Traktoriyhdistelmän ohittaminen moottoripyörällä

Anonyymi-ap

Ohittaminen on moottoripyörällä paljon helpompaa, kuin vanhalla pienitehoisella autolla. Moottoripyörä kiihtyy ohitukseen lähtiessä hyvin, joten traktoria takaa lähestyttäessä voi nopeuden pudottaa samaan nopeuteen traktorin kanssa. Sitten katsoa, että se ei ole pian kääntymässä. eli onko jotain tieliittymää pellolle tai muualle juuri sillä kohtaa. Traktorien ja kärryjen valot on usein surkean pienet tai ne ei toimi. Eli vilkku ei näy. Kun ollaan kohdalla ja tie on vapaa, voi traktorin ohittaa reilusti vasemmalta ja kun ollaan menossa ohi, niin siinä kohtaa reilumpi kiihdytys. Vältytään näiltä turhilta kuolemilta ja surullisilta uutisilta.

https://yle.fi/a/74-20172301

3

177

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloittajan tapa pitäisi olla hallussa kaikilla ennen kuin annetaan vehjettä alle.

      • Anonyymi

        Näin juuri! Monilla motoristeilla on huono tapa mennä "heittämällä ohi" hitaammasta ajoneuvosta. Eli ei edes hidasteta, kun tullaan sen traktoriyhdistelmän perään, vaan lähestyttäessä lisätään vaan kaasua, kun ollaan näkevinään, että kukaan ei ole vastaan tulemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2465
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      40
      2092
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      495
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      462
    Aihe