PMS Oireet

Lana29

Moi!
Tietääkö joku onko pms oireisiin mitään lääkitystä? Jos on niin saako niitä perhesuunnittelun kautta vai tavalliselta terveyskeskus lääkäriltä? Ja kuinka pahat pitää oireet olla että kannattaa niistä mainita?
Itselläni rupee pinna menemään mokomien oireiden takia, jotka tuntuu pahenevan kuukausi kuukaudelta! Ja myös vauvaa yritellään, siinä kuitenkaan onnistumatta, vielä...

5

1166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat joitakin

      auttaneet, samoin jotkut muut luontaistuotteet, joista alan kaupoissa neuvotaan.

    • Kathy

      Sain yhdistelmäpillerit PMS-vaivoihin, mutta sulle ne ei käy, kun kerran vauvaa yritätte. Luontaistuotekaupasta voisi kysyä, niillähän on jotain tuotteita naistenvaivoihin. Tosin mulla ei ole tietoa auttaako ne, yhdistelmäpillerit (Femilar) auttoivat.

    • Kristiina

      Väitetään, että Lugesteron, luonnollinen keltarauhashormoni auttaisi PMS oireisiin (mulla ei ole omaa kokemusta), eikä siitä pitäisi olla haittaa vauvan kannaltakaan, mutta se kannattaa varmistaa lääkäriltä, Lugesteron on reseptilääke. Ei kaikkia luontaistuotteitakaan saa käyttää raskausaikana, esim. helokkiöljy saattaa olla sellainen, tosin eihän siihen sitä raskausajan käyttöä niin paljon ehdi tulemaan jos heti lopettaa kun kuukautiset jää pois.

    • Kristiina
    • OnpaHyväMuisti

      Naisten voimajuomaa löytyy frantsilalta sekä sellaista en nyt muista nimeä -joka ainkain mulla tehosi -jossa ol jotain hunajasta uutettua juttua... öö!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      45
      3606
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      34
      2335
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      81
      2266
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      54
      2160
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      25
      1595
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      64
      1522
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      76
      1427
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      55
      993
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      967
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      837
    Aihe