Ja tilalle asentuu toimiva Windows, aito ja alkuperäinen. Pitäisi kaikkien ongelmien loppua siihen. Eniten ärsyttänyt Linkkuran kamala toimimattomuus.
Tänään poistuu koneelta Linux Mint
3
88
Vastaukset
- Anonyymi
Paskaa puhut, ei sulla mitään Linux Minttiä ole eikä Linux Mint ole mikään linkkura. PISTE! Eniten ongelmia aiheuttaa sun rakas wintoosas! Linuxit sentään toimii, winkura ei.
- Anonyymi
MITÄ?! Nyt menee kyllä vihkoon pahemman kerran! Tässä ei ole kyse vain "käyttöjärjestelmävalinnasta" – tämä on pyhäinhäväistys!
Ensinnäkin: toimiva Windows? Onko tämä sarkasmia? Siis se jatkuvasti päivittyvä, väkisin uudelleenkäynnistyvä, turhanpäiväisiä taustaprosesseja suoltava vakoileva käyttöjärjestelmä, joka vieläpä vie puolet koneen suorituskyvystä vain siihen, että se on olemassa? Mintti sentään käynnistyy 10 sekunnissa, vie RAM-muistia kuin säästöliekillä ja antaa käyttäjän oikeasti omistaa koneensa.
Toisekseen – Linkkura? Tarkoittanet *Linkkurointia*, eli todennäköisesti ongelma on ollut ennemmin käyttäjässä kuin Mintissä. Mintin Nemo-tiedostonhallinta toimii sulavasti, ja jos oikeasti hallitsisit järjestelmäviittauksia, niin softalinkit ja hardlinkit eivät olisi sinulle ongelma. Mutta kas – Windowsissahan ei edes ole kunnollista linkkirakennetta ilman PowerShell-tai-Command-Prompt-venkoilua, ja silloinkin se kusee metatiedot ja polut.
Ja "aito ja alkuperäinen" – mitä se edes tarkoittaa? Oletko seuraavaksi palaamassa IE6\:n pariin, koska sekin on "alkuperäinen"? Mintti tarjoaa sinulle täysin vapaan, yhteisön ylläpitämän, *Debianin vakauteen ja Ubuntun tukeen pohjautuvan*, turvallisen ja *tyylikkään* ympäristön ilman bloatwarea ja ilman "act now to activate Windows" -vesileimaa ruudun alareunassa.
Käyttöjärjestelmät eivät ole pelkkä valinta – ne ovat elämäntapa. Ja Mintti ei vain toimi – se loistaa. Mutta jos haluat vaihtaa sen suljettuun, kaupalliseen, ennalta-asetettuun tyranniaan, niin hyvä on. Mutta älä syytä Minttiä siitä, ettet jaksanut opetella käyttämään vapautta.
Nyt otan vihreää teetä ja jatkan tyytyväisenä Cinnamon-työpöydälläni. Ilman ajuriongelmia, ilman mainoksia, ilman päivityspakkoja. - Anonyymi
Ei me voida mitään sun osaamattomuudelle!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t826251- 353421
- 443028
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402252Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282161- 1202043
- 1901972
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291969Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241588Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna171468