1.1.2026 astuu voimaan uusi vero matkailuautoille

Anonyymi-ap

Saa nähdä kuinka hiljenee kotimaan caravan alueet.
Matkailuautot laitetaan heinäkuun jälkeen liikenteestä pois eli seisontaan ja yhä harvemmin niitä otetaan käyttöön.
Moni välttää leirintäalue maksua ja menee puskaparkkeihin.
Uuden veron seurauksena caravan yrittäjät kärsii niin leirintäaueiden yrittäjät kuten myös caravan varaosia myyvät ja matkailuautoja myyvät yrittäjät. Heille jää käsiin pitkä rivi
matkailuautoja. Lentomatkustaminen lisääntyy. Se lienee tarkoituskin.
Leirintäalueet supistuu ja kurjistuu ja pian välttää Suomeen tuloa myös ulkomaiset karavaanarit.
Onhan siitä se hyvä puoli että tiestö ei kulu ja P-paikat pysyy siistimpinä.

8

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä saa mitä tilaa.

      • Anonyymi

        Kuka on tilannut ja mitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka on tilannut ja mitä.

        Jotkut edunvalvontaorganisaationsa kanssa puliveivasivat nämä pröystäilyautonsa autoverosta vapaaksi, josta valtiovalta kiitti, ja laittoi painoon perustuvan käyttövoimaveron samalle viivalle normaalien henkilöautojen kanssa, jokaiselle 70000:lle uretaanille.
        Ihan syystä, jos joku sai LandCruiserin matkailuautoksi, ja ajeli sillä kaikki matkansa. Autoveronkin voisi noille laittaa maksuun, onhan se prätkilläkin, vaikka harrastevälineitä ovatkin.


    • Anonyymi

      Tuntuu hyvin vahvasti siltä, että ihmiset ei ymmärrä miksi tämä matkailuajoneuvojen vero nostetaan samalle tasolle muiden diesel ajoneuvojen kanssa. Tällä lopetetaan se veronkierto, jota on jo vuosia harrastettu tekemällä näennäismatkailuautoja, laittamalla pikku keitin nurkkaan, sänky ja muutama haarukka penkin alle. Tällä keinolla on päästy ajamaan edullisesti 6h pakettiautoa, joka on vielä usein tuotu maahan matkailuautojen verotuen turvin ilman maksettua autoveroa nakkaamalla keitin ja lusikat kyytiin ennen rekisteröintikatsastusta. Jos tästä sopasta pitää jotain syyttää on niitä ihmisiä, jotka on käyttänyt väärin matkailuajoneuvoille tarkoitettuja verohelpotuksia. Paras tietenkin olisi, kun koko verojärjestelmä pistettäisiin uusiksi, niin että ei olisi auto- ja ajoneuvoveroja mitä kiertää. Tässä hoidetaan oireita, ei tautia.

    • Anonyymi

      Matkailuauto kun ei ole henkilöauto, voiko sillä ajaa suomalainen Suomessa laillisesti jos sen rekisteröi toiseen maahan? Ei kai esimerkiksi ulkomaisella rekallakaan, ehkä, ole rajoituksia kuka ajaa.

      • Anonyymi

        Jos asuu vakituisesti ulkomailla ja ajoneuvo on rekisteröity myös samaan maahan, niin voi käyttää suomessa 6kk per 12kk ajanjakso. Kyseessä siis ns. turistiauto, jolla ei sitten muut saa ajaa kuin ne ulkomailla asuvat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos asuu vakituisesti ulkomailla ja ajoneuvo on rekisteröity myös samaan maahan, niin voi käyttää suomessa 6kk per 12kk ajanjakso. Kyseessä siis ns. turistiauto, jolla ei sitten muut saa ajaa kuin ne ulkomailla asuvat.

        Niinpä, ja jos kuskin osoite on kotosuomessa, niin ajaa saa ainoastaan ulkomailla asuvan auton omistajan/haltijan istuessa kyydissä.


    • Anonyymi

      paskareki kuskit tuplaverolle niin vähenöö se teiden tukkiminen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2524
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1997
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      57
      1938
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      16
      1911
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      54
      1831
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1583
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1498
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      13
      1224
    Aihe