Sotkuisen kokolattiamaton pesu

Anonyymi-ap

Juhlissa sotkeutunut kokolattiamatto pitäisi pestä. Maton myyjällä ei tähän ollut ihme kyllä antaa minkäänlaisia vinkkejä. He kuulemma vaan myyvät niitä eivätkä pese. Aika omituista..,

Matossa on kuivahtaneita punaviini ja kahvilikööritahroja.

Oma strategia on seuraava: teen keskivahvan seoksen mäntysuopaa jota kaadan ämpäristä tahroille. Käytän karkeahkoa harjaa jolla pyrin töpöttämäön aineen kunnolla tahrakohtiin. Jätän maton kohtuu märäksi mutta en nyt varsinaisesti uita sitä. Annan vaikuttaa vuorokauden jonka jälkeen käsittely Kärcherin mattoimurilla ja heidän omalla aineella.


Miltä kuulostaa? Kärscherin oma laite ei tee pinttyneille tahroille mitään mutta ehkä pitkällä liotuksella Mäntysuopaa saisin maton pelastettua.

Mielellään kuulisin mielipiteitä käytettävistä aineista, vaikutusajoista ja ylipäätään onko suunnitelma hyvä. Kiitos etukäteen.

2

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuivapesuaine. Suihkitaan, harjataan ja imuroidaan.

    • Anonyymi

      Kysy paikallisesta pesulasta/siivousliike, onko heillä vuokrata painehuuhtelu laitetta jolla voi pestä niin kokolattiamatot kuin kangassohvat,runkopatjasängyt,auton istuimet. vrk.vuokra ei yleensä ole kun noin 30e+matalavaahtoisen pesuaineen hinta.Olen pessyt satoja nelijöjä työssäni ja puhdasta on tullut,tahrakohdat kannattaa laittaa likoamaan pesua aloittaessa,jos joudut käyttämään tahranpoistoainetta niin yritä poistoa vasta märästä matosta silloin ei mahdollinen valkaiseva vaikutus aineessa pääse niin tehoamaan jättäen selkeän värieron.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      65
      3858
    2. 47
      3203
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2969
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      47
      2870
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2426
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1931
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      24
      1925
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      136
      1830
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      89
      1259
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1200
    Aihe