Asensin näitä rasioita omakotitaloon 12 kpl. Valitsin Schneiderin tunnetun merkin ja rasioiden ulkonäön perusteella. Halvempiakin olisi ollut. Ja kyllä näissä Schneidereissä laatu näkyy. Metsästin rasioita Puuilosta ja Motonetista, jossa hinnat olivat edullisimmat.
Datarasian mukana tulee paperiohje liittimen asennuksesta kaapeliin. Ohjeessa on kuorintapituudet yms. vaihe vaiheelta. Liittimen rungossa on värikoodit A- ja B-kytkennälle. Asennus tehdään ilman liitintyökalua. Käytin Bilteman Cat 6 UTP -kaapelia ja sen johtojen painaminen liittimen uriin vaatii näppivoimia, koska johdon eriste on aika sileää. Itse liitin sulkeutuu hienosti ja hahloterät tekevät liitoksen johtoihin. Kaikki 12 rasiaa toimivat heti ensi yrittämällä ainakin käytössäni olevien laitteiden maksiminopeudella mikä on 1 gigabitti sekunnissa.
RJ-liittimessä oleva vedonpoisto käännetään kiinni ja sarana on sen verran hentoinen, että vedonpoisto ei aina meinaa napsahtaa lukkoon heti kertalaakista.
RJ-liitin napsautetaan datarasian runkoon. Kiinnitys näyttää todella napakalta, mutta irrotus voi vaatia aikamoista vääntämistä ruuvimeisselillä eikä liene ihan helppoa ja rasian kehys voi mennä vaihtoon. Siksi kannattaa laittaa liitin heti niin päin kuin on tarkoitus. Schneiderin kuvissa RJ-liittimet ovat lukitusklipsin kolo alaspäin, mutta asensin itse ne juuri toisin päin, että klipsi on nähtävissä ylhäältä päin. Näinkin asennus onnistuu. Samalla kaapelin lähtösuunta rasiassa on ylöspäin mikä minun tapauksessa mahdollisti rasian sisälle ylimääräisen lenkin kaapelia mahd. korjaustyötä varten.
Schneiderin datarasioissa on jousikuormitteiset luukut mitkä ainakin uutena toimivat hienosti. Ne tosin liukuvat ylöspäin ulkopuolelle, kun rasiaan tökätään RJ-kaapeli. Ihmeellinen viritys on merkinnälle varattu luiska, joka on jousikuormitteinen ja siitä voidaan pyöräyttää kaksi eri pintaa näkyviin. Sormen osuessa merkintäosa pyörähtää helposti.
Käytin asennuksessa Schneider Electricin Exxact -pintarasioita. Niissä on sellainen kiva ominaisuus, että rasian reunusosa on irrallinen ja se lukittuu takaosaan painamalla. Näin ollen rasian voi vaihtaa purkamatta rasian liitintä, koska kaapelia ei tarvitse vetää reiästä ulos vaan kaapeli vapautuu poistettaessa rasian reunus. Reunusosaan on helppo kovertaa kolo kaapelille eikä se tuntunut halkeavan niin herkästi kuin halpisrasiat. Huom. pakkauksessa reunus on niin päin, että se ei lukitu takaosaan.
Schneider Electric Exxact 2-osainen Cat 6 UTP datarasia valkoinen / kokemuksia
Anonyymi-ap
0
335
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1116748Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25884646Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243063Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331281- 461227
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.116978Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49882Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e31845Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50844Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26821