Valkohäntäpeura ja pimeänäkökiikari

Anonyymi-ap

Tulevalle kaudelle ei enää sallittu pimeänäkölaitteiden käyttöä lounais-suomen peuratihentymä alueilla. Toisaalta ihan ok, mutta toisaalta itseasiassa turvallisuutta vaarantava päätös.
Miksi näin niin siitä seuraavassa.
Pimeänäkökiikarihan perustuu lämpöön. Eli kiikarissa näet kaikki hiirtä isommat omassa profiilissaan lämpösäteilyn perusteella jolloin myös pimeässä liikkuva peura on ollut helppo havaita ja tunnistaa. Näinollen myös varma laukaus on ollut helppo ampua.
Tälle ei siis sallittu enää jatkoa. Mainittakoon, että esimerkiksi villisian ja supikoiran metsästyksessä tuo on sallittua.
No, vastaavasti tavallisella tähtäinkiikarilla saat ampua edelleen vaikka läpi yön eli peuraa saat ampua perinteisin kiikarein miten ikinä sitten tihrustatkaan siitä läpi toivottavasti elukan oikeaksi tunnistaen.
Tuo siis on sallittua ihan koko maassa, mutta ei pimeänäkökiikarin käyttö joka on huomattavasti turvallisempaa sekä varmempaa kuin myös eettisempää kohde eläintä kohtaan.
Olisiko siis tähtäinlaitteistoa ja pimeää vuodenaikaa syytä tutkailla tarkemmin myös lakiteknisesti ajatellen mikä olisi esimerkiksi turvallisin tapa käyttää tähtäintä.
Tyyliin tavallisen kiikarin käyttö estettäisiin ilman hyvää perustetta joka voisi olla (luminen maa ja kuutamo tai lähi taajamasta pilvien kautta heijastava valo) tunti auringon laskun jälkeen, mutta pimeän ajan saisi käyttää valovahvisteista yötähtäintä?

1

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

        Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
        Maailman menoa
        156
        2548
      2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

        En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
        Maailman menoa
        148
        2377
      3. Kirje, PellePelottomalle.

        Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
        Ikävä
        102
        1072
      4. Meni kyllä aika solmuun

        Meidän tutustuminen 😐
        Ikävä
        64
        901
      5. Sinua oli kiihottavaa

        Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
        Ikävä
        65
        839
      6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

        Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
        Maailman menoa
        274
        717
      7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

        Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
        Kuhmo
        18
        717
      8. Voi teitä naisia

        Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
        Sinkut
        85
        710
      9. Martinan hevoset.

        Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
        Kotimaiset julkkisjuorut
        203
        680
      10. Hyvä meininki

        TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
        Haapavesi
        22
        658
      Aihe