Miten kovalevyä pystyy kellottamaan?
Prossua pystyy kellottamaan, mutta voiko kovalevyä?
Ja voiko emolevyä kellottaa??
Prossua pystyy kellottamaan, mutta voiko kovalevyä?
Ja voiko emolevyä kellottaa??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä pystyy ja helposti.
Otetaan kiintolevy irti ja avataan se kansi ja laitetaan sisälle vaikkapa hieman vaahtomuovia, kansi kiinni ja takaisin koneeseen.
Ostetaan halpa rannekello halpahallista ja poistetaan ranneke, sen jälkeen liimataan kuumaliimalla se kello siihen kovalevyyn, muista vaihtaa heti kerralla 5v. patteri siihen kelloon niin ei heti kellotus laimene.
Osta atk-liikkeestä kovalevyn kierroslisääjän, maksaa n. 30€. Joudut avamaan kovosi mutta homma kannattaa! Jos kovalevysi pyörii nyt 5400rpm niin kierroslisääjän kanssa voit jopa päästä 9000rpm.
Anna kovolle 110 V tilapäisesti, eli vaihdat koneen takaa sen kytkimen 220:sta 110:n hetkellisesti niin johan nopeutuu... ja loppu on historiaa.
Emolevyn kellottamiseen tarvitsen nimismiehen luvan, se maksaa 63€. Sen jälkeen tilaat Biltemasta emo-virityssarjan jossa tulee mukaan myös 2 tarraa jotka voit laittaa koneeseen kiinni. Virityssarjassa on mukana oma virtalähde ja piirilevy jossa on Electricshock-erikoispiiri joka nopeuttaa emolevyäsi. Asennus on helppoa, vaati vain 76:n johdon kolvaamista emoon. Siitä vain tilailemaan.
se kovo on mikä on eikä sitä voi virittää...älä usko noita "a(a)si(a)ntuntijoita"