Kävin oikeinsuuressa rengasliikkeessä jossa vaihdetaan myös rekka-autojen renkaita sisätiloissa.

Anonyymi-ap

Oli entinen hakkapelitan josta nastat poistettu ajoin naulaan. Lähdin tiedusteleen rengasvaihtoehtoja jossa myyjä pelotteli jopa väärien renkaiden vuoksi voi vakuutusyhtiö kieltäytyä maksaa korvauksia kolarissa (myyjä oli arviolta yli 30vuotias ainakin). Heti vieressä huomattavasti vanhempi mies myyjä sanoi eikä menetä ja kertoi rengassarjojen erilaisuuden jotenki olevan sallittua kunhan ovat jotakin tyyppiä??? En oikein ymmärtänyt. Samainen nuorempi myyjä kuitenki oudosti jatkoi hiukan tyrkyttäen tietyn merkin kitkarenkaita (vanhempaa varastoa). Samalla kuitenki vaikutti hyväksyvän sen sallituksia että yksi rengan saisi olla kesäkelillä kesärengas kun kolmen muusta rangaista poistettu nastat (mutta niin ei kuitenkaan sanonut koska kovasti yritti saada uudet rengassarjat myytyä). Siis saako käytännössä kesä-aikana vararenkaana ollut kesärengaan pitää auton käyttöpyöränä kun muut ovat nastattomia entisiä hakkapelitan renkaat.
Jos tuon toisen sanoista jotain ymmärsin, niin ilmeisesti se on sallittua jos ostan yhden uuden hakkapelita nastarenkaan ja poistan siitä itse nastat niin sitä voin ainakin käyttään vanhojen samanmerkkisten renkaiden kanssa vaikka ehkä kuvio erilainen. Vanhoissa kuviota jotain 7milliä.

Sanovat asiantuntiat mitä sanovat mutta on ollut ylivoimausesti ihanempi ajaa nastattomilla hakkapelitan renkailla eikä ole tarvinnut niitä vaihdella. Kestäneet paljon paremmin kuin menneinä aikoina ostetut kesärenkaat. Sorateillä oikein nautinto.

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ostin täysin uuden hakkapelitan nastarenkaan, nyt nyppinyt niistä nastoja. Ovat tiukassa kun on uusi rengas, melkein jo kaikki poistanut. Ehdottomasti parempi ratkaisu kuin ostaisi ihan uuden sarjan kesärenkaita, kun kaikissa renkaissa paljon kulutuspintaa. Kun vanhempi auto niin ei tiedä milloin mitäkin uutta voi ilmetä, siksi yhden uuden ostaminen järkevintä mutta parasta pitää laittaa alle. Kuinka hyvä sitten jonkun mielestä on, luulen kun urakuvioki on aika näyttäisi olevan parempi kuin jotkut kitkarenkaat jotka huonot märällä kesäkelille kuten aiemmin esittelivät, jotka olivat aivan p****t näihin verrattuna kesäkeliin vaikka olivat tunnettut merkit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      151
      9223
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6221
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      61
      4531
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      61
      4429
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      72
      4050
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3813
    7. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3454
    8. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      160
      3355
    9. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      18
      2986
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      2386
    Aihe