nartun sterilisaatio

kokemuksia?

Olen viemässä omaa koiraani sterilisaatioon. Nyt kiinnostaa mitä kokemuksia ja muutoksia koirallenne on tullut sen jälkeen. Positiivisia/ negatiivisia?

Luin, että isoilla koirilla olisi tätä virtsankarkailua, äksyilyä, lihomista ym.? Pitääkö paikkansa?

Kiitos kaikille, jotka voivat valottaa tilannetta. Tässä miettii hyötyjä ja haittoja punniten..

5

837

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mää

      meillä on koira ainakin pysynyt ennallaan sen jälkeen, ruoka kiinnostaa kyllä enemmän kuin ennen :) mutta eihän se lihomaan pääse jos löytää oikean ruokasuhteen. kai sekin on aika yksilöllistä. meidän narttu oli 6v kun se leikattiin eikä tullut edes virtsankarkailua. ihan positiivinen kokemus oli, ja nyt vaan mietityttää miksei sitä tehty aikaisemmin vaan kärsittiin pahat kohtutulehdukset ja vaikeat valeraskaudet.eli haittoja ei meillä ole tullut esiin, hyviä puolia senkin edestä :)
      onnea päätöksentekoon!!

    • Doggini on nyt 5 v. 1,5-vuotiaana tuli märkäkohtu, jonka vuoksi jouduttiin tekemään sterilisaatio. Ei muuttanut koiran luonnetta tai käyttäytymistä millään lailla... vieläkin leikkii kuin pieni pentu. Lihomisen voi estää oikeanlaisella ruokinnalla, jos lihoo, niin vähemmän ruokaa...

      • sterilisaatio

        Eli leikkaus meni hyvin, mutta nyt olen huomannut, että tyttö nuolee paikkojaan aika innokkaasti aamuisin. Voiko antibiooteista tulla tulehdus sukuelimiin koirallekin, samoin kuin ihmiselle?

        Olisi kiva kuulla kokemuksia?


      • Hilipertti
        sterilisaatio kirjoitti:

        Eli leikkaus meni hyvin, mutta nyt olen huomannut, että tyttö nuolee paikkojaan aika innokkaasti aamuisin. Voiko antibiooteista tulla tulehdus sukuelimiin koirallekin, samoin kuin ihmiselle?

        Olisi kiva kuulla kokemuksia?

        Tarkoitatko tulehduksella hiivasientä?? En tiedä voiko eläimelle tulla niinkuin ihmiselle...mutta mikipä ei!


    • Jonna

      MOI!!

      Meillä doggi tytteli leikkauksen jälkeen muuttui, pirteämmäksi, iloisemmaksi, on jopa leikkisämpi kun mitä meitin 1v doggi ;)
      Meillä koirat on aina tullu kaikkien kanssa toimeen eikä leikkauksenkaan jälkeenkään esiintyny "ärhentelyä" muille.
      Virtsankarkailua ei ole ollut, ruoka maistuu hyvin (mikä meitin tapauksessa on hyvä kun nti ei oikein hyvin syönyt ennen leikkausta)

      en voi muuta sanoa että meitin tapauksessa leikkaaminen oli ainut oikea vaihtoehto.

      Jonna

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      50
      1178
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      815
    3. 68
      732
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      725
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      694
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      688
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      615
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      540
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      508
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      500
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      472
    13. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      469
    14. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      463
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      434
    16. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      421
    18. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      34
      404
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      399
    20. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      32
      393
    Aihe