Kehitysvammaisten perheessä ongelmat

Niissä perheissä jossa yksi on saanut Lievän Kehitysvamma ja Adhd ja on koko testi jäänyt heikkolahjaisuus niissä perheissä ei saa vammaissosiaali puolelta mitään apua ja tukea joka tekee vanhemmat ero se joka jää yksinhuoltajaksi se alkoholisoituu ja ne sisarukset joilla ei ole mitään älyllinen kehitysvamma ja Adhd ne kärsii masennusta ja alkanut kaksi sisarusta käyttää huumeita ja nyt toinen sisarukseni kohdalla on todettu tulla suuri riippuvuus huumeisiin ja se menetti työn ja asunnot ja nyt se hakee Suomessa toimeentulo tukea kun huume vei työ kyvyn.

Ja koskaan en ole Lievän älyllisen kehitysvamman saaneeena saanut apua mitä muut ihmiset saa joilla on pelkkä Lievä älyllinen kehitysvamma ilman Adhd diagnoosia se sisarus jolla on nyt todettu olevan suuri riippuvuus meta amfetamiini huumeiden käyttö jutun takia sen lapsella on Adhd joka on omalla kohdalla.

Lisäksi toisen sisaruksen lapsi sai myös Adhd ja kolmas sisarus sillä myös huume ongelmia ei ole onnistunut opiskella ammatti jne lukiot on käynyt kaikki kolme sisarusta.

Ne joilla Lievä älyllinen kehitysvamma niillä on raivokohtaus jonka tekee ihmisten huuto ja ihmiset joilla on Lievä älyllinen kehitysvamma ne ei osaa huomaa jos oma äiti on juonut alkoholia liikaa jolloin kehitysvamma ihmisenä oleva saa raivokohtaus jutun niin, että ottaa leikkuu veitsen ja uhkaa tappaa alkoholisti äidin tai isän...

Minun kohdallani kehitysvammaisuus tekee tuollaisen raivokohtaus jutun.

Ja kun kolme sisarusta on nähnyt läheltä minun raivokohtaus ei ne ole voinut alle 15 vuoden iässä ymmärtää miksi kehitysvamman saaneeena oleva sisko ottaa terä aseen ja meinaa tappaa oman äidin..

Ja jos kehitysvamma ihmisenä olevat joilla on todettu heikkolahjaisuus on selkeä.

Heikkolahjaisuus eli laaja alaiset oppimisen vaikeudet tarkoittaa ne ihmiset ei kuulu kehitysvamma puolelle eikä mielenterveys ja päihde puolelle vaikka niille laitettu Lievä älyllinen kehitysvamma joka on laitettu, että saan kelasta työkyvyttömyys eläke rahaa ja eläkkeen saajan asumistukea ja takuu eläkettä.

Koskaan ei ole minun kohdallani vaikka äiti on hakenut vammaistukea sitä ei saa jos on saanut Lievän älyllisen kehitysvamman sen takia että olen jäänyt heikkolahjaisuus tasolle.

Heikkolahjaisuus tarkoittaa niillä menee äö taso vaikean kehitysvamma ja yli Lievän älyllisen kehitysvamman äö

1

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

        Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
        Mikkeli
        94
        2563
      2. Mitä jos saisit selville

        että kaivattusi tekee susta pilaa?
        Ikävä
        196
        980
      3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

        näit kaivattusi ekaa kertaa?
        Ikävä
        55
        772
      4. Sofia teki aika pahat oharit

        Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        119
        692
      5. Mikä on toinen nimesi?

        Tiedätkö naisen?
        Ikävä
        49
        572
      6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

        Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
        Kuhmo
        15
        516
      7. Mies, toivotko että kaivatullasi

        olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
        Ikävä
        51
        515
      8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

        Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
        Ikävä
        52
        494
      9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

        Jos saisit juoksemalla kiinni?
        Ikävä
        55
        475
      10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

        Välillä näin päin...
        Ikävä
        40
        464
      Aihe