en revi piuhoi pois seinästä, suljen kyll akkunat, jos sattuu olemaan levällään :) En enää osaa varoa, esim, tv.pistoketta, enkä muitakaan sähköväleineit. Tigiboxii mullei oo mutt tietty wlan modeemi, (kerrostalo - wlan ja kaapelikanavat)
Miten en osaa yhtään pelätä että
salama iskis tähäntaloon
ja just mun sähkölaitteet menis toimimattomaks;)
Ukkosella_
8
285
Vastaukset
- Anonyymi
Eikai ukkonen kerrostalon pistokkeista mitään särje, ja saa niitä uusia, jos jotain poksahtaa.
Tulee vanhsta muistista otettua töpselit irti.
Aiemmin oli avojohdot, niin rätisi ja tuii välähteli pistorasioissa..
Kyllä ukkosta kannattaa kunnioittaa, jokunen vuosi sitten löi tienvarresta ison koivun säpäleiksi.- Anonyymi
- Brennenstuhl Ylijännitesuoja 13500 A, ukkossuoja.
https://www.clasohlson.com/fi/Brennenstuhl-Ylijannitesuoja-13500-A,-ukkossuoja/p/36-8863
- Airam ylijännitesuoja 16A 250V IP20
https://www.puuilo.fi/airam-ylijannitesuoja-16a-250v-ip20
Tuollaisen voi laittaa seinän pistorasiaan, eli tulee siihen väliin suojaamaan kallisarvoista laitetta. On sitten myös jatkojohtoja, joissa on tuo sama ylijännitesuoja sisäänrakennettu.
https://www.motonet.fi/tuote/brennenstuhl-jatkojohto-ylijannitesuojalla-ja-kytkimella-6-osainen-15-m?product=90-00986
https://www.puuilo.fi/airam-4-os-jatkojohto-kytkin-ylijannitesuoja-3m
- Anonyymi
Rakentaja.fi sivustolla tällaista tietoa:
Voiko laitteet irrottaa pistorasiasta ukkosen ajaksi?
Kyllä – irrottaminen katkaisee yhteyden sähköverkkoon ja estää ylijännitevahingon.
Huomioi kuitenkin:
Irrottaminen ei ole täysin riskitöntä, jos ukkonen on jo lähellä.
Älä koske laitteisiin, jos ukkosmyrsky on päällä – sähköiskun vaara.
Käytännöllinen vain yksittäisille laitteille, ei koko kodin suojaksi.
Paras suoja on ammattilaisen asentama ylijännitesuoja sähkökeskukseen.
– Esimerkiksi jatkojohto, jossa on ylijännitesuoja ei riitä suojaamaan laitetta voimakkaalta virtapiikiltä. Se on vain lisäsuoja.
Suojaa tärkeät laitteet ylijännitesuojalla tai irrota ne kokonaan pistorasiasta ennen ukkosmyrskyä. - Anonyymi
Kannattaa irroittaa töpselit ei se ukkonen kauan kestä,suihkuun ei saa mennä, kuulemma, kaljaa ja siideriä voi ottaa, älä syö raskasta ruokaa.
- Anonyymi
Yhtä laillahan se jännite tulee esim. antennikaapelia pitkin
- Anonyymi
MInä sammutan tietokoneen ja en lataile ukkosen aikaan mitään vempainta. Pieni vaiva siihen nähden mitä voisi tapahtua.
- Anonyymi
Itselläni on jatkojohto, jossa on suojaus sisäänrakennettu. Siihen on kytketty TV, sen antenni ja myös tietokone.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1022463Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/301916Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1311684- 1121481
Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden211336- 1371248
Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka136966"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!46942Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su80916Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29867