Mikä viranomainen voi perua yrityksen toimiluvan?

Anonyymi-ap

AVI valvoo sote-alan yrityksiä, Finanssivalvonta valvoo rahoituslaitoksia jne., mutta mikä viranomainen valvoo tavallisia yrityksiä, kuten esim. remonttifirmoja ja voi perua yrityksen toimiluvan, jos yritys on rikkonut olennaisesti sääntöjä tai lakeja? Vai voiko mikään viranomainen perua yrityksen toimilupaa millään perusteella? Kuluttaja-asiamies ja muut viranomaiset voivat määrätä uhkasakkoja ja seuraamusmaksuja, mutta entä koko yrityksen toimiluvan peruminen?

3

204

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerro toki lisää tästä tavallisen yrityksen toimiluvasta :D

    • Anonyymi

      Kuten ylempänä on jo todettu, vain erikseen säännellyt alat tarvitsevat toimiluvan. Niiden ulkopuolelle jäävät alat eivät tarvitse toimilupaa, eikä sellaista silloin voida poiskaan ottaa.

      Suomessa on perustuslain 18 §:ssä turvattu oikeus työhön ja elinkeinonvapaus, mikä on lähtökohtana, kun arvioidaan mitä ihminen voi tehdä saadakseen leipää ja leivänpäällistä. Mitään yleistä toimilupaa ei siis tarvita.

      That being said, Suomessa on olemassa laki liiketoimintakiellosta (1059/1985), jonka nojalla voidaan tietyin edellytyksin määräajaksi kieltää luonnollista henkilöä, ts. elävää ihmistä tekemästä laissa sanottuja asioita.
      Tällainen liiketoimintakielto voi "yhden miehen yrityksissä" kaataa koko puljun ja tehdä konnasta työttömän. Liiketoimintakielto kuitenkin kohdistuu vain luonnolliseen henkilöön tai henkilöihin, eli jos firma voi jatkaa toimintaansa siitä huolimatta, että joku firman vastuuasemassa oleva laitetaan liiketoimintakieltoon, niin se voi jatkaa.

      Muilta osin sääntöjen tai lakien rikkominen on rikosoikeutta tai yrityksen ja asiakkaan välistä yksityisoikeutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1333
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. 60
      651
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe