka, varmaan johtuu surkeista ajureista, siirryn Loistavaan linuxiin!
981148
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 98

Vanhimmat

Siirry kynään ja paperiin.

Äänestä
  • Vaihdoin vindowsin kirjoituskoneeseen.

    Äänestä

  • Ota ne lääkkeesi!

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Ota ne lääkkeesi!

    Joo Ei se ota lääkeitään!

    Äänestä

  • Tuli hätäpaska winkurahousuun! mutta sitä vartenhan ne windowskäyttäjällä on!

    Äänestä

  • Onneksi on Linux.

    Äänestä

  • Windowsuttua! Yök!

    Äänestä

  • Noin noi persut ajattelee asioista!

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Tuli hätäpaska winkurahousuun! mutta sitä vartenhan ne windowskäyttäjällä on!

    Toi on hyvä neuvo!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Vaihdoin vindowsin kirjoituskoneeseen.

    Mitkä tulostimet toimii Win11 ?

    Äänestä

  • Windows on poistettu käytöstä monissa tietokoneissa

    Äänestä

  • Onneksi Linux toimii!

    Äänestä

  • Windows 11 : käyttöjärjestelmä, joka estää käyttäjiä käyttämästä koneitaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Vaihdoin vindowsin kirjoituskoneeseen.

    Windows on JÖÖTI

    Äänestä

  • Mene HOITOON.

    Äänestä

  • Pakottava tarve näillä win - potilailla kirjoitaa nettiin valheitaan.

    Äänestä

  • Seppo R.i.P ✞

    Äänestä

Varmaan johtuu siitä että et osaa käyttää tietokonetta?

Äänestä
  • Ottaako totuus noin koville että v-ttuilet aloittajalle?

    Äänestä

  • SaimaaaaaApina aina yhtä vitsikäs!

    Äänestä

  • i9 ei pysty ajaan 32 bittisenä vaa pelkästään 64 bittisenä.
    Siksi Windows on puolta hitaampi kuin Linux tällä prosessorilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ottaako totuus noin koville että v-ttuilet aloittajalle?

    Mikä ihmeen totuus? Totuus on selvästi se että kaveri ei osaa käyttää tietokonetta.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    i9 ei pysty ajaan 32 bittisenä vaa pelkästään 64 bittisenä.
    Siksi Windows on puolta hitaampi kuin Linux tällä prosessorilla.

    Miksi ei pystyisi? Mutta tässä on hieno esimerkki siitä kun ei tiedetä mitään tietokoneista ja niiden toiminnasta.

    Äänestä

Syy on näppiksen ja penkin välissä, että siirryppä vaan.

Äänestä
  • Tyypillistä KOLLIMAATTORIA!

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Tyypillistä KOLLIMAATTORIA!

    Eikö me vieläkään päästy susta eroon?

    Äänestä

  • Ja sulla on vika, jota eivät saaneet korjattua niuvassa!

    Äänestä

  • Miksi nää suljetun osaston apinat on päästetty kiusaan normi kansalaisia? Säästöjenkö syy?

    Äänestä

Dollarin arvo laskee rytisten, ja se tuntuu myös Suomessa. 85 sentillä saa 1 Dollarin.

Äänestä
  • Saa Microsoftin laadukkaita tuotteita edullisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Saa Microsoftin laadukkaita tuotteita edullisesti.

    Nähnytkään laatua!

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Saa Microsoftin laadukkaita tuotteita edullisesti.

    MS hinnoittelu ei mene sen mukaan! vaan maakohtaisesti.
    Suomessa maksataan mm Windowsita kymmeneenkeertaa se hinta kuin Intiassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00057 kirjoitti:

    MS hinnoittelu ei mene sen mukaan! vaan maakohtaisesti.
    Suomessa maksataan mm Windowsita kymmeneenkeertaa se hinta kuin Intiassa.

    Joo on huomattu!

    Äänestä

Harkivissa ainakin yksi ihminen kuoli ja 71 muuta haavoittui venäläisten droonien tulituksessa. Paikallisten viranomaisten mukaan asuinrakennukset, päiväkoti ja alueellinen värväystoimisto kärsivät vahinkoja kahdessa iskuaallossa.
Venäjä on tehostanut lennokki-iskujaan Ukrainassa iskuilla maanantaina kahteen sotilasvärväyskeskukseen Harkivissa ja Zaporižžjassa, Ukrainan asevoimat kertoivat. Kiovan mukaan uusimpien iskujen tarkoituksena on häiritä mobilisointitoimia.
Sunnuntaina Krementšukissa sijaitsevaan värväystoimistoon osui erillinen drooni-isku, joka viittaa Ukrainan viranomaisten kuvailemaan kohdennettuun hyökkäysaalloon rekrytointiinfrastruktuuria vastaan.
Harkivin pormestari Ihor Terekhov sanoi, että kuusi Shahed-droonia iski kymmenen minuutin sisällä ja kuvaili iskujen kohdistuneen "asuinalueisiin, autoihin ja ihmisiin".
Odessassa raportoitiin jälleen yksi kuolemantapaus drooni-iskun jälkeen. Samaan aikaan Zaporižžjaan maanantaina tehdyssä iskussa loukkaantui ainakin 20 ihmistä, alueelliset viranomaiset kertoivat.

Äänestä

Venäjän ilmahyökkäys kohdistui poikkeuksellisella voimalla Länsi-Ukrainaan
Venäjän yöllinen ilmahyökkäys kohdistui poikkeuksellisella voimalla läntiseen Ukrainaan, kertoo ukrainalaismedia. Kyiv Independentin mukaan Lutskin kaupunki joutui kovimman iskun kohteeksi sodan aikana.

Lutskissa kuultiin räjähdyksiä hieman ennen aamuneljää. Lutskin pormestari Ihor Polishchuk kertoi, että teollisuusalueelle ja autotalliin syttyi tulipalo iskujen seurauksena, mutta henkilövahinkoja ei ole raportoitu. Hänen mukaansa kyseessä oli suurin Venäjän isku kaupunkiin koko sodan aikana.

Ukrainalaiset tiedotusvälineet kertovat Venäjän ilmaiskun kohdistuneen erityisesti Länsi-Ukrainassa sijaitsevaan Lutskin kaupunkiin.

Ukrainan ilmavoimien mukaan Venäjä iski yöllä myös Lvivin, Hmelnytskyin ja Ternopilin alueille Länsi-Ukrainassa. Venäjän iskun arvioidaan olleen laajin koko sodan aikana. Ukrainan ilmavoimien mukaan Venäjä käytti iskussaan 728 Shahed-lennokkia, seitsemän Kh-101- tai Iskander-K-risteilyohjusta sekä kuusi Kinzhal-ohjusta.

Ukrainassa myöhäiskevättä ja alkukesää ovat leimanneet toistuvat massiiviset iskut siviilikohteisiin, ukrainalaismedia raportoi. Venäjä on käyttänyt iskuissaan sekä ballistisia että risteilyohjuksia ja ennätysmääriä Shahed-lennokkeja.

Ukrainan ilmavoimat varoitti jo myöhään tiistai-iltana, että Venäjä oli lähettänyt MiG-31-hävittäjiä liikkeelle Savasleikan lentotukikohdasta. Samalla suuria lennokkiparvia suuntasi eri puolille Ukrainaa. Länsi-Ukrainan ilmahälytykset päättyivät noin kello 6.15 paikallista aikaa.

Räjähdyksiä raportoitiin myös rintamalinjan lähellä Dniprossa, Sumyssa ja Zaporizzjan alueella.

Äänestä
  • Antakee zeleelle kauha!

    Äänestä

Onneksi mulla on Mac

Äänestä
  • Ne on ihan ok, tosin harmillista että applen softan laatu laskee koko ajan.

    Äänestä

K-Vaapunen kaupitteli mielialalääkeitään lappeenrannan torin puistikossa.

Äänestä
  • Varmaan yritti saada rahaa Sinoliin!

    Äänestä

Ukrainalainen turvallisuusviranomainen ammuttiin Kiovassa, drooniparvet jatkuvat
Ukrainalainen tiedustelu-upseeri ammuttiin kuoliaaksi keskellä kirkasta päivää Kiovassa Venäjän jälleen tehtyä yön drooni-iskuja pääkaupunkiin.

Äänestä

Poliisipartio peruutti mopoilijaa päin Riihimäellä.

Tilanteen nähnyt nainen kertoo, että kolari tapahtui Hämeenkadun ja Keskuskadun risteyksessä keskiviikkona noin kello 19.40.

Silminnäkijä kertoo ajaneensa Keskuskatua pitkin, kun hän huomasi poliisin pakettiauton. Poliisiauton perässä ajoi noin 15-vuotias tyttö mopolla.

Äänestä

Eikö se Linux kaverikin lähtenyt pois hölmöläisten maasta ja asuu nyt Oregon, USA?

Äänestä

Linux guy is very lucky to be living in the
Great State of Oregon, lucky indeed! (I do know)

Äänestä

Oregon is a beautiful state, very green with long hot summers and no snow during "Winter season"
Snow though at Mt.Hood ski resort/ Timberline Lodge
(Shining Jack Nicholson) Partly filmed there)
One Flew Over the Cockoo's Nest J.N. Also filmed
in Salem and Depot Bay.
Oregon home of Nike!
Here's looking at you Oregon Trail.

Äänestä

Ajurit ja prossu mitoitetaan kunkin rautapuolen mukaan. Terävän kuvan saa helposti mutta hyvää liikkuvaa kuvaa sitten vaikeammin. Mun halpis w11 i3 gen 12 prossu on tilanne juuri noin. Se kuitenkin riittää siihen tarkoitukseen mihin sen hankin. Tais olla 400e koko hoito. Win11 on kyllä muuten pska.

Äänestä

Linux is luckier that a Lottery winners in Finland!
You can't buy happiness with money,
and because only very few in Finland has money or has won lottery jackpots they lie and lie about their "Happiness"

Äänestä

Tekoäly koodaus on riskialtista! Tekoälyn on huomattu koodaanvan koodiin takaportin!

Äänestä

Tekoäly loi rajapintaa ja 4 kertaa windowsia tehokkaaman Linuxille GeForce RTX 5090 ohjaimmelle, mutta siinä havaittiin haavoittuvuuksia!

Äänestä
  • Linkki puuttuu - ei tekoäly mitään ole koodannut, koska rajapinta on suljettu. Tekoäly on siis kuvitellut koodaavansa ja hallusinoinut tapansa mukaan.

    Äänestä

  • Windowsin ajurissa käytetään ainakin kahta haavoittuvuusosaa, silti kuvan jakaminen eri resoluutioihin hidastaa ohjaimmen toimintaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00065 kirjoitti:

    Windowsin ajurissa käytetään ainakin kahta haavoittuvuusosaa, silti kuvan jakaminen eri resoluutioihin hidastaa ohjaimmen toimintaa.

    Olisi lähes yhtä nopeeta toteuttaa koko kuva samalla resoluutiolla, kuin pilkkoa sitä. Käytännässä nopaempaakin. kun näyttöohjaimeen ei syötetä toissijaisia käskyjä!
    Tässä kuitenkin havaittu haavoittuvuuksia. Tavalla jolla Windows ja tekoäly toteutti ohjausta.

    Äänestä

  • Anonyymi00064 kirjoitti:

    Linkki puuttuu - ei tekoäly mitään ole koodannut, koska rajapinta on suljettu. Tekoäly on siis kuvitellut koodaavansa ja hallusinoinut tapansa mukaan.

    Rajapinta on avoin! Se että siinä sooloillaan.. Voi voi!

    Äänestä

AI was invented in the United States because Finland
like always, is unable!

Äänestä
  • Finland can't do shit.

    Äänestä

Saman huomasin kun vertailin!

Äänestä

Linux jätkä ei halua asua Suomessa, eikä moni muukaan enään! Mutta moni viime vuosien tunkeilija haluaa, hah!
Jotain on vikaa maassa sellaisessa!

Äänestä

Linux kaverilla pyyhkii hyvin Oregonissa,
Land of Nike!

Äänestä

Apple on julkaissut hätäpäivitykset, joilla korjataan kolme uutta nollapäivähaavoittuvuutta. Kyseisiä haavoittuvuuksia on hyödynnetty iPhone- ja Mac-käyttäjiin kohdistuneissa hyökkäyksissä. !!!

Äänestä

Apple on Californiasta ja Microsoft Washington State,
ovat Oregonin naapuri osavaltiota!

Äänestä

Windows son suttua ja tuskaa!

Äänestä

Tietokoneet ja Internet suunniteltu ja toteutettu
Yhdysvalloissa koska Ameriikassa on kääritään hihat ylös ja tehdään homma ilmapiiri!
Johtava maa lähes ihan kaikessa, tehnyt enemmän yksin kuin koko muu maailma vaikka vain 5% ihmisistä.
5% vs 95%.

Äänestä

Syykö lien Windowsin grafiikapuskurin täyttyminen.

Äänestä

Kun tuheratte noita roska aloituksia niin katsokaa että edes otsikko on jotenkuten oikein kirjoitettu. Mutta kännykälähän on vaikea kirjoittaa oikein, muuta aparaattiahan teillä ei ole.

Äänestä

W11 sumentaa pelitkin!

Äänestä
  • Ja linux sulta aivot

    Äänestä

Koko win 11 on ihan persiistä.

Äänestä

Bill Gates'illä pyyhkii hyvin muutaman mailin Linux kaverin yläpuolella Seattle, Washington'issa,
home of Starbucks!

Äänestä

Miksi minulla aina ollut suuria ongelmia.
Olen käyttänyt 95, 98, Nt4, XP, 2000, Vista, 7, 8, 8,1, 10 ja 11

PELKÄÄ_TUSKAA

Äänestä

Windowsin kasvoilla kirjautuminen vaatii nyt valoaMicrosoft on muuttanut Windowsin kasvoilla sisäänkirjautumisen tekniikkaa. Nyt kirjautuminen ei onnistu enää heikossa valaistuksessa.

Äänestä

Windows on Ongelma! Windowsin menneisyyden taakka valtava.
Koko roska pyörii yhä antiikkisen Win32 API:n päällä.

Äänestä

Microsoft rikas firma, Bill Gates miljardööri!
Suomen valtio köyhä, veloissa Valheiden Unioniin
ja röyhkeille maahantunkeutujilla!

Äänestä
  • Ota persu nyt ne lääkkeesi!

    Äänestä

  • Koska Yhdysvalloissa OSATAAN ja Suomessa vaan matkitaan, wannabes on Suomalaiset (Ei kaikki mutta liian moni) Ovat helposti kusetettavissa ja ohjattavissa,
    puhuvat suurella suulla maailman tilanteesta mutta
    teot jotain muuta!

    Äänestä

  • ennenkuin laittelet noi linkkejäsi niin tarkista toimiiko ne, no persulta mikään ei onnistu.

    Äänestä

Miksiköhän Windows 11 on vain 11 prosentin markkinaosuus ;D

Äänestä
  • Koska Suomen osuus on täysi 0! NOLLA! ZERO!!

    Äänestä

Same story with aircrafts and cars, not a single unit from Finland. None!
But they do like to inspect cars each and every year, heh!
Someone told me the inspectors are "Engineers" Heh!
It's the same joke when these migrants in Finland had told Finns that they are "Engineers and architects" From countries where all people can't even read and write!
It's a lot talk in Finland, World affairs etc, when in reality it's all talk and no action.
One reason among many why western folks, French, Germans, Dutch etc do not immigtmrate to Finland.
They like going to the U.S., Canada and Australia.
I don't blame them after seeing it all!

Äänestä

Linux guy is a smart cookie, invented the Linux thing
and made a fast getaway to America, to land of milk and honey!

Äänestä

Tietoturvayhtiö Check Point varoittaa Microsoftin Sharepoint-alustan vakavasta haavoittuvuudesta, jota hyödynnetään jo kyberhyökkäyksissä.

– Kyseessä on akuutti, käynnissä oleva uhka, Check Point Researchin uhkatiedustelun johtaja Lotem Finkelstein sanoo tiedotteessa.

Äänestä

Linux jätkä asuu mukavassa ilmastoidussa talossa Oregonissa jossa on pitkä ja kuuma kesä/
long and hot summer!
Lucky Linux guy!

Äänestä

Yhdysvalloissa osataan AC ilmastointi koska on
kokemusta vuosikymmeniä kuten korkeiden talojen
rakentamisessa ja lentokoneiden ja autojen valmistuksessa.

Äänestä

Windows.......joku kirjoitti huonoa myyntiä?
Tuolla on että Microsoft on maailman 4. Eniten tienaava yhtiö @ +118 miljardia vuosi,
Kun koko Nokia oli parhaimmillaan 2000 n. 7 miljardia.

Äänestä

Ei ihme että Bill Gates on yli 117 miljardia/
117,000,000,000,
Kuinka paljon on Nokia kaverit?
Taitaa Gates olla enemmän kuin kaikki Nokiat yhteensä
ja paljon lisää??

Äänestä
  • Tuo on harha: Laitevalmistajat saa omat osuutensa ja jako on oikeudenmukaisempi kuin mikkisoftan tapauksessa. Myös speksit ovat suurimmaksi osaksi avoimia, joten voit halutessasi rakentaa koko systeemin itse uudestaan.

    Äänestä

Se oli kuulemma kyllästynyt Suomeen toi Linux kaveri jo vuosia sitten ja halusi to greener pastures Oregoniin!

Äänestä

Hän muutti vapaaseen Länteen Itä-Euroopasta.

Äänestä

Linux on parempi!

Äänestä

W11 on todella suttua!

Äänestä

Linuxin kuva on todella sumea ja suttuinen, johtunee surkeista ajureista.

Äänestä
  • K.o.l.l.i.m.a.a.t.t.o.r.i ei mistään mitään tiedä!

    Linuxin kuva on loistava! W11 ja edge, se on kamalaa suttua!

    Äänestä

Näin ON: Linuxin kuva on loistava! W11 ja edge, se on kamalaa suttua!

Äänestä

W11 on ihan suttua!

Äänestä

Alunperinhän puhe oli linuxista mutta palstaääliö kun ei osannut tehdä omaa niin kopioi tekstin. voin kyllä kaivaa esiin alkup. ja pitää sen palstan kärjessä loppuvuoden.

Äänestä

Windows sumentaa fontteja cleartypen paskalla, jota ei linuxiin ole laitettu vakiona päälle. Mutta saa toki, jos haluaa pilata käyttökokemuksensa.

Äänestä

yli 1000€ mennyt jo jokaista suomalaista kohden Urainan tukemisesn! Välillisesti vielä enemmän!

Äänestä
  • Paskamainen juttu!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 44 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Windows 11 Sumea ja epätarkka, varmaan johtuu surkeista ajureista, siirryn Loistavaan linuxiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu