Uutisia pitää osata lukea, kuin Neuvostoliitossa ikään. Ministeriöltä on tullut uusi poliittinen ohjaus, jonka mukaan sakkorahojen perintää tulee kasvattaa, koska valtiontalouden tila on mikä on. Siitä tässä pienten ylinopeuksien sakottamisessa on pohjimmiltaan kyse.
Liittyy tähän toki toinenkin ulottuvuus. Ylinopeuksien sakottamiseen ruvetaan panostamaan aiempaa enemmän, joten muu poliisityö jätetään vähemmälle. Tämä on priorisoimista. First things first, tärkeät asiat ensin. Poliisin tärkeimmäksi tehtäväksi on muodostettu varainkeruu valtion kirstuun. Poliitikkojen pitää saada lisää jaettavaa maailmalle.
Suomessa poliitikot ja virkamiehet eivät osaa muuta kuuin verottaa ja jakaa laiskaa rahaa maailman tuuliin. EU ja Nato kiristävät maksuja ja Suomi maksaa kaiken sen mikä pyydetään ja enemmänkin. Suomi sitoutuu joka ikiseen EU:n taakanjakoon, mutat ei vaadi vastineeksi kuin alennuksia maksuista.
Poliisi ei salli enää pieniäkään ylinopeuksia
Anonyymi-ap
2
149
Vastaukset 2
- Anonyymi
Jännä juttu kun esim. Alastaron vai onko Virttaan varalaskupaikalla poliisit töröttää tuntikausia ja seisottaa rekkoja pysähtymiskieltoalueella. Ei tarvi olla näköjään kummonenkaan ÄÖ poliiseilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901379
- 46748
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit65687- 87678
- 20669
- 53618
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o133597- 51592
- 47591
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde61571