Ja tilalle asentuu toimiva Windows, aito ja alkuperäinen. Pitäisi kaikkien ongelmien loppua siihen. Eniten ärsyttänyt Linkkuran kamala toimimattomuus.
Tänään poistuu koneelta Linux Mint
Anonyymi-ap
15365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Paskaa puhut, ei sulla mitään Linux Minttiä ole eikä Linux Mint ole mikään linkkura. PISTE! Eniten ongelmia aiheuttaa sun rakas wintoosas! Linuxit sentään toimii, winkura ei.
MITÄ?! Nyt menee kyllä vihkoon pahemman kerran! Tässä ei ole kyse vain "käyttöjärjestelmävalinnasta" – tämä on pyhäinhäväistys!
Ensinnäkin: toimiva Windows? Onko tämä sarkasmia? Siis se jatkuvasti päivittyvä, väkisin uudelleenkäynnistyvä, turhanpäiväisiä taustaprosesseja suoltava vakoileva käyttöjärjestelmä, joka vieläpä vie puolet koneen suorituskyvystä vain siihen, että se on olemassa? Mintti sentään käynnistyy 10 sekunnissa, vie RAM-muistia kuin säästöliekillä ja antaa käyttäjän oikeasti omistaa koneensa.
Toisekseen – Linkkura? Tarkoittanet *Linkkurointia*, eli todennäköisesti ongelma on ollut ennemmin käyttäjässä kuin Mintissä. Mintin Nemo-tiedostonhallinta toimii sulavasti, ja jos oikeasti hallitsisit järjestelmäviittauksia, niin softalinkit ja hardlinkit eivät olisi sinulle ongelma. Mutta kas – Windowsissahan ei edes ole kunnollista linkkirakennetta ilman PowerShell-tai-Command-Prompt-venkoilua, ja silloinkin se kusee metatiedot ja polut.
Ja "aito ja alkuperäinen" – mitä se edes tarkoittaa? Oletko seuraavaksi palaamassa IE6\:n pariin, koska sekin on "alkuperäinen"? Mintti tarjoaa sinulle täysin vapaan, yhteisön ylläpitämän, *Debianin vakauteen ja Ubuntun tukeen pohjautuvan*, turvallisen ja *tyylikkään* ympäristön ilman bloatwarea ja ilman "act now to activate Windows" -vesileimaa ruudun alareunassa.
Käyttöjärjestelmät eivät ole pelkkä valinta – ne ovat elämäntapa. Ja Mintti ei vain toimi – se loistaa. Mutta jos haluat vaihtaa sen suljettuun, kaupalliseen, ennalta-asetettuun tyranniaan, niin hyvä on. Mutta älä syytä Minttiä siitä, ettet jaksanut opetella käyttämään vapautta.
Nyt otan vihreää teetä ja jatkan tyytyväisenä Cinnamon-työpöydälläni. Ilman ajuriongelmia, ilman mainoksia, ilman päivityspakkoja.
Ei me voida mitään sun osaamattomuudelle!
Hyvä ratkaisu! Windows on ammattilaisten tekemä, ja edustaa vankkaa laatua ja lujaa luotettavuutta.
Älä viitsi valehdella, ei Windowsia huomaa ammattilaisten tekemäksi eikä se todellakaan edusta vankkaa laatua ja lujaa luotettavuutta!!
:D :D :D
Minun linux-kone, muistaakseni mint-jakelulla on ollut parisen vuotta pimeässä kellarissa, oiskohan se oppinut siinä ajassa tavoille.
Windowsiin saa oikeita ohjelmia.
Aina joutuu maksamaan - ja virukset vie loput!
Niin saa linuxeihinkin, ja turhaan poistatit edelliseni, koska siinä ei ollut mitään asiatonta!
Linkkura-tekoälymode poistaa, turhaan minua syytät.
Eli Suomi24 käyttää siis Windows-linkkuraa? Tämä selvä!
Ketä pitäisi osaamattomuutesi kiinnostaa?
Kerää vain sääliä pikkutytöiltä!
KAIKKI MAAILMAN PROLETARIAATIT LIITTYKÄÄ YHTEEN