Pisti niin silmään tuo uutisointi sähkötupakoista ja laittoi miettimään mikä kyttäysvaltio Suomi on.
Ruisrockissa takavarikoitiin runsaasti sähkötupakoita – kysyimme, miksi poliisi on niistä niin kiinnostunut
https://yle.fi/a/74-20171481
Poliisi puuttui terävästi laittomien sähkötupakoiden käyttöön heinäkuun alussa Ruisrockissa Turussa. Paikallinen poliisi on ottanut laittomat vapet valvontaan jo pidemmän aikaa sitten, mutta nyt myös Ruisrockiin muualta saapuneet saivat nähdä, miten Turussa asiaan puututaan.
Poliisihallituksen mukaan poliisi valvoo vapeja koko maassa tupakkalain valvonnan yhteydessä.
Poliisi kirjoitti sakon tai rikosilmoituksen laittomasta sähkötupakan käytöstä tai hallussapidosta noin 90 juhlijalle. Koko viime vuoden aikana sakkoja kirjoitettiin noin 400.
*
Tupakkalaki Suomessa (laki toimenpiteistä tupakoinnin vähentämiseksi, 693/1976) pyrkii vähentämään tupakoinnin aiheuttamia terveyshaittoja ja nikotiiniriippuvuutta. Laki sisältää säännöksiä muun muassa tupakkatuotteiden myynnistä, markkinoinnista, käytöstä ja tuonnista. Tupakkalain tavoitteena on savuton ja nikotiiniton Suomi vuoteen 2030 mennessä
*
Tupakan kielto on natsismia ja peräisin natsi saksasta ja Hitleriltä
Adolf Hitler's personal distaste for tobacco[17] and the Nazi reproductive policies were among the motivating factors behind the Nazi campaigns against smoking.[18] The Nazi anti-tobacco campaign included banning smoking in trams, buses, and city trains,[1] promoting health education,[19] limiting cigarette rations in the Wehrmacht, organizing medical lectures for soldiers, and raising the tobacco tax.[1] The Nazis also imposed restrictions on tobacco advertising and smoking in public spaces, and regulated restaurants and coffeehouses.[1] However, these measures were widely circumvented or ignored.
https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-tobacco_movement_in_Nazi_Germany
*
Samoin alkoholin juominen siihen aikaan kun haluaa on Suomessa on kiellettyä ja siitä on uutisoitu:
Espanja ei halua olla Suomen kaltainen alkoholikulttuurin suhteen. Espanjassa alkoholin saatavuus on laaja, ja alkoholia voi ostaa ympäri vuorokauden, vaikkakin baarien aukioloajat vaihtelevat. Espanjassa on myös havaittavissa alkoholin saatavuuden ja kulutuksen lisääntymistä, mikä näkyy erityisesti turistialueilla. Suomessa taas alkoholijuomien myynti on tarkasti säänneltyä, ja myyntiajat ja -paikat ovat rajoitettuja.
Espanjassa alkoholi on yleisesti ottaen edullisempaa kuin Suomessa. Esimerkiksi olutta ja viiniä saa supermarketeista ja ravintoloista selvästi halvemmalla kuin Suomessa. Tämä saattaa osaltaan vaikuttaa alkoholin kulutukseen ja saatavuuteen.
Espanjan ja Suomen alkoholikulttuurit eroavat toisistaan merkittävästi. Espanjassa alkoholi on osa arkipäivää ja sosiaalista elämää, kun taas Suomessa alkoholiin liittyy enemmän sääntöjä ja rajoituksia.
*
Muualla maailmassa vapaissa maissa ei kyttäillä kenenkään tupakointia tai alkoholin käyttöä. Kyllä menee niin natsi meiningiksi tämä kyttäily...
Suomi - kyttäys yhteiskunta ja valtio
3
159
Vastaukset
- Anonyymi
En jaksanut aloitusta lukea kuin otsikon.
Mutta näin 87 vuotiaana ja puoliso 86 vuotta.
Ja 17 jälkeläisen pyllyt pesseenä ja harrastuksiin ja ulkomaille kuljettaneena voisin sanoa, että elämänkokemusta on.
Voi voi teitä nuoria.
Ette yhtään ajattele omaa terveyttänne , mikä se on sitten +75v jälkeen.'
ette yhtään ajattele jos sairastutte, minkälaisen surun ja vaivan aiheutatte isällenne ja äidillenne.- Anonyymi
Ongelma ei edes ole näiden kermapersevalittajien oma terveys, vaan se, että heidän mielestään on ok runnnella muidenkin terveyttä sauhuttelemalla/höyryttelemällä väkijoukossa.
Onneksi yhteiskunnan suhtautuminen tähän kaikkien haitallisten ja turhien ajanvietteiden kuninkaaseen on hiljalleen kiristynyt koko 2000-luvun. Vaikka vapaan maailman kannattaja olenkin, niin tuo joutaa kokonaan pois.
- Anonyymi
Kouvolan poliisin työn laatu sutta ja sekundaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja14414417Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va406033SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1645617Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124417HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.574235"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083702Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant213670Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293617Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan682693Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot182159