Kaikki muutkin täällä kehuskelee

Olisin päässyt mihin tahansa Suomen yliopistoon pääsykoepisteilläni. Mutta pääseminenhän riippuu koulutusohjelmasta. Itse en lukenut kirjoituksiin enkä pääsykokeisiin rivin riviä, vaan ryyppäsin viimeiset neljä kuukautta.
:P
61905
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

hahaa, ei tarvitse miettiä enää mitä haluaisi opiskella. SAIN LOTTOVOITON!!!
Nyt matkustelen ja palataan asiaan 10 vuoden kulutta.

Äänestä

Itse ryyppäsin koko viime vuoden ja sain hädin tuskin kasaan Kelan opintotukeen vaatimat nopat. :D

Äänestä

Itse olen ryypänny viimeiset 10 vuotta. Hädin tuskin saan peruspäivärahan riittämään viinaan, mutta onneksi ekonomin paperit lukeneena osaan käyttää rahaa oikein.

Äänestä

Itekin aikoinaan 18-vuotiaana pääsin opiskelemaan stadin oikikseen. Siitä on nyt syksyllä 8 vuotta aikaa. Joku kolme vuotta siellä opiskelin, tai opiskelin ja opiskelin, mut kolmessa vuodessa tuli kuitenkin hakattua jotain 70 ovaria. Kesätöissäkin olin yhden kesän perintätoimistossa.

Pääsin sunnuntaina neljättä kertaa katkolta. Eilen aloin heittämään rojua taas hihaan, sen jälkeen kun työkkärin ämmä oli nauranut mut ulos kopistaan ja mutsi käskenyt mennä ruinaamaan ruokarahaa vaikka sossun luukulta. Mulla on niin paljon velkoja diilajille, että luultavasti tuun lähiviikkoina löytämään itteni nappi otsassa kaatopaikalta.

mut ainakin mulla on opiskelupaikka

Äänestä

Suoritin ensin opistoasteen koulutuksen jotta saan yleensä mahdollisuuden hakea yliopistoon/AMK:n, siinä sivussa hoidin kolmea alle kouluikäistä lastani, luin pääsykokeisiin, hoidin kodin ja sen sellaista pientä näpertelyä...

Enkä edes tiedä vielä olenko päässyt sinne minne hain.

Mut mä olen ONNELLINEN!

Äänestä

Nii no kovin monee "kovana" pidettyy paikkaa et oo voinu päästä vaik oisit kirjottanu 7 L:ää. Esim. lääkiksee tai oikiksee ei voi päästä papereilla sisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miksen minäkin? kirjoitti:

Olisin päässyt mihin tahansa Suomen yliopistoon pääsykoepisteilläni. Mutta pääseminenhän riippuu koulutusohjelmasta. Itse en lukenut kirjoituksiin enkä pääsykokeisiin rivin riviä, vaan ryyppäsin viimeiset neljä kuukautta.
:P

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu