Kehitysvammaisten perheessä ongelmat

Niissä perheissä jossa yksi on saanut Lievän Kehitysvamma ja Adhd ja on koko testi jäänyt heikkolahjaisuus niissä perheissä ei saa vammaissosiaali puolelta mitään apua ja tukea joka tekee vanhemmat ero se joka jää yksinhuoltajaksi se alkoholisoituu ja ne sisarukset joilla ei ole mitään älyllinen kehitysvamma ja Adhd ne kärsii masennusta ja alkanut kaksi sisarusta käyttää huumeita ja nyt toinen sisarukseni kohdalla on todettu tulla suuri riippuvuus huumeisiin ja se menetti työn ja asunnot ja nyt se hakee Suomessa toimeentulo tukea kun huume vei työ kyvyn.

Ja koskaan en ole Lievän älyllisen kehitysvamman saaneeena saanut apua mitä muut ihmiset saa joilla on pelkkä Lievä älyllinen kehitysvamma ilman Adhd diagnoosia se sisarus jolla on nyt todettu olevan suuri riippuvuus meta amfetamiini huumeiden käyttö jutun takia sen lapsella on Adhd joka on omalla kohdalla.

Lisäksi toisen sisaruksen lapsi sai myös Adhd ja kolmas sisarus sillä myös huume ongelmia ei ole onnistunut opiskella ammatti jne lukiot on käynyt kaikki kolme sisarusta.

Ne joilla Lievä älyllinen kehitysvamma niillä on raivokohtaus jonka tekee ihmisten huuto ja ihmiset joilla on Lievä älyllinen kehitysvamma ne ei osaa huomaa jos oma äiti on juonut alkoholia liikaa jolloin kehitysvamma ihmisenä oleva saa raivokohtaus jutun niin, että ottaa leikkuu veitsen ja uhkaa tappaa alkoholisti äidin tai isän...

Minun kohdallani kehitysvammaisuus tekee tuollaisen raivokohtaus jutun.

Ja kun kolme sisarusta on nähnyt läheltä minun raivokohtaus ei ne ole voinut alle 15 vuoden iässä ymmärtää miksi kehitysvamman saaneeena oleva sisko ottaa terä aseen ja meinaa tappaa oman äidin..

Ja jos kehitysvamma ihmisenä olevat joilla on todettu heikkolahjaisuus on selkeä.

Heikkolahjaisuus eli laaja alaiset oppimisen vaikeudet tarkoittaa ne ihmiset ei kuulu kehitysvamma puolelle eikä mielenterveys ja päihde puolelle vaikka niille laitettu Lievä älyllinen kehitysvamma joka on laitettu, että saan kelasta työkyvyttömyys eläke rahaa ja eläkkeen saajan asumistukea ja takuu eläkettä.

Koskaan ei ole minun kohdallani vaikka äiti on hakenut vammaistukea sitä ei saa jos on saanut Lievän älyllisen kehitysvamman sen takia että olen jäänyt heikkolahjaisuus tasolle.

Heikkolahjaisuus tarkoittaa niillä menee äö taso vaikean kehitysvamma ja yli Lievän älyllisen kehitysvamman äö

0

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

        Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
        Maailman menoa
        114
        2357
      2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

        "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
        Maailman menoa
        39
        1951
      3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

        https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
        Maailman menoa
        30
        1887
      4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

        💕💕💕💕
        Ikävä
        102
        1877
      5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

        Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
        Maailman menoa
        48
        1876
      6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

        Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
        Sysmä
        58
        1159
      7. Onko sulla jotain

        Suunnitelmia?
        Ikävä
        110
        1056
      8. Poistettuun aloitukseen

        Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
        Suhteet
        20
        933
      9. Vaikeneminen

        Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
        Ikävä
        54
        890
      10. No miten meni?

        Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
        Ikävä
        110
        857
      Aihe