PMS Oireet

Lana29

Moi!
Tietääkö joku onko pms oireisiin mitään lääkitystä? Jos on niin saako niitä perhesuunnittelun kautta vai tavalliselta terveyskeskus lääkäriltä? Ja kuinka pahat pitää oireet olla että kannattaa niistä mainita?
Itselläni rupee pinna menemään mokomien oireiden takia, jotka tuntuu pahenevan kuukausi kuukaudelta! Ja myös vauvaa yritellään, siinä kuitenkaan onnistumatta, vielä...

5

1174

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat joitakin

      auttaneet, samoin jotkut muut luontaistuotteet, joista alan kaupoissa neuvotaan.

    • Kathy

      Sain yhdistelmäpillerit PMS-vaivoihin, mutta sulle ne ei käy, kun kerran vauvaa yritätte. Luontaistuotekaupasta voisi kysyä, niillähän on jotain tuotteita naistenvaivoihin. Tosin mulla ei ole tietoa auttaako ne, yhdistelmäpillerit (Femilar) auttoivat.

    • Kristiina

      Väitetään, että Lugesteron, luonnollinen keltarauhashormoni auttaisi PMS oireisiin (mulla ei ole omaa kokemusta), eikä siitä pitäisi olla haittaa vauvan kannaltakaan, mutta se kannattaa varmistaa lääkäriltä, Lugesteron on reseptilääke. Ei kaikkia luontaistuotteitakaan saa käyttää raskausaikana, esim. helokkiöljy saattaa olla sellainen, tosin eihän siihen sitä raskausajan käyttöä niin paljon ehdi tulemaan jos heti lopettaa kun kuukautiset jää pois.

    • Kristiina
    • OnpaHyväMuisti

      Naisten voimajuomaa löytyy frantsilalta sekä sellaista en nyt muista nimeä -joka ainkain mulla tehosi -jossa ol jotain hunajasta uutettua juttua... öö!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      164
      1551
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe