Suomi - kyttäys yhteiskunta ja valtio

Anonyymi-ap

Pisti niin silmään tuo uutisointi sähkötupakoista ja laittoi miettimään mikä kyttäysvaltio Suomi on.

Ruisrockissa takavarikoitiin runsaasti sähkötupakoita – kysyimme, miksi poliisi on niistä niin kiinnostunut

https://yle.fi/a/74-20171481

Poliisi puuttui terävästi laittomien sähkötupakoiden käyttöön heinäkuun alussa Ruisrockissa Turussa. Paikallinen poliisi on ottanut laittomat vapet valvontaan jo pidemmän aikaa sitten, mutta nyt myös Ruisrockiin muualta saapuneet saivat nähdä, miten Turussa asiaan puututaan.

Poliisihallituksen mukaan poliisi valvoo vapeja koko maassa tupakkalain valvonnan yhteydessä.

Poliisi kirjoitti sakon tai rikosilmoituksen laittomasta sähkötupakan käytöstä tai hallussapidosta noin 90 juhlijalle. Koko viime vuoden aikana sakkoja kirjoitettiin noin 400.

*

Tupakkalaki Suomessa (laki toimenpiteistä tupakoinnin vähentämiseksi, 693/1976) pyrkii vähentämään tupakoinnin aiheuttamia terveyshaittoja ja nikotiiniriippuvuutta. Laki sisältää säännöksiä muun muassa tupakkatuotteiden myynnistä, markkinoinnista, käytöstä ja tuonnista. Tupakkalain tavoitteena on savuton ja nikotiiniton Suomi vuoteen 2030 mennessä

*
Tupakan kielto on natsismia ja peräisin natsi saksasta ja Hitleriltä

Adolf Hitler's personal distaste for tobacco[17] and the Nazi reproductive policies were among the motivating factors behind the Nazi campaigns against smoking.[18] The Nazi anti-tobacco campaign included banning smoking in trams, buses, and city trains,[1] promoting health education,[19] limiting cigarette rations in the Wehrmacht, organizing medical lectures for soldiers, and raising the tobacco tax.[1] The Nazis also imposed restrictions on tobacco advertising and smoking in public spaces, and regulated restaurants and coffeehouses.[1] However, these measures were widely circumvented or ignored.

https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-tobacco_movement_in_Nazi_Germany

*

Samoin alkoholin juominen siihen aikaan kun haluaa on Suomessa on kiellettyä ja siitä on uutisoitu:

Espanja ei halua olla Suomen kaltainen alkoholikulttuurin suhteen. Espanjassa alkoholin saatavuus on laaja, ja alkoholia voi ostaa ympäri vuorokauden, vaikkakin baarien aukioloajat vaihtelevat. Espanjassa on myös havaittavissa alkoholin saatavuuden ja kulutuksen lisääntymistä, mikä näkyy erityisesti turistialueilla. Suomessa taas alkoholijuomien myynti on tarkasti säänneltyä, ja myyntiajat ja -paikat ovat rajoitettuja.
Espanjassa alkoholi on yleisesti ottaen edullisempaa kuin Suomessa. Esimerkiksi olutta ja viiniä saa supermarketeista ja ravintoloista selvästi halvemmalla kuin Suomessa. Tämä saattaa osaltaan vaikuttaa alkoholin kulutukseen ja saatavuuteen.
Espanjan ja Suomen alkoholikulttuurit eroavat toisistaan merkittävästi. Espanjassa alkoholi on osa arkipäivää ja sosiaalista elämää, kun taas Suomessa alkoholiin liittyy enemmän sääntöjä ja rajoituksia.

*

Muualla maailmassa vapaissa maissa ei kyttäillä kenenkään tupakointia tai alkoholin käyttöä. Kyllä menee niin natsi meiningiksi tämä kyttäily...

4

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En jaksanut aloitusta lukea kuin otsikon.

      Mutta näin 87 vuotiaana ja puoliso 86 vuotta.
      Ja 17 jälkeläisen pyllyt pesseenä ja harrastuksiin ja ulkomaille kuljettaneena voisin sanoa, että elämänkokemusta on.

      Voi voi teitä nuoria.
      Ette yhtään ajattele omaa terveyttänne , mikä se on sitten +75v jälkeen.'
      ette yhtään ajattele jos sairastutte, minkälaisen surun ja vaivan aiheutatte isällenne ja äidillenne.

      • Anonyymi

        Ongelma ei edes ole näiden kermapersevalittajien oma terveys, vaan se, että heidän mielestään on ok runnnella muidenkin terveyttä sauhuttelemalla/höyryttelemällä väkijoukossa.

        Onneksi yhteiskunnan suhtautuminen tähän kaikkien haitallisten ja turhien ajanvietteiden kuninkaaseen on hiljalleen kiristynyt koko 2000-luvun. Vaikka vapaan maailman kannattaja olenkin, niin tuo joutaa kokonaan pois.


    • Anonyymi

      Kouvolan poliisin työn laatu sutta ja sekundaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2896
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2095
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1968
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1954
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1554
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      369
      1415
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe