Juha Mieto on neuvokas kaveri joka tilanteessa. Hän pitää helteellä ohutta villapaitaa , käy monasti päivässä suihkussa ja nukkuu hirsitalossa. Miten sinä?
Helleniksejä
9
218
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, yli kymmenen kertaa päivässä sanomansa mukaan käy suihkussa.
- Anonyymi
Kastelen T-paidan puolimäräksi, kostea T-paita viilentää hyvin vähän aikaa päällä.
Pääni käärin kylmässä vedessä kasteltuun pyyheliinaan.
Sekin viilentää vähän aikaa. Molemmat keinot helpottavat oloa kymmenen
kertaa kauemmin kuin viileä suihku.
Valelen myös lavuaarin päällä käsivarsia kylmällä vedellä.
Ikkunoita en avaa kuin yöllä, jos ilma on viilentynyt - Anonyymi
Miul on villissuhe. Pelaa nääs molemmil keleil. Lambadat kans.
- Anonyymi
Pitäisin mieluummin näitä sadesäitä ja joskus auringonpilkahduksia
kuin mahdollisia tulevia helleviikkoja. Ne ovat hyvin raskaita elimistölle.
Päivällä ei jaksa sitäkään kuin ennen eikä yöllä sa nukutuksi. - Anonyymi
Pimennä huoneet, älä päästä lämpöä sisälle.
Sauno niin korkeassa lämpötilassa kuin tuntuu hyvältä. Sen jälkeen palelet +30º helteessä. Kuuma suihkukin on parempi kuin kylmä, samasta syystä. - Anonyymi
Villapaita.
Kuulostaa ehkä omituiselta, varmasti toimii. Samalla laillahan se eristää kuumaa, kuin kylmääkin. Siis paidan ilma eristää.
Mulla oli vuosikaudet tupakkitakkina puolipitkä vanha untuvatakki. Toimi erinomaisesti sekä pakkasessa, että helteessä käytin kesättalvet.
Ikävä kyllä se perskaantui hävityskuntoon. Nyt mulla halpanen vanutakki samassa tarkoituksessa. Kyllä sekin toimii, joskaan ei niin hyvin.
Noin muuten pysyttelen helteellä sisällä. Kova tuuletus ja kämpän jäähdutys öisin. Päivät ikkunat ja verhot visusti kiinni. On myös jokin jäähdytuskone. Siitä en osaa sanoa, koska se toisessa huoneessa.
Suihku auttaa kyllä. Lämmin suihku. Elimistö niinkuin hämääntyy luulemaan suihkun jälkeen ilmaa kylmemmäksi. Nojoo, kummenen kertaa päivässä, voihan siinä iho kuivahtaa.
Ilpua monesti suunnitellut. Helteet ei kuitenkaan montaa viikkoa kestä, sitten asia jo unohtuu. Kaukolämpö, ei tarvetta ylimääräiseen lämmitykseenkään. Mutta kyllä suomessakin syytä miettiä uksityisasuntojen ilmastointia. Höh, ennen se oli hiton kallis lisävaruste autoissa, nykyisin vakiona joka rutinohvissakin. Monikö ostais auton ilman ilmastointia...
Helteitten paras puoli, ne kestää vaan vähän aikaa. Jos ois pitkästi, ihmisiä alkais kuoleen jo paljon Ainakin vielä tässä hengissä ollaan.
Joop, viikonloppuna pitää kokeilla sisäistä villapaitaa. Se ei ehkä viilennä, mutta jos muuten tulis kiva olo, ettei liika kuumuus haittaa. D
Kandee kokeilla villapaitaa tms eristävää ja suojaavaa vaatetusta. Toimii kyllä.
=DW=- Anonyymi
Israelilaiset sotilaat pitävät villasukkia armeijasaappaissaan, kesät, talvet.
- Anonyymi
Armeijan käyneet tietää kuinka verkkopaita piti ihon ilmavana, ei hiki tarttunu, eikä vaatteet liimaantunu ihoon. Jatkuva suihkus olo on hölmöä.
- Anonyymi
Juurikin näin, jos tuntuu välissä tukalalta, niin laitan hersleeppini jääkulhoon viilentymään vähäksi aikaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721