Olen viime aikoina joutunut katsomaan elämän totuutta, vasten kasvoja.
Kun ollaan lapsia, sieltä ammennetaan paljon matkaan. Saammeko olla lapsia, juosta kesäisin paljain paloin ja tuntea turvaa ja välittämistä.
Tämä asia tietenkin riippuu siitä, miten vanhempanne voivat tai saaneet lapsuudestaan, onko ollut turvaa ja välittämistä.
olen huolestunut suuresti, miten jaksavat opiskelijat, jotka käyvät toista astetta jossain kaukana kotiaan ja vanhemmilla ei ole varaa auttaa taloudellisesti.
Tai sitten vanhemmat, jotka olettavat, että lapsi selviytyy, sillä heidänkin on pitänyt selviytyä. Takuuvarmasti voin kertoa, että nyt maailma on paljon kovempi, yhteiskunta ei näe nuorten ja lasten asioita lainkaan, monesti puuttuu kaikki mitä nuori tarvitsee, ei ole kunnon asuntoa, ei ruokaa eikä mitään mahdollisuutta edes vähäistäkään mahdollisuutta viettää nuoren elämää.
Tähän pitäisi puuttua yhteiskunnan valittujen ihan toden teolla, tärkein asia, jotta kansalla on tulevaisuus.
Itse näen sen omassa kodissa, miten käy kun sairaus tulee ihmiselle, joka on joutunut kovalla työllä elämäänsä elämään, jotta olisi jonkin arvoinen.
Työelämän aika meni hyvin, mutta nyt sairastuessa sen lapsuuden kurjuus tulee jatkuvasti esiin. Ajattelin, että olisi päässyt ulos perheensä ajattelumaailmasta ja siitä, että lapsen pitää hankkia elantonsa jo alle 10 vuotiaana tai kerjätä se jollakin tapaa. Siitä häntä arvostettiin, että kesät teki töitä vieraille jo tuolloin, muuta arvostusta omat vanhemmat eivät suoneet.
Kotonaan ruokaa sai vain harvoin, sillä rahaa ei heillä ollut ja olivat kaikin tavoin kiusattuja alakoulun aikaankin jo.
Nyt on taasen todella vaikeaa, sillä työhön ei pysty ja ei arvosta itseään tehdystä elämän työstä tippaakaan. Kukaan muu ei osaa yhtään mitään ja kakarat ovat laiskoja, tämän hän näkee nyt.
Eivät lapset ole useinkaan laiskoja, mutta heidän tilanteensa on se, että ovat jätetty hyyei ilman turvaa ja välittämistä ja yhdessä oppimista elämään.
Minusta tämä näkyy jatkuvana pahoinvointina nuorilla, tapahtuu kamalia asioita ja
tarpeetonta riskinottoa elämässä, jotkut pilkkaavat ja ivaavat uskaltamisesta ja epävarma nuori lähtee tekemään aivan ajattelemattomia ja vaarallisia asioita.
Joka paikassa on puukot ja puntarit mukana, pillerin myyjät kyttäämässä uhreja ja tähän helvettiin ei juuri ole puututtu , vaan hallitus on hiekkalaatikolla kinastelva joukkue, vailla järkevää ja asiallista toimintaa.
Elämisen vaikeus lapset, nuoret , seniorit
Anonyymi-ap
1
68
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."562215Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2012051- 1161392
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki58887Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933855- 61746