Inframarkkinat vaikuttaa enemmän suljetun sisäpiirin kokoontumiselta kuin avoimelta alan foorumilta. Tunnelma muistutti tapahtumaa, jonka järjestelyissä oli enemmän painoarvoa sillä, kuka kuuluu 'piiriin' kuin sillä, kuka tuo oikeasti uusia näkökulmia tai ratkaisuja alan ongelmiin. Puheenvuorot olivat täynnä tuttuja nimiä ja tuttua sanomaa – aivan kuin kyseessä olisi vuosittainen raportointitilaisuus omalle verkostolle, ei yleisölle.
Eikä voi olla huomaamatta, että moni lavalle päästetty taho oli jollain tavalla 'kytköksissä' toisiinsa – yritysten, hankkeiden tai päätöksenteon taustalla. Vaikutelma oli selvä: tietyt nimet pyörittävät tätä kenttää, ja jos et ole osa tuota verkkoa, olet ulkopuolinen. Rakentava kriittisyys puuttui täysin, ja monelle jäi fiilis, että koko tapahtuma on järjestetty enemmän valvomattomien suhteiden ylläpitämiseksi kuin alan kehittämiseksi.
Oli vaikea välttää ajatusta, että paikalla ei oltu oppimassa tai haastamassa mitään – vaan näyttämässä naamaa, vahvistamassa valta-asemia ja sopimassa tulevista kuvioista kulissien takana. Jos tällainen toiminta tapahtuisi toisella alalla, sitä kutsuttaisiin muilla nimillä kuin seminaariksi. Yleisölle tarjottiin pintakiiltoa – todellisuus jäi verhon taakse.
Ja tätäkö meidän infra-ala tarvitsee – lisää kabinettivetoisuutta ja näennäiskeskustelua? Samaan aikaan kentällä painitaan budjettien, aikataulujen ja kestävyyden kanssa – mutta näissä piireissä se ei tunnu kiinnostavan ketään.
Inframarkkinat vaarallinen verkosto
Anonyymi-ap
1
187
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2593151Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy782598Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har281745Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään701655Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1851603Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j181280Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.691191- 661143
- 951043
- 24909